Jak zrobić przetwory? Niezawodne sposoby na idealne i trwałe przetwory

Lato i jesień to doskonały czas na domowe przetwory. Do słoików możemy włożyć praktycznie wszystko: owoce, warzywa i mięso. Przetwory mogą mieć postać dżemów, konfitur, sałatek, soków, kompotów i wielu innych. Niezależnie do tego, z czego i jakie przetwory przygotowujemy, istnieją złote zasady, które warto poznać, by zawartość słoików zawsze była smaczna i nie psuła się szybko. Jak zrobić przetwory, by zachowały świeżość na lata?

Jak zrobić przetwory? Niezawodne sposoby na idealne i trwałe przetwory
Jak zrobić przetwory? Niezawodne sposoby na idealne i trwałe przetwory123RF/PICSEL

Odpowiednie przygotowanie słoików

Odpowiednio przygotowane słoiki zwiększą trwałość zamkniętych w nich przetworów
Odpowiednio przygotowane słoiki zwiększą trwałość zamkniętych w nich przetworów 123RF/PICSEL

Punktem wspólnym wszystkich przetworów są szklane naczynia, w których mają przetrwać zimę. Słoiki i butelki powinny być odpowiednio przygotowane, aby ich zawartość nie zepsuła się zbyt szybko. Przede wszystkim nie mogą one mieć żadnych uszkodzeń i nie chodzi tutaj tylko o pęknięcia naczyń, ale także brak jakichkolwiek wyszczerbień, tylko wówczas mamy pewność, że będą szczelne. Słoiki i butelki muszą być czyste i wyjałowione. Nie może być w nich żadnych drobnoustrojów, mogą one bowiem powodować szybsze psucie się przetworów. Aby dobrze przygotować słoiki, należy naczynia oraz ich zakrętki dokładnie umyć.

Dobór nakrętek

Dobierając zakrętki do słoików, należy wziąć pod uwagę ich średnicę oraz rodzaj gwintu
Dobierając zakrętki do słoików, należy wziąć pod uwagę ich średnicę oraz rodzaj gwintu123RF/PICSEL

Rodzaj nakrętek zależy od słoików wykorzystywanych do przygotowania przetworów. Najbardziej popularne są naczynia z metalowymi zakrętkami oraz weki z gumową uszczelką, szklaną pokrywką i metalowymi sprężynami, które je przytrzymują. Najłatwiej kupić słoiki z nakrętkami, jednak z roku na rok często bywa tak, że słoiki nadal nadają się na przetwory, ale pokrywki są już powyginane i zardzewiałe. Takimi pokrywkami pod żadnym pozorem nie można zakręcać słoików! Jeśli brakuje nakrętek, można dokupić je w sklepie. Dobierając zakrętki, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich średnicę, ale także rodzaj gwintu słoika. Najpopularniejsze dostępne na rynku są nakrętki z czterema lub sześcioma zaczepami, ale zdarzają produkt z większą liczbą wypustek. Dopasowanie pokrywki do rodzaju gwintu słoika jest niezwykle ważne, tylko wtedy bowiem można mocno i dokładnie zamknąć przetwory w słoikach.

Rada: jeśli nie wiemy, jaki rodzaj nakrętek kupić, wystarczy obwieść palcem gwint i policzyć ile ma on wypustek i dopasować pokrywkę z odpowiednią liczbą zaczepów. 

Jak sterylizować słoiki na przetwory?

Słoiki można sterylizować na różne sposoby
Słoiki można sterylizować na różne sposoby123RF/PICSEL

Wyjałowić słoiki można na kilka sposobów. Wybór metody powinien zależeć od rodzaju słoika, który będzie wykorzystywany do przygotowania przetworów. Szklane słoiki można wyparzyć w gotowanej wodzie, zmywarce, kuchence mikrofalowej bądź piekarniku.

Najbardziej powszechną metodą jest wyparzanie w gorącej wodzie. W tym celu należy wlać do garnka zimną wodą i włożyć do niej słoiki i zakrętki. Następnie trzeba doprowadzić wodę do wrzenia i gotować naczynia przez dziesięć minut. W zależności od przetworów, które robisz, wyjmij jeszcze gorące słoiki i napełnij je lub pozostaw w wodzie i poczekaj, aż nieco ostygną.

Innym sposobem jest wyparzanie słoików w kuchence mikrofalowej. Wystarczy wlać do nich nieco wody, włożyć do mikrofali i ustawić najwyższą możliwą temperaturę. To najszybsza metoda, słoiki w mikrofalówce będą wyjałowione już po dwóch minutach. Do urządzenia nie można wkładać metalowych pokrywek, toteż należy je wygotować.

Domowe przetwory dłużej przetrwają w wysterylizowanych słoikach
Domowe przetwory dłużej przetrwają w wysterylizowanych słoikach123RF/PICSEL

Można także włożyć słoiki i pokrywki (oddzielnie) do zmywarki. Aby je wyparzyć, należy skorzystać z programu z najwyższą temperaturą i nie dodawać żadnych detergentów. Po wyjęciu ze zmywarki dobrze jest przelać je wrzącą wodą z czajnika.

W piekarniku wyjałowić można umyte, suche słoiki bez nakrętek. W tym celu należy wstawić je do zimnego urządzenia na blachę lub ruszt i nagrzać piekarnik do 100 stopni Celsjusza. Słoiki powinny wypiekać się przez około 20 - 30 minut. Po tym czasie piekarnik należy wyłączyć i nieco uchylić drzwiczki. Po ostudzeniu są gotowe do użycia.

Zakrętki do słoików ze szkła można wyparzać w ten sam sposób, co słoiki. W przypadku metalowych nakrętek można je wyparzyć we wrzątku lub w zmywarce.

Materiał na przetwory

Jak zrobić przetwory? Powinny one być przygotowywane zawsze ze świeżych produktów. Przed ich wykonaniem należy sprawdzić, czy owoce i warzywa nie są nadgniłe, bądź poobijane, także mięsa powinny być świeże i dobrej jakości. Produkty z wadami i nieświeże mogą sprawić, że przetwory szybko przestaną być przydatne do spożycia.

Domowe przetwory. Czym zastąpić cukier?Interia.tv

Osuszanie gwintu

Kolejnym ważnym etapem przygotowania przetworów, niezależnie od ich rodzaju, jest dokładne wytarcie pokrywek i brzegów słoika. Przed zakręceniem naczynia należy czystą ścierką dobrze przetrzeć brzeg i jego gwint. Ważne by także pokrywka była całkowicie sucha. Gdy oba elementy nie mają na sobie ani kropli wody, należy mocno i dokładnie zamknąć słoik.

Pasteryzacja

Po pasteryzacji i wyjęciu z wody, słoiki należy odwrócić do góry dnem
Po pasteryzacji i wyjęciu z wody, słoiki należy odwrócić do góry dnem123RF/PICSEL

Większość przetworów można, a nawet należy pasteryzować. Dzięki temu ich data przydatności do spożycia znacznie się wydłuży. Wyjątkiem są tutaj kiszonki, których absolutnie pasteryzować nie wolno, bo może to przerwać proces kiszenia!

Proces pasteryzacji polega na niszczeniu drobnoustrojów pod wpływem wysokiej temperatury. Aby go przeprowadzić, należy dno garnka wyłożyć ścierką, następnie włożyć słoiki i zalać wrzącą wodą. Naczynia nie powinny dotykać krawędzi garnka ani siebie nawzajem. Następnie należy gotować słoiki pod przykryciem przez około 15 - 20 minut, po tym czasie trzeba wyciągnąć je z garnka, dokręcić i ułożyć do góry dnem na ścierce. Przetwory najlepiej pozostawić w tej pozycji na 24 godziny.

To kilka prostych i podstawowych zasad, które stosowały już nasze babcie. Dzięki nim przetwory będą idealne i przetrwają całą zimę, o ile wcześniej nie zostaną spałaszowane.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas