Kasza jaglana i jej drogocenne właściwości odżywcze

Powstała z ziaren prosa kasza jaglana, nazywana przez niektórych „królową kasz” jest jedną z najzdrowszych, ze względu na swoje drogocenne składniki odżywcze. Pomimo jej kilkusetletnich korzeni przez wielu nadal jest niedoceniania. Bogactwo zawartych składników w kaszy sprawia, że pozytywnie wpływa na gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu. Co więcej można z niej przyrządzić wiele ciekawych i smacznych dań. Dlaczego warto więc spożywać kaszę jaglaną? Przed jakimi chorobami może nas uchronić?

Kaszę jaglaną może jeść zarówno na słono jak i na słodko
Kaszę jaglaną może jeść zarówno na słono jak i na słodko123RF/PICSEL

Kasza jaglana znana już w starożytności

Według ustaleń archeologów proso, z którego wytwarza się kaszę jaglaną, pochodzi już z czasów neolitu. W starożytnych pismach można odnaleźć zapisy o odnalezieniu na terenie obecnych Chin 50 ton tego zboża, pochodzącego najprawdopodobniej z 8000r. p.n.e. Wówczas było ono uprawiane na zdecydowanie większą skalę niż ryż, z tego względu że charakteryzowało się krótkim okresem wegetatywnym i było mniej wymagające w uprawie. Dlatego też szybko przywędrowało ono do takich miejsc jak Indie czy Afryka. Kasza jaglana największą popularnością cieszyła się jednak w średniowieczu - chroniła ludzi przede wszystkim przed głodem i różnymi chorobami.

Drogocenne właściwości „jaglanki”

Z sprawą coraz popularniejszego ruchu slow food i trendu na zdrowy styl życia kasza jaglana ponownie wróciła do łask. Niewątpliwą zaletą kaszy jest jej zasadotwórczy charakter.

- W dzisiejszej diecie przeważają bowiem produkty kwasotwórcze (nabiał, słodycze, białe pieczywo, kawa), które mogą przyczyniać się do zakwaszenia organizmu. Dzięki włączeniu do diety większej ilości produktów zasadotwórczych możemy wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn. - mówi Anna Osiecka, dietetyk z kliniki Natural Medical.

Kasza jaglana w porównaniu do innych kasz zawiera dużo mniej błonnika, dlatego może być spożywana przez osoby mające problemy z układem trawiennym. Jest również dobrym źródłem białka. Nie zawiera glutenu, co jest ważne w przypadku osób z celiakią lub nietolerancją tego składnika.

Kasza ta jest jednym z niewielu produktów bogatych w krzemionkę, która pozytywnie wpływa na stawy, wygląd włosów, paznokci, a także skórę. Wykazuje również właściwości przeciwwirusowe, dlatego zalecana jest podczas przeziębień. Cynk w niej zawarty wspomaga układ odpornościowy. Pozytywne działanie obserwuje się także w odniesieniu do pracy mózgu, całego układu nerwowego, polepszania koncentracji, obniżenia ryzyka zakrzepów, a co za tym idzie udarów i zawałów (dzięki obecności lecytyny).

Spożywanie kaszy jaglanej poleca się również osobom z hipercholesterolemią. Ze względu na dużą zawartość żelaza skutecznie pomaga w leczeniu niedokrwistości, powinna stanowić stały element diety u kobiet w ciąży i dzieci. Ponadto reguluje poziom hormonów, łagodząc objawy menopauzy oraz zmniejszając ryzyko wystąpienia nowotworu piersi. Ogromną zaletą tej kaszy jest również spowolnienie procesów starzenia organizmu.

Kasza jaglana
Kasza jaglana123RF/PICSEL

Jak smacznie przyrządzić kaszę jaglaną?

Kasza jaglana nie jest żadnym nowym produktem, jednak ze względu na swój specyficzny smak ma również wielu przeciwników.

- Dobrą metodą na pozbycie się lekko gorzkiego posmaku jest 3-krotne płukanie w zimnej wodzie. Można także uprażyć kaszę na suchej patelni, następnie zalać ją wrzątkiem, odlać wodę, ponownie zalać wrzątkiem i dopiero gotować w tej wodzie. Kasza po ugotowaniu jest dość neutralna w smaku, dzięki czemu można przyrządzać ją na wiele sposobów. - tłumaczy Anna Osiecka.

Jagły są świetną alternatywą dla tradycyjnych dodatków, takich jak ziemniaków, makaronów czy innych rodzajów kasz. Bardzo dobrze smakuje zarówno na zimno, jak i ciepło czy na słono i słodko. Dietetyk Anna Osiecka proponuje kilka prostych i smacznych przepisów, z wykorzystaniem tej zdrowotnej kaszy: 

  • kasza jaglana z pesto bazyliowym (kaszę ugotować, wymieszać z przygotowanym wcześniej pesto, posypać nasionami słonecznika
  • krupnik z kaszy jaglanej (zupa warzywna gotowana z dodatkiem kaszy)
  • danie jednogarnkowe - ciecierzyca, dowolne wybrane ulubione warzywa, kasza jaglana, można dodać kawałek chudego mięsa lub ryby
  • koktajl jaglany - ugotowana kasza jaglana, ulubione owoce, dodatek zielonego warzywa + woda lub mleko roślinne dla uzyskania odpowiedniej konsystencji
  • kasza jaglana gotowana na wodzie z dodatkiem suszonych owoców i orzechów (np. nerkowca) 
  • warzywa (np. bakłażan, cukinia, papryka, kalarepa, pomidor, pieczarki) faszerowane kaszą jaglaną
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas