Rekord długowieczności do pobicia. Naukowcy wyliczyli, który rocznik dożyje 130 lat
Marzenia o długowieczności stają się coraz bardziej realne. Przeciętna długość życia ludzi w krajach rozwiniętych stale się wydłuża, choć na skutek pandemii Covid-19 nastąpiło krótkotrwałe, ale wyraźne załamanie tego trendu. Naukowcy z University of Georgia w USA na czele z prof. Davidem McCarthym doszli do wniosku, że ludzkość nie osiągnęła jeszcze szczytu możliwości w kontekście długowieczności. Obecnie szacują, że konkretny rocznik może żyć nawet 130 lat. Które pokolenie ma szansę na tak długie życie i dlaczego?

Spis treści:
Jaka jest prognozowana średnia długość życia w Polsce?
Średnia długość życia człowieka zaczęła stopniowo rosnąć od połowy XIX wieku. Jednak dopiero druga połowa XX wieku przyniosła znaczące zmiany. Obecnie prognozy od lat są coraz bardziej optymistyczne, a intensywny wzrostowy trend został zakłócony przez pandemię koronawirusa. Według danych GUS w 2021 r. mężczyźni żyli średnio 71,7 lat (o 2,3 lata krócej niż w 2019 r.), a kobiety 79,7 lat (o 2,1 lat krócej niż w 2019 r.). W kolejnych latach prognozowana średnia długość życia wzrastała o kolejnych kilka miesięcy (średnio 7-9). Wzrostowy trend jest widoczny także w statystykach innych europejskich krajów czy USA. Eksperci podkreślają, że długość ludzkiego życia stale się wydłuża i nie osiągnęła jeszcze swojego maksimum.
Który rocznik może dożyć 130 lat? Badania naukowców dają nadzieję na długowieczność
Obecnie najdłużej żyjący ludzie osiągają 110-120 lat. Za rekordzistkę uważa się Francuzkę - Jeanne Calment, która zmarła w 1997 r. w wieku 122 lat i 164 dni. Niektórzy podważają jednak wiarygodność jej metryki urodzenia. Dlatego część osób za najstarszego człowieka uważa Japończyka - Jiroemon Kimura zmarł w 2013 r. i przeżył 116 lat i 54 dni.
Prof. David McCarthy wraz z zespołem badawczym z University of Georgia przeanalizowali dane dotyczące najstarszych osób na świecie i opracowali nowy model matematyczny, który zakłada, że ludzie w określonym wieku będą mogli dożyć nawet 130 lat. Wszystko dlatego, że maksymalny wiek nie jest biologicznie stały, ale wzrasta w związku z warunkami środowiskowymi, stylem życia itp.
Mimo że średnia długość życia oscyluje wokół 80 lat w przypadku kobiet i 75 lat w przypadku mężczyzn, to statystyki pokazują, że im dłużej żyjemy, tym większe mamy szanse na długowieczność. Przykładowo w USA dużo osób umiera stosunkowo wcześnie - w okolicach 50. roku życia. Ale przekroczenie granicy 75 lat znacznie zwiększa szanse na dożycie sędziwej starości. Prof. McCarthy uważa, że 130 lat mogą dożyć przedstawiciele rocznika 1910, którzy obecnie mają 115 lat. Przyczynił się do tego postęp cywilizacyjny i rozwój medycyny, który przypadł na czas ich dorosłości.

Co najbardziej skraca życie?
Naukowcy zajmujący się zagadnieniem długowieczności podkreślają, że obecnie największym wyzwaniem jest zapobieganie procesom starzenia się lub ich spowalnianie. Współczesna medycyna wciąż przede wszystkim niweluje oznaki starości. I chociaż wciąż główną rolę odgrywają nasze predyspozycje genetyczne oraz uwarunkowania środowiskowe, to nie bez znaczenia są kwestie, na które mamy wpływ. Zdaniem ekspertów na własne życzenie skracamy sobie życie poprzez kilka czynników:
- niezdrową dietę i otyłość, która jest przyczyną innych schorzeń metabolicznych;
- szybkie tempo życia i przewlekły stres;
- zbyt krótką ilość snu i brak higieny snu (np. korzystanie z urządzeń elektronicznych przed pójściem spać),
- brak regularnej aktywności fizycznej;
- palenie papierosów i spożywanie alkoholu;
- izolowanie się od innych ludzi, brak głębokich relacji i poczucie pustki życiowej.
Źródło:
https://www.terry.uga.edu/study-suggests-we-havent-reached-maximum-human-lifespan/
https://www.davidgmccarthy.com/mortality-in-human-cohorts-supplementary-data