Jakie właściwości ma rozmaryn?
Rozmaryn jest rośliną wieloletnią. Jego krzaczki mogą osiągać wysokość do 2 metrów. Rośnie głównie w regionie śródziemnomorskim, ale jest uprawiany na całym świecie, także w doniczkach i ogródkach. Ma bardzo intensywny kamforowy zapach oraz lekko sosnowy, słodkawy smak z nutą imbiru. Jego aromat zna każdy, ale jakie właściwości ma ta przyprawa?
Właściwości
Rozmaryn ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Rozgrzewające napary z rozmarynu stosuje się przy przeziębieniach, grypie, bólach reumatycznych, a także na wszelkie dolegliwości trawienne. Rozmaryn pobudza apetyt, łagodzi bóle żołądkowe, poprawia trawienie i działa moczopędnie.
Łagodzi ból
Pobudza także krążenie, podnosi ciśnienie krwi, zwiększa koncentrację. Stymuluje do pracy gruczoły nadnerczy. Łagodzi bóle głowy, migreny, odświeża oddech, rozszerza oskrzela, a także poprawia nastrój.
Pomaga na urazy
Okłady z rozmarynu stosuje się na zwichnięcia, zapalenie stawów i bóle reumatyczne, a olejek rozmarynowy do kąpieli, masażu i aromaterapii.
Wspomaga trawienie
Napar z rozmarynu pobudza trawienie. Łyżeczkę suszonego rozmarynu zalej filiżanką wrzątku, zaparzaj 15 minut, pij 3 razy dziennie.
Ale uwaga! Naparów z rozmarynu nie powinny pić kobiety w ciąży, ponieważ ma on działanie poronne.
Jak go uprawiać?
Roślinę można hodować w domu na parapecie. Odstrasza ona mole i muszki, a także lekko aromatyzuje powietrze.
Świeże listki można dodawać do potraw. Wystarczy do oliwy włożyć kilka gałązek. Rozmaryn dodaje oliwie wyrazistego aromatu.
Przyprawa świetnie pasuje do duszonych i pieczonych dań mięsnych i ryb, podkreśla smak szpinaku, dyni, pomidorów, grochu, soczewicy, jajek i grzybów. Dodaje się ją do zup, sosów, potraw z bakłażanów, farszy mięsnych oraz do czerwonej i białej kapusty.