Błękitny dywan w ogrodzie gwarantowany. Posadź w czerwcu, a obficie zakwitną
Niepozorna roślina o błękitnych kwiatach. Mowa oczywiście o niezapominajkach, które są wdzięczną ozdobą ogrodu. Mogą samodzielnie tworzyć błękitny dywan lub rosnąć w towarzystwie innych roślin. Zachwycają wyglądem i nie mają specjalnych wymagań co do uprawy.

Niezapominajki w Polsce rosną w lasach, nad brzegami stawów i jezior. To rośliny jednoroczne i dwuletnie oraz byliny kwitnące od kwietnia. Często są określane mianem żabich oczek czy niezabudek. Możemy nimi ozdobić również swój ogród - dostępne są odmiany hodowlane, które nie różnią się zbytnio od tych rosnących dziko.
Spis treści:
Niezapominajki idealne do ogrodu
W ogrodzie (jak i doniczkach) można uprawiać kilka gatunków. Wśród najpopularniejszych odmian najczęściej spotykane są:
- niezapominajka leśna: roślina o jasnoniebieskich kwiatach. Niektóre z odmian mają płatki w kolorach białych lub różowych. Można ją uprawiać w gruncie i donicach. Odmiana silnie się rozkrzewia. Jest rośliną dwuletnią, osiągającą wysokość do 30 cm. Najpopularniejsze odmiany to Nina Blue, Nina Rosea czy Snowsylva.
- niezapominajka błotna: roślina o jasnoniebieskich kwiatach z żółtym oczkiem, zebrane w luźniejsze kwiatostany. Ma wzniesione lub płożące łodygi. Bylinę dobrze jest sadzić w pobliżu oczek wodnych, w gliniastym i wilgotnym podłożu. Wśród popularnych odmian znajdują się Perle van Rennenberg, Variegata, Thuringen.
- niezapominajka alpejska: ma ciemnoniebieskie, jasnoniebieskie lub różowe kwiaty. To wieloletnia bylina o wysokości do 25 cm. Można ją hodować zarówno w gruncie, jak i donicach. Występuje w górskich obszarach w Europie. Odmiany to Rosa Pink, Blue Bouquet czy Ultramarine.

O tym nie zapomnij, czyli wymagania niezapominajek
Gdzie sadzić niezapominajki? Roślina preferuje miejsca lekko zacienione, dlatego najlepiej wybrać stanowiska półcieniste. Poradzą sobie również w nasłonecznionym miejscu, ale ważne, by podłoże przesadnie nie wysychało. Można ją sadzić na obwódkach rabat, ogródkach skalnych, jak i między krzewami i drzewami.
Wiele zależy od gatunku - niezapominajka błotna preferuje glebę gliniastą i wilgotną, a alpejska woli stanowiska słoneczne i podłoże wapienne.
Zobacz również:
- Tworzy w ogrodzie fioletowe poduchy. Zrób jedną rzecz, a zakwitnie dwa razy w sezonie
- Urośnie tam, gdzie trawa nie może. Oto inwestycja na długie lata w ogrodzie
- Rośnie wszędzie, zastąpi chemię w ogrodzie. Szkodniki będą uciekać w popłochu
- Urzeka zapachem i świeci w ciemności. Egzotyczny hit do ogrodu i na balkon
Roślina nie wymaga częstego nawożenia - odżywkę należy stosować co dwa tygodnie od momentu posadzenia do momentu kwitnienia. Potem należy zaserwować jej dawkę nawozu dwukrotnie w sezonie wegetacyjnym. Należy zastosować nawóz mineralny do roślin kwitnących.
Chociaż roślina jest odporna na ataki szkodników, problemem może być mączniak prawdziwy. Najczęściej daje o sobie znać w przypadku zbyt gęsto rosnących kwiatów.

Kiedy sadzić niezapominajki?
Niezapominajki można uprawiać z nasion lub sadzonek. Nasiona należy wysiewać w czerwcu i lipcu na stałe miejsce - na rozsadniku lub do inspektu. Po około trzech tygodniach zaczną pojawiać się siewki, które po przepikowaniu należy sadzić pojedynczo do doniczek z zachowaniem ok. 15-centymetrowych odstępów. Idealny pojemnik powinien być duży i posiadać drenaż np. z kamyków.
Na docelowe do gruntu miejsce niezapominajki należy posadzić w terminie lipiec-wrzesień. Niezapominajki powinny zakwitnąć na wiosnę następnego roku. Zimą należy je okryć agrowłókniną lub korą.
Siewki po wysadzeniu do gruntu należy podlewać dwa razy dziennie: najlepiej rano i wieczorem (po zachodzie słońca). Wraz z końcem wiosny podlewanie przestaje być konieczne, ponieważ podłoże będzie już dostatecznie wilgotne. Wyjątek stanowią niezapominajki rosnące na słonecznych stanowiskach. Wówczas należy je podlewać raz dziennie.
***