Jak zrobić sos do pizzy z koncentratu?
Pizza to jedno z ulubionych i prostszych w przygotowaniu dań. Można przyrządzić ją na wiele sposobów, a przy okazji wykorzystać zalegające w lodówce składniki. Tradycyjny włoski przysmak zachwyca przede wszystkim puszystym ciastem i ciągnącym się serem. Włosi przestrzegają jednak przed używaniem do pizzy popularnego keczupu, który zabija jej prawdziwy smak. Do polewania potrawy lepiej użyć więc oliwy z oliwek, a do posmarowania ciasta przed nałożeniem składników – pysznego sosu domowej roboty. Będzie nie tylko zdrowszy, ale o wiele smaczniejszy. Sprawdź, jak zrobić sos do pizzy z koncentratu.
Składniki na sos do pizzy z koncentratu
Domowy sos do pizzy na bazie koncentratu pomidorowego jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu. Do jego wykonania potrzebujemy 2 ząbki czosnku, ćwiartkę małej cebuli, pół łyżeczki suszonego oregano, pół łyżeczki suszonej bazylii (lub kilka listków świeżej rośliny), 1 łyżeczkę cukru, słoiczek koncentratu pomidorowego, 2 łyżki oliwy, szczyptę soli oraz 50 ml wody. W zależności od naszych preferencji do sosu można też dodać odrobinę soku z limonki lub nieco papryczki chili.
Jak zrobić sos do pizzy z koncentratu?
Na małej patelni lub w niewielkim garnku należy rozgrzać oliwę, a następnie dodać drobno pokrojoną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Po chwili do całości dodajemy koncentrat, wodę i wszystkie przyprawy oraz cukier. Mieszamy przez kilka minut – aż do uzyskania jednolitej konsystencji. W zależności od preferencji możemy dodać nieco więcej cukru, ostrej przyprawy lub sok z limonki. Sos nadaje się do smarowania ciasta pizzy, a także jako dodatek do gotowej potrawy.
Sos do pizzy z koncentratu – zalety dla zdrowia
Domowej roboty sos do pizzy jest nie tylko smaczniejszy, ale przede wszystkim o wiele zdrowszy od keczupu i innych sosów ze sklepu. Nie zawiera żadnych konserwantów ani nadmiaru cukru. Znajdziemy w nim za to składniki bogate w witaminy, zdrowe kwasy tłuszczowe, polifenole i inne przeciwutleniacze, a nawet substancje o właściwościach antybakteryjnych i przeciwwirusowych. Zdaniem naukowców z Barcelony wspólne gotowanie tych składników sprawia, że ich działanie jeszcze się wzmacnia. Dzięki temu domowy sos zawierający czosnek, przyprawy, zioła i oliwę jeszcze skuteczniej zmniejsza ryzyko miażdżycy, cukrzycy, a nawet niektórych chorób nowotworowych.