Kminek: Idealny na przeciążony żołądek

Kminek to jedna z tych przypraw używana w naszej kuchni, która wywołuje mieszane uczucia. Wszystko przez ilość aromatów, które kryją się w małych ziarenkach: mogą być dla jednych zachęcające, a dla innych już niekoniecznie. Jednak jedno jest pewne. Z kminku nie powinno się całkowicie rezygnować, ponieważ nie tylko nadaje wyjątkowego charakteru i wyśmienitego smaku, ale także jest to znany i naturalny środek na poprawę trawienia. Oczywiście, na tym nie kończą się walory kminku, ponieważ oferuje nam o wiele więcej. Co trzeba wiedzieć o kminku? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Kminek jest jednym z najpopularniejszych przypraw w naszej kuchni
Kminek jest jednym z najpopularniejszych przypraw w naszej kuchni123RF/PICSEL

Co trzeba o kminku wiedzieć?

Kminek pospolity to roślina dwuletnia z rodziny astrowatych, którą można spotkać w stanie dzikim w wielu miejscach na świecie, ale także uprawia się go dla ziaren wykorzystywanych w sztuce kulinarnej. To właśnie on nadaje wyrazistego smaku potrawom mięsnym, ale także wytrawnym wypiekom, zupom czy niektórym sałatkom lub alkoholom. Oczywiście, trudno odmówić udziału kminku w przygotowaniu naszych smakowitych kiszonek, takich jak kapusta czy ogórki. Ale kminek, dzięki swojemu bogatemu składowi, jest także cennym surowcem leczniczym, ponieważ może ulżyć w przypadku wielu dolegliwości.

Co można znaleźć w kminku?

Kminek swój smak i cenne właściwości zawdzięcza bogatemu składowi. To zasługa olejków eterycznych, które składają się z karwonu, limonenu oraz aldehydu kuminowego. Ziarna zawierają także inne ciekawe substancje, do których z całą pewnością trzeba zaliczyć flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, żywice czy woski. Wszystko to nadaje kminkowi pospolitemu ogromne spektrum działania. Przede wszystkim wykazuje się właściwościami antybakteryjnymi, łagodzącymi oraz ściągającymi. 

Na co pomoże kminek?

Kminek ma w naszej kuchni wszechstronne zastosowanie
Kminek ma w naszej kuchni wszechstronne zastosowanie123RF/PICSEL

Kminek od dawna jest znany jako przyprawa, która korzystnie działa na jelita. Jej dodatek do potraw to skuteczny sposób, aby poskromić wzdęcia oraz wyregulować pracę całego układu pokarmowego. Po kminek powinno się sięgać również wtedy, gdy cierpimy z powodu braku apetytu. Przyprawa to także znany sposób na poprawę trawienia, dlatego kminek musi znaleźć się obowiązkowo w potrawach świątecznych: zarówno podczas Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy. Napar z kminku jest idealny także wtedy, gdy cierpimy z powodu powracających biegunek, a także męczącej i bolesnej zgagi.

Jeśli borykamy się z problemem nieświeżego oddechu, to kminek pomoże doskonale! Wystarczy żuć kilka ziarenek, aby pozbyć się wstydliwej dolegliwości. Oczywiście, kminek może być pomocny także w przypadku infekcji całej jamy ustnej. W takim wypadku zastosowanie płukanki z aromatycznych ziarenek szybko rozwiąże sprawę.

Jeśli doskwiera nam uporczywy, mokry kaszel albo infekcje gardła, to kminek także sprawdzi się w takiej sytuacji doskonale. Picie naparu lub stosowanie płukanki ma nie tylko działanie wykrztuśne, ale szybko złagodzi również męczącą infekcję gardła.

Nalewka kminkowa: Idealna na trawienie

Jeśli nie jesteśmy przekonani do obecności tej aromatycznej potrawy w naszej kuchni albo wręcz przeciwnie - chcielibyśmy korzystać z niej jak najczęściej, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować lecznicą nalewkę z kminku. Jej przygotowanie nie jest trudne, wystarczy sięgnąć po kilka składników:

  • 100 g mielonego kminku
  • litr wódki
  • miód

Jak przygotować nalewkę z kminku? Ziarna należy zalać alkoholem, zakręcić naczynie i zostawić w ciepłym i ciemnym miejscu na miesiąc. Po tym czasie miksturę wystarczy przefiltrować, doprawić miodem i znów odstawić do momentu, aż dojrzeje. Jak długo trwa ten proces? Około trzech miesięcy potrzeba, aby nalewka z kminku była gotowa. 
Jak często stosować nalewkę? W przypadku dolegliwości żołądkowych wystarczy jedna łyżka trzy razy dziennie. Można również sięgać po nią po obfitym posiłku.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas