Jaka dieta dla wrzodowców? Których produktów lepiej unikać?

Poza odpowiednią terapią farmakologiczną w profilaktyce i leczeniu wrzodów kluczową rolę odgrywa prawidłowe żywienie. Największym wrogiem wrzodowców są przede wszystkim produkty wysoko przetworzone, potrawy smażone i nadmiernie pikantne. Co jeszcze może im zaszkodzić? Produkty mocno wzdymające, kefiry i jogurty, żółte sery oraz częste sięganie po używki - zwłaszcza alkohol i papierosy, które stymulują produkcję kwasów żołądkowych. Jeśli chodzi o sprzymierzeńców, to warto wymienić choćby chude mięsa gotowane na parze oraz w ten sam sposób przygotowywane owoce i warzywa oraz kleiki, kisiele czy płatki owsiane. Poniżej można znaleźć inne cenne wskazówki, które z pewnością przysłużą się osobom zmagającym się z chorobą wrzodową.

article cover
©123RF/PICSEL

Jakie są przyczyny wrzodów?

©123RF/PICSEL

Na początek kilka słów o specyfice choroby, jej przyczynach, objawach, diagnostyce i terapii. Najczęstszym prowodyrem choroby wrzodowej jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, ale przyczyn jest znaczenie więcej. Lekarze wskazują, że ryzyko pojawienia się schorzenia zwiększają także takie czynniki jak: nadkwasota żołądka, długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu, używki, czyli palenie papierosów, picie alkoholu i kawy, nadmierny stres oraz oczywiście genetyka.

Jakie są objawy wrzodów?

Objawy choroby wrzodowej są bardzo dokuczliwe i mogą mieć specyficzny lub niespecyficzny charakter. Najczęstszym zwiastunem schorzenia jest pieczenie albo ból między klatką piersiową a pępkiem. Bywa, że symptomem wrzodów jest ból mniej typowy promieniujący od pleców lub prawego ramienia. Często jest długotrwały i może utrzymać się przez kilka tygodni. Mogą mu towarzyszyć wymioty, krwawe stolce, utrata apetytu i wagi, wzdęcia, refluks oraz zgaga.

Jak diagnozować chorobę wrzodową?

Gastroskopia - polegająca na wprowadzeniu cienkiej sondy przez gardło do żołądka - to najlepsze narzędzie do diagnostyki choroby wrzodowej. Można również sięgnąć po test z krwi i kału, który można zakupić w aptece.

Jak wygląda leczenie wrzodów?

Dolegliwości towarzyszące chorobie wrzodowej niwelują odpowiednio dopasowane przez lekarza leki. Raczej rzadko konieczna jest interwencja chirurgiczna. Terapię wzmacnia też zmiana trybu życia, a przede wszystkim wprowadzenie odpowiedniej diety. Medycyna naturalna w terapii wrzodów wykorzystuje żywokost, krwawnik, lukrecję, skrzyp i siemię lniane.

Jaka dieta przy chorobie wrzodowej?

©123RF/PICSEL

To, co i jak często jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i eliminuje ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób, w tym choroby wrzodowej. Na jakie produkty postawić, a które wyeliminować z naszej diety? Podpowiadamy.

Jedz częściej, ale małymi porcjami

Jeśli zmagasz się z chorobą wrzodową, jedz częściej, ale w małych ilościach. Dzięki zastosowaniu tej zasady uregulujesz produkcję kwasów żołądkowych i pozbędziesz się tych, które działają toksycznie.

Dbaj o nawodnienie organizmu

Procesowi detoksykacji organizmu, a tym samym profilaktyce choroby wrzodowej, sprzyja też odpowiednie nawodnienie organizmu. Wypijaj co najmniej dwa litry wody dziennie.

Jakich produktów lepiej unikać?

Wrzodowcy powinni wykluczyć ze swojej diety jogurty, kefiry, gruboziarniste kasze, żółte sery oraz produkty powodujące wzdęcia, między innymi groch, fasolę oraz brokuły. Kluczowy jest też sposób przygotowywania dań. Dolegliwości często nasilają potrawy smażone, wysoko przetworzone i zbyt pikantne. (Bezpieczne dla wrzodowców przyprawy to m.in. koperek, ziołowy pieprz, pietruszka, cynamon, goździki). Co jeszcze może wrzodowcom bardzo zaszkodzić? Zbyt częste sięganie po produkty bogate w cukier i niewiadomego pochodzenia tłuszcze.

Jedzenie, które sprzyja leczeniu wrzodów

©123RF/PICSEL

Istnieje lista produktów, które złagodzą objawy choroby wrzodowej. Co zatem warto włączyć do swojej diety? Gotowane na twardo jaja, chude mięsa gotowane na parze oraz w ten sam sposób przygotowywane owoce i warzywa. Ponadto sprawdzą się też kleiki, kisiele czy płatki owsiane. Ponadto nie musisz wcale rezygnować ze zdrowych ryb, masła, tłuszczów roślinnych i mleka - pod warunkiem, że będziesz je dawkować z w rozsądnych ilościach.

Rozstań się z używkami

Papierosy i alkohol wrzodowcom tylko zaszkodzą, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, bo pobudzają wytwarzanie soków żołądkowych.

Pamiętaj!

Nawet jeśli objawy szybko ustąpią, należy trzymać się zaleceń lekarza - pozwoli to uchronić się przed nawrotem choroby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas