Jedz do obiadu zamiast ziemniaków albo kaszy. Serce i jelita będą wdzięczne
Według dawnych wierzeń była pożywieniem dodającym wojownikom siły i krzepy. Współcześnie wiadomo, że komosa ryżowa to nie tylko pyszny dodatek do różnorodnych potraw, ale przede wszystkim źródło ważnych składników odżywczych, których nie powinno brakować w codziennej diecie. Znana również jako quinoa i ryż peruwiański, stanowi doskonałą, bezglutenową alternatywę dla bardziej rozpowszechnionych w polskich kulinariach zbóż.

Spis treści:
Co warto wiedzieć na temat komosy ryżowej?
Komosa ryżowa to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, gdzie jest uprawiana od ponad pięciu tysięcy lat. Właśnie na tych terenach nazywano ją "matką zbóż", można spotkać się również z określeniem "złote ziarno Inków". To quinoa miała być podstawą diety starożytnych wojowników, którym jak nikomu innemu zależało na utrzymaniu i rozbudowywaniu tężyzny fizycznej.
Najbardziej popularną odmianą jest komosa biała, która cechuje się kremową barwą i delikatnym smakiem z wyczuwalnymi orzechowymi nutami. Po ugotowaniu zyskuje miękką konsystencję. Dostępna są również komosa czerwona, brązowa oraz czarna — nawet po obróbce termicznej charakteryzują się chrupiącą konsystencją i bardziej zdecydowanym smakiem.

Czy komosę można jeść na surowo?
Gotowana quinoa znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Stosowana jest jako sycąca baza sałatek, można wykorzystać ja do faszerowania warzyw. Sprawdzi się w charakterze dodatku do zupy czy dania głównego, gdy znudziły nam się już ziemniaki, ryż czy swojskie kasze. Szefowie kuchni przygotowują nawet desery z jej udziałem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że komosę ryżową można spożywać na surowo. Wymaga to jednak pewnej wiedzy. Ziarna należy najpierw namoczyć przez kilkanaście godzin w wodzie — do momentu aż wykiełkują. Nadal jednak trzeba mieć na uwadze, że w tej formie bywają ciężkostrawne, więc nie jest to najpowszechniejsze zastosowanie komosy.
Quinoa — właściwości odżywcze
Sceptycznie podchodzisz do nowości na talerzu? Prawdopodobnie po zapoznaniu się z właściwościami komosy ryżowej, spojrzysz na ten produkt łaskawszym okiem.
Quinoa to jedno z niewiele źródeł pełnowartościowego białka roślinnego, zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy, których organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Dzięki temu stanowi doskonałe uzupełnienie diety zarówno dla wegetarian, jak i wegan, a także osób aktywnych fizycznie. Obfitość błonnika wpływa korzystnie na układ trawienny, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i zapewnia na długo uczucie sytości. Oto produkt idealny dla osób dbających o linię i starających się schudnąć.

Komosa ryżowa dostarcza organizmowi witaminy z grupy B, witaminę E oraz minerały:
- żelazo,
- magnez,
- cynk,
- fosfor.
Składniki te wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, serca oraz wpływają pozytywnie na stan kości, zębów i mięśni. Należy wspomnieć, że ryż peruwiański zawiera więcej tłuszczów niż ziarna zbóż. Są to jednak przede wszystkim wartościowe składniki, takie jak omega-3, z których zawartości słyną np. orzechy oraz oliwa z oliwek. Komosa ryżowa z pełną śmiałością może stanąć obok nich na miejscu zarezerwowanym dla żywności o wysokiej wartości odżywczej.