Kandyzowana skórka pomarańczy: Jak ją zrobić?

Pomarańcze to owoce, które brylują szczególnie zimą! Działy warzywno-owocowe dosłownie uginają się od soczystych i słodkich owoców. Najczęściej zajadamy się miąższem pomarańczy, a skórkę zazwyczaj wyrzucamy, co jest ogromnym marnotrawstwem. To właśnie z niej możemy zrobić samodzielnie kandyzowaną skórkę pomarańczy, która wzbogaci smak domowych słodkości. Jak ją przygotować? Przekonajmy się!

Kandyzowane skórki pomarańczy to rarytas, który można jeść nie tylko od święta!
Kandyzowane skórki pomarańczy to rarytas, który można jeść nie tylko od święta!123RF/PICSEL

Wybierz pomarańcze!

Jeśli chcemy samodzielnie zrobić kandyzowaną skórkę pomarańczową, trzeba wcześniej zaopatrzyć się w owoce (najlepiej sześć). Z wyglądu muszą być soczyste, a ich skórka pozbawiona przebarwień i skaz. Jeśli przynieśliśmy już owoce do domu, trzeba je porządnie umyć w letniej wodzie, a najlepiej dokładnie wyszorować szczoteczką. Jeśli pomarańcze są już czyste, wystarczy je teraz obrać: miąższ najlepiej od razu spałaszować albo dać domownikom do zjedzenia, a skórki zostawić.

Pokrój skórki pomarańczy

Kandyzowana skórka pomarańczy może mieć dowolną grubość. Wszystko zależy od tego, do czego chcemy ją wykorzystać. Zanim jednak zabierzemy się za jej rozdrabnianie, trzeba ją jeszcze trochę przygotować. Skórka pomarańczy posiada od środka białą część, albedo, które odpowiada za gorzki smak owocu. Z racji tego, że kandyzowana skórka pomarańczy ma być słodyczą - rzecz jasna - trzeba się białej części pozbyć.

Smażenie

Skórka pomarańczy przed kandyzowaniem może mieć rożna wielkość: To my decydujemy
Skórka pomarańczy przed kandyzowaniem może mieć rożna wielkość: To my decydujemy

Kandyzowanie jest procesem, który wymaga cukru, więc i tutaj trzeba użyć go w sporej ilości. Jeśli chcemy uzyskać rarytas lepiej przygotować sobie półtorej szklanki białych kryształków. Wcześniej jednak w garnku z grubym dnem umieszczamy skórki, a dopiero później zasypujemy je cukrem. Naczynie umieszczamy na kuchence, włączamy małą moc palnika i dodajemy kilka łyżek wody.

Najpierw zawartość garnka trzeba podgrzewać do momentu, aż cukier się rozpuści, ale w międzyczasie nie wolno zapominać o mieszaniu skórek drewnianą łyżką. Nie wolno dopuścić do przypalenia się cukru.

Kiedy cukier okalający skórki się rozpuści, następuje smażenie, czyli kandyzowanie. Mocy palnika nie zwiększamy, ale pozwólmy smażyć się skórkom bez przykrycia około 30 minut. Mieszanie w tym procesie jest kluczowe i nie może go zabraknąć.

Przechowywanie

Kandyzowana skórka pomarańczy jest gotowa po 30 minutach. Kiedy przestygnie, warto zamknąć ją w szczelnie zamkniętym słoiczku i trzymać w suchym oraz ciemnym miejscu.

Skoro mamy już kandyzowaną skórkę pomarańczy, to warto wiedzieć, kiedy ją wykorzystać. Oczywiście, trudno oprzeć się od tego, aby nie zjeść jej na surowo, ale warto zaczekać na dobry moment. Dobrze ją dodać do różnych wypieków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby okrasić skórką pomarańczową oblane lukrem pączki, które z całą pewnością zagoszczą na naszych stołach w tłusty czwartek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas