Ukąszenie komara to przy tym nic. Skóra puchnie i boli tygodniami
Inwazja owadów latem to nic nadzwyczajnego - ukąszenia komarów są uciążliwe i potrafią zepsuć wieczorne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jednak dla niektórych osób znacznie gorsze mogą być ugryzienia meszek. Ten niepozorny owad może powodować bolesne rany, które goją się tygodniami. Sprawdź, jak wygląda ślad po ukąszeniu meszki, kiedy może być niebezpieczny i jak sobie z nim radzić.

Spis treści:
Czym są meszki?
Meszki to małe owady z rodziny muchówek, które osiągają od 1 do 6 mm długości. Mają szarą lub czarną barwę, szerokie skrzydła i krótkie grube odnóża. Można je też rozpoznać po charakterystycznym garbie tuż za głową. W Polsce występuje aż 50 gatunków meszek, które można spotkać od kwietnia do października. Ich ulubionym miejscem bytowania się wilgotne, podmokłe tereny. Najwięcej tych nieznośnych owadów znajduje się w pobliżu jezior, rzek, rowów melioracyjnych, w gęstych lasach, wysokich zaroślach i trawach.
Zobacz również:
Jak wygląda ukąszenie meszki?
Podobnie jak w przypadku komarów jedynie samice boleśnie gryzą - potrzebują krwi do złożenia jaj. Ukąszenie jest bolesne, ponieważ ich ślina zawiera podrażniające substancje - stąd obok śladu wkłucia pojawia się obrzęk i silne swędzenie. Ukąszenie tego owada często wywołuje reakcję alergiczną - stan zapalny i opuchlina mogą się utrzymywać nawet kilka tygodni, a nawet miesięcy. Na skórze po wygojeniu można czasem nawet zaobserwować ubytek tkanek. Z lekarzem należy się skontaktować, jeśli miejsce ukąszenia silnie puchnie, rumień się powiększa, środek ukąszenia zmienił kolor na czarny lub pojawiły się dodatkowe objawy, np. gorączka czy ból stawów i mięśni.

Dla kogo ukąszenie meszki może być niebezpieczne?
Na groźne powikłania po ukąszeniu meszki są szczególnie narażeni alergicy. Oprócz dolegliwości skórnych w miejscu ugryzienia mogą się pojawić ból brzucha, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, wymioty, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Trudności z oddychaniem są objawem wstrząsu anafilaktycznego i w tej sytuacji należy wezwać karetkę pogotowia.
Bardzo rzadki jest też niebezpieczny syndrom związany z ukąszeniem meszki - harara. To efekt zatrucia substancjami toksycznymi w ślinie owada. Dochodzi wtedy do wielopostaciowej pokrzywki, a także obrzęku płuc, który może być zagrożeniem dla życia. Szczególnie narażone są małe dzieci.
Jakie są sposoby na ukąszenia meszki?
W przypadku ukąszeń meszki pomocne są zimne okłady czy zastosowanie maści antyhistaminowej. Wśród domowych metod najlepsze jest przykładanie aloesu, wcieranie olejku z oregano lub olejku lawendowego.