Jakie napoje pasują do wigilijnych dań?
Tradycja nakazuje, by w Wigilię na stole pojawiło się dwanaście potraw. W każdym regionie, ba, w każdym niemal domu ta dwunastka wygląda inaczej. A co z napojami? Zwyczajowo podaje się kompot z suszu. Ale przez swój specyficzny smak ma on tyle samo zwolenników, co przeciwników. Czym go zatem zastąpić?
Każdy z nas wyniósł z rodzinnego domu zwyczaje dotyczące organizacji świąt i składu wigilijnego menu. Kulinarne popisy to punkt honoru każdej pani domu. A co z napojami? Tradycyjnie podajemy kompot z suszu, ale nie wszyscy w nim gustują, bo ma bardzo wyrazisty, trochę "wędzony" smak. Jakie napoje postawić na stole obok wigilijnych potraw? To pytanie tym trudniejsze, gdy wśród biesiadników obecne są małe dzieci, a to one na są często najbardziej wymagającymi gośćmi.
Wigilijne menu obfituje w potrawy o wyrazistych smakach, więc nie każdy napój będzie pasować do tej wyjątkowej kolacji. Nie sprawdzą się raczej kolorowe napoje gazowane, które zwykle obfitują w cukier i wzmacniacze smaku. Będą więc stanowić dodatkowe obciążenie dla naszego żołądka. Dodatkowe, bo przecież dania wigilijne do lekkostrawnych nie należą. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie tu woda mineralna.
Woda, pozbawiona cukru i zbędnych kalorii, wspiera procesy zachodzące w organizmie, dlatego regularnie powinni ją pić zarówno dorośli, jak i dzieci. Także, a może przede wszystkim w Wigilię i święta. Ważne, żeby nie była gazowana i doprawiona dodatkami smakowymi.
Woda może być również doskonałą bazą do wymyślnych bezalkoholowych drinków i kolorowych napojów, inspirowanych klimatem świąt. Możemy przyrządzić np. orzeźwiającą świąteczną lemoniadę. Do dzbanka z wodą dodajmy cząstki cytrusów: pomarańczy, cytryny, grejpfruta. Do tego szczypta cynamonu i kilka goździków, żeby pogłębić smak napoju i nadać mu gwiazdkowy charakter. Sympatycy słodkości mogą wzbogacić napój łyżką miodu, co nie tylko pozytywnie wpłynie na jego smak, ale będzie też korzystne dla zdrowia.