Konfitura malinowa
Konfitura z malin jest bodaj najprostsza w przygotowaniu, dlatego wydaje się znakomita dla początkujących. Na jej przykładzie możesz się nauczyć, jak powinno się przygotowywać ten rodzaj przetworów i czym się on wyróżnia spośród innych - pisze Patrycja Machałek, autorka książki "Przetwory z pomysłem".
Stare, tradycyjne przepisy na konfitury z malin mówią, że na 1 kg owoców powinno się użyć... 1 kg cukru. Jeśli masz odwagę - spróbuj. Kiedy do takiej konfitury upieczesz maślane babeczki, będziesz mogła poczuć się jak na przyjęciu na dworze Ludwika XVI. We współczesnych przepisach jednak zmniejsza się ilość cukru średnio pięciokrotnie, jednocześnie wprost proporcjonalnie zwiększając szansę na zachowanie zdrowych zębów.
Jak zrobić konfiturę malinową? Będziesz potrzebowała:
1 kg malin
200 g cukru
200 ml wody
Cukier wsyp do garnka z grubym dnem i dodaj wodę. Zagotuj - w ten sposób uzyskasz syrop. Zmniejsz ogień i dodaj maliny. Delikatnie wymieszaj i odłóż łyżkę - już nie będzie ci potrzebna. Na wolnym ogniu smaż maliny w syropie, od czasu do czasu jedynie potrząsając garnkiem. Po 30-40 minutach konfitura powinna być gotowa. Część owoców z pewnością się rozpadnie, ale jeśli uda ci się zachować trochę malin w całości, twoja konfitura będzie królewska! Ostrożnie przełóż owoce do wyparzonych i suchych słoików, a następnie zapasteryzuj.
Wiesz, jak sprawdzić, czy konfitury są już gotowe? Konfitura nie da ci wyraźnego sygnału, że to już. Kiedy zaczniesz ją przygotowywać, włóż do zamrażalnika mały talerzyk. Gdy nabierzesz podejrzeń, że konfitura jest gotowa, wyjmij go i kapnij jej niewielką ilość prosto z garnka na środek talerzyka. Odczekaj chwilkę i przeciągnij palcem przez słodką plamę. Jeśli konfitura trochę się zmarszczy na powierzchni, możesz być pewna, że po ostudzeniu będzie miała odpowiednią konsystencję.
Przepis pochodzi z książki "Przetwory z pomysłem" Patrycji Machałek. Wydawnictwo Znak.