Kabaczek, król leczo
Żadne przyzwoite leczo nie może się obejść bez kabaczka. To warzywo nadaje potrawie głębi ale także masy i spoistości. Ale kabaczki możemy jeść nie tylko w tej postaci. Są znakomitym uzupełnieniem diety, zwłaszcza tej przygotowywanej z myślą o najmłodszych.
Kabaczek jest odmianą dyni. Odmianę wyselekcjonowano we Włoszech, gdzie roślina nosi nazwę "zucchini". Toteż w Polsce do dziś obowiązują dwie nazwy - cukinia i kabaczek. Przy czym kabaczkiem nazywamy raczej odmiany ciemnozielone, cukinią te jasnożółte.
Kabaczek jest wdzięczny w uprawie, rośnie chętnie i w końcu lata posiadacze działek często obdarowują znajomych wydłużonymi owocami o wadze nawet do 4 kg. Najlepsze są te o długości ok.20-25 cm. Skórka kabaczka jest twarda, ale bez problemu można ją obrać nawet zwykłym nożem. W przekroju owoc przypomina ogórek, jednak jest bardziej mięsisty, zawiera mniej wody. Do spożycia nadaje się masa pozbawiona gniazd nasiennych.
To warzywo niskokaloryczne. Warto widzieć, że ma działanie odkwaszające organizm i jest sprzymierzeńcem szybkiej oraz prawidłowej przemiany materii. Kabaczek nie kumuluje metali ciężkich, jak np. sałaty. Jeść można go więc na surowo - np. w sałatkach i surówkach, pokrojone w drobną kostkę.
Są znakomitym składnikiem letnich zup jarzynowych. Dodatek nawet kawałka kabaczka startego na tarce o grubych oczkach do placków ziemniaczanych doda im lekkości i wyrafinowanego smaku. Najlepiej jednak kabaczek sprawdza się w postaci duszonej, we wspomnianym już leczo - z dodatkiem kiełbasy i wędzonki lub tylko warzywnym. Znakomitą potrawą jest kabaczek duszony faszerowany mięsem.
Wówczas obrane warzywo kroimy tylko wzdłuż i wybieramy gniazda nasienne. W powstałe w ten sposób "łodzie’ nakładamy dowolny farsz mięsny, ewentualnie polewamy sosem lub posypujemy wiórkami żółtego sera i zapiekamy w piekarniku. Delikatne mięsa duszone z dodatkiem kabaczka to kolejna propozycja. Kabaczka możemy też użyć do zapiekanek.
Zdrowy, niedrogi i łatwo dostępny
Ponieważ sam ma smak delikatny, łagodny, lubi towarzystwo warzyw o bardziej wyrazistych smakach - pomidorów, cebuli, czosnku, papryki, zielonej papryki, selera naciowego. Lepiej nie zestawiać go z porą czy selerem korzeniowym.
Kabaczek ma jeszcze jedną zaletę - jest niedrogi, łatwo dostępny i nie trzeba zużywać od razu całego owocu. Po odcięciu np. połowy, resztę (ze skórką) można kilka dni przechować w lodowce, bez uszczerbku na smaku. Przy kupnie sprawdźmy tylko, czy jest twardy, odpowiada na stuk w skórkę, która powinna być gładka, lekko lśniąca i bez uszkodzeń.
(JD)