Jakie są najlepsze źródła białka?

Białko świetnie zaspokaja głód, bierze udział w budowie mięśni i pomaga zgubić zbędne kilogramy. Ale zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie Applied Physiology, Nutrition and Metabolism, nie chodzi tylko o ilość spożywanego białka, ale również o jego źródło. Chcesz się upewnić, że dostarczasz swojemu organizmowi białko z właściwego źródła? Oto kilka najzdrowszych produktów pełnych białka.

article cover
© Photogenica

Jajka

© Photogenica

Każde jajko zawiera 6 gramów najbardziej wartościowego białka. Jajka są notowane najwyżej, jeśli chodzi o ich “biologiczną wartość”, czyli proporcję białka, która po spożyciu pomaga w tworzeniu białka i tkanek w twoim ciele. Dodatkowo jajka są bogate w cholinę, witaminę B-12 i D – składniki odgrywające kluczową rolę w utrzymywaniu stałego poziomu energii, oraz pozytywnie oddziałujące na komórki organizmu.

Jajka prawdopodobnie nie mają złego wpływu na serce. Badania opublikowane w British Journal of Medicine dowodzą, że możesz zjadać jedno jajko dziennie nie zwiększając przy tym ryzyka chorób serca ani udaru.

Twaróg

© Photogenica

Często niedoceniany twaróg zawiera 25 gramów białka i 18 procent dziennego zapotrzebowania na wapń w jednej miseczce. Warto wiedzieć, że twaróg jest bogatym źródłem kazeiny, najwolniej trawionego białka, jakie możesz zjeść. Kazeina nie pozwoli ci zgłodnieć przez wiele godzin.

Kurczak

© Photogenica

Drób powinien być stałym źródłem białka każdego wszystkożernego przedstawiciela rasy ludzkiej. Zawiera on o wiele mniej tłuszczy nasyconych niż inne rodzaje mięsa, a pierś z kurczaka zawiera 30 gram białka. Wybieraj białe mięso zawsze, kiedy masz taką możliwość, a ograniczysz spożycie kalorii.

Pełne ziarna

© Photogenica

Te zdrowe dla serca ziarna mają więcej białka niż węglowodanów złożonych, (co jest kluczowe, jeśli chodzi o przyswajanie błonnika, zdrowe serce i skuteczną redukcję wagi).

Najlepszym źródłem białka jest komosa ryżowa, kasza bulgur oraz kasza freekeh. Wszystkie one zawierają 6 (lub więcej) gram białka w ugotowanej miseczce produktu. Komosa ryżowa jest jednym z niewielu “kompletnych” źródeł roślinnego białka, co oznacza, że zawiera wszystkie dziewięć podstawowych aminokwasów.

Ryby

© Photogenica

Ubogie w kalorie i bogate w składniki odżywcze, ryby są znakomitym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które pozytywnie wpływają na serce i samopoczucie. Dodatkowo, zapobiegają kurczeniu się mózgu, które następuje wraz z wiekiem (wg badań opublikowanych w 2014 roku w American Journal of Preventive Medicine).

Wśród najzdrowszych źródeł wspomnianych kwasów należy wymienić łososia i tuńczyka. W 85 gramach łososia znajduje się 17 gram białka oraz 6,5 grama nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Tuńczyk to prawdziwa bomba białkowa - w 85 gramach tej ryby znajduje się 25 gram białka. Dodatkowo jest chudszy od łososia, bo we wspomnianej ilości znajduje się tylko 5 gram tłuszczów (zarówno nasyconych jak i nienasyconych). Naukowcy zalecają, aby jeść ryby twa razy w tygodniu w postaci pieczonej lub grillowanej.

Rośliny strączkowe

© Photogenica

Rośliny strączkowe są bogate zarówno w białko, jak i w dobry dla serca błonnik. Dodatkowo są świetnym źródłem witamin z grupy B. Wybieraj fasolę, soczewicę, soję i groszek. Miseczka groszku zawiera aż 8 gram białka. Robi wrażenie, prawda?

Jogurt typu greckiego

© Photogenica

Idealny na śniadanie, jako przekąska lub składnik praktycznie każdej potrawy. Łagodny i chudy jogurt typu greckiego zawiera 17 gram białka w jednym opakowaniu. Nie martw się, że brak tłuszczu wpłynie jakoś na ilość białka zawartego w jogurcie. Naturalny jogurt to najlepszy wybór, ponieważ w jogurtach smakowych zwykle znajduje się mnóstwo cukru.

Orzechy

© Photogenica

Orzechy są znane z tego, że zawierają dużo zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ale mają również sporo białka. Dodatkowo, jak wykazało badanie opublikowane w 2013 roku w New England Journal of Medicine, osoby, które zjadają codziennie garść orzechów są o 20 procent mniej narażone na śmierć z jakiegokolwiek powodu w porównaniu z tymi, którzy orzechów nie jedzą.

Zielone warzywa liściaste

© Photogenica

Kapusta, jarmuż oraz inne zielone warzywa liściaste są zaskakująco bogate w białko. Przykładowo porcja szpinaku zawierająca 70 kalorii ma w sobie około 10 gram białka. Ponieważ wspomniane warzywa nie zawierają wszystkich potrzebnych człowiekowi aminokwasów, zestawienie ich z roślinami strączkowymi pozwala dostarczyć organizmowi osiem podstawowych aminokwasów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas