Jakie są korzyści wynikające z jedzenia jajek?
Czy można codziennie jeść jajka? To jedno w wielu pytań, które często sobie zadajemy, ale dziś ten mit zostanie obalony. W przeszłości mówiono, że maksymalna ilość jajek, jaką możemy zjeść wynosi trzy na tydzień, z powodu wysokiej zawartości cholesterolu, który może negatywnie wpływać na zdrowie. Dziś jednak wiemy, że jajka NIE powodują żadnej szkody w twoim organizmie. Dowiedzmy się, dlaczego…
Jajka a cholesterol
Przez wiele lat wierzono, że jajka jedzone zbyt często szkodzą. Uznawano, że to właśnie jajka są głównie odpowiedzialne za wzrost poziomu cholesterolu we krwi.Te zarzuty zostały obalone nie tak dawno temu przez badania naukowe. Dowiodły one, że jajka nie zmieniają poziomu cholesterolu. Okazało się, że umiarkowane spożycie jajek dostarcza organizmowi sporą dawkę substancji odżywczych niezbędnych dla zdrowia.
Tym, co rzeczywiście podwyższa poziom cholesterolu we krwi są tłuszcze nasycone. Ten rodzaj tłuszczu jest obecny w produktach z pełnego mleka, w tłuszczu obecnym w serach, jogurtach, mleku, tłustym mięsie. To również tłuszcze trans, które można znaleźć w większości słodyczy, takich jak ciasta, ciastka i ogólnie w cieście używanym w piekarniach. Należy uważać, ponieważ na opakowaniach tłuszcze trans często kryją się pod nazwą margaryna lub uwodornione oleje roślinne.
Liczne badania sugerują, że jedzenie jednego lub dwóch jajek dziennie nie zwiększa ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo badania te wykazały, że jajka zawierają składnik odżywczy niezbędny dla właściwego funkcjonowania układu krążenia oraz mózgu – cholinę. Pomaga ona w metabolizmie oraz redukcji homocysteiny, co jest bardzo cenną właściwością, ponieważ wysoki poziom tego związku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Pomimo wszystkich powyższych podpartych badaniami naukowymi stwierdzeń, niektórym ludziom ciągle ciężko jest uwierzyć w korzyści, jakie niesie ze sobą jedzenie jajek. Ciągle wierzą oni, że jajka źle wpływają na zdrowie i zdecydowanie odrzucają pomysł włączenia ich do swojej diety.
Jajka są bogatym źródłem substancji odżywczych
Jedno jajko zawiera zaledwie osiemdziesiąt kalorii. W jego składzie można znaleźć również białko, cholinę, żelazo i cynk. Większość tych elementów znajduje się w żółtku.
Białko obecne w jajku charakteryzuje się bardzo dobrą jakością. Dostarcza ono organizmowi aminokwasów, które są mu niezbędne. Jedno jajko zawiera około sześciu gramów białka. Wśród najważniejszych funkcji białka należy wymienić następujące: przyczyniają się do tworzenia tkanki mięśniowej, stanowią kluczowy składnik wszystkich komórek, są niezbędne dla właściwego funkcjonowania układu odpornościowego, są nośnikiem różnych substancji we krwi, wchodzą w skład niektórych enzymów, hormonów i neuroprzekaźników.
W żółtku znajdują się też dwa składniki odżywcze: ksantofil i zeaksantyna, należące do rodziny karotenoidów. To przeciwutleniacze, które zapobiegają pojawianiu się uszkodzeń wzroku związanych z wiekiem, jak na przykład zwyrodnienie plamki żółtej.
Spożywanie jajek przez kobiety w ciąży i karmiące jest bardzo ważne, ponieważ cholina pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego płodu oraz zapobiega wadom wrodzonym.
Zjedzenie całego jajka dostarcza 125 miligramów choliny. Zapotrzebowanie kobiety w ciąży wynosi 450 miligramów choliny na dzień a matki karmiącej 550 miligramów.
Jajka przechowywane w lodówce zachowują świeżość przez około pięć tygodni. Jeśli chcesz się upewnić, że jajko, które masz zamiar zjeść jest świeże po prostu włóż je do szklaki wody. Jeśli unosi się na wodzie, nie jest świeże. Innym sposobem jest rozbicie jajka – jeśli żółtko utrzymuje się na środku, jajko jest świeże.
Jak widzisz, jajka są bardzo zdrowe i wcale ci nie szkodzą. Nie jest prawdą, że podnoszą poziom cholesterolu, co zostało naukowo udowodnione. Naukowcy potwierdzają również, że możesz zjadać maksymalnie dwa jajka każdego dnia.
Oprócz tego, że są odżywcze i zdrowe, jajka są również bardzo smaczne i możesz przyrządzić je na wiele różnych sposobów: jajecznica, na twardo, w koszulce… którykolwiek sposób wybierzesz, będą pyszne. Nie eliminuj ich ze składu przyrządzanych codziennie potraw.