Jak zrobić smażone ogórki?

Przyzwyczailiśmy się, że ogórki kiszone i konserwowe są obowiązkowym punktem zimnej płyty podczas mniej lub bardziej hucznych przyjęć. Wyciągnięte prosto ze słoika układać można na eleganckich półmiskach lub dorzucać do sałatek. A co powiecie na smażonego ogórka? W pierwszej chwili taka propozycja może dziwić, lecz kilkanaście minut spędzonych w kuchni nad przygotowaniem potrawy pozwoli zmienić perspektywę! Dowiedz się, jak smażyć ogórki w różnych wariantach i bądź na bieżąco z najpopularniejszymi trendami kulinarnymi tego sezonu.

Smażone ogórki z sosem majonezowym
Smażone ogórki z sosem majonezowym123RF/PICSEL

Smażone pikle w panierce

Chipsy z ogórków to pomysł na niebanalną przekąskę, którą zastąpisz ziemniaczane produkty dostępne w sklepach. Choć smażenie nie jest rodzajem obróbki żywności, który poleca się dla zachowania szczupłej sylwetki, od czasu do czasu można pozwolić sobie na kilka gryzów przyjemności bez wyrzutów sumienia.

Prezentujemy sprawdzony patent na smażone ogórki kiszone w panierce z bułki tartej. Ogórki pokrój wzdłuż, dzieląc na ćwiartki. W misce wymieszaj bułkę tartą z przyprawami: świeżo mielonym pieprzem, odrobiną soli, granulowanym czosnkiem oraz pieprzem cayenne. Jeśli lubisz pikantne smaki, możesz zamienić go na sproszkowaną ostrą paprykę. W osobnym naczyniu wymieszaj jedno jajko i jedną szklankę mleka. W tak powstałym płynie zanurzaj kawałki ogórków, następnie obtaczaj je w bułce tartej. Rozłóż na tacce z papierem do pieczenia i wstaw do zamrażarki na pół godziny.

Pomysłowe krojenie ogórkaInteria Kulinaria

Rozgrzej olej roślinny we frytkownicy lub na patelni z grubym dnem. Jak długo smażyć ogórki kiszone? Potrwa to około czterech minut - do momentu aż panierka stanie się złocista. Odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym i podawaj!

Ogórki smażone w cieście

Smażone ogórki podawaj z ketchupem albo sosem czosnkowym
Smażone ogórki podawaj z ketchupem albo sosem czosnkowym123RF/PICSEL

Jeśli szukasz czegoś innego niż bułka tarta, przygotuj smażone ogórki otoczone apetycznym ciastem. Do jego zrobienia potrzebujesz 100 ml kefiru albo maślanki, jednego jajka, 80-100 g mąki pszennej (możesz jej część zamienić na kukurydzianą), połowy łyżeczki proszku do pieczenia, szczypty soli i pieprzu oraz łyżeczki ziół prowansalskich. Z przyprawami możesz eksperymentować w zależności od swoich upodobań. Podane składniki powinny wystarczyć na przekąskę zrobioną z czterech lub pięciu ogórków.

Pracę w kuchni zacznij od pokrojenia warzyw w plastry o grubości nie większej niż jeden centymetr. Odłóż je na sito, by odciekły z nadmiaru wody. W tym czasie zajmij się ciastem. W misce wymieszaj kefir, jajko oraz przyprawy. Dodaj przesianą mąkę wraz z proszkiem do pieczenia. Ponownie wymieszaj, starając się pozbyć wszelkich grudek.

Ogórki zanurz w cieście i smaż na dobrze rozgrzanym oleju. Uważaj, by nie było go zbyt mało - smażone ogórki mogą przywierać do powierzchni patelni. Smaż z obu stron na złoty kolor.

Przepis na chipsy ogórkowe z serem

Ser żółty na gorąco jest niezwykle kuszącym dodatkiem do potraw, ale czy może sprawdzić się w połączeniu z ogórkami konserwowymi? Oczywiście, że tak! W tym przypadku można pominąć etap smażenia, a ogórkowy specjał przyrządzić w piekarniku. Warzywo pokrój plastry i ułóż na blasze do pieczenia. Każdy kawałek posyp obfitą porcją startego sera żółtego. Tak przygotowane ogórki smażone do obiadu pasują bardzo dobrze, ale jeszcze lepiej sprawdzą się jako przekąska do filmowego seansu, wspólnego kibicowania albo posiedzenia przy drinku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas