Korzyści płynące ze stosowania herbatki z maku

Herbata z nasion maku była używana od tysięcy lat, a to ze względu na wiele korzyści, w tym zdolność do uśmierzania bólu, uspokojenia nerwów, leczenia dolegliwości żołądkowych, obniżania ciśnienia krwi i poprawiania nastroju. Mając na uwadze powyższe właściwości i fakt, że herbata z maku jest wysoce kontrowersyjna (mak jest wykorzystywany do uzyskiwania opium, a jego składniki aktywne są silnymi substancjami chemicznymi, które mogą być uzależniające, gdy są spożywane regularnie) należy rozważyć, czy warto stosować ten produkt. Jeśli chcesz zrobić herbatę z nasion maku, to musisz zachować dużą ostrożność i nie stosować herbatki regularnie. 1 do 2 filiżanek tygodniowo jest maksymalną, zalecaną ilością. Musisz również być bardzo ostrożnym podczas przygotowywania herbaty, pod względem ilości stosowanych produktów i stężenia samej herbaty.

article cover
©123RF/PICSEL
©123RF/PICSEL

Jeśli chcesz zrobić herbatę z nasion maku, to musisz zachować dużą ostrożność i nie stosować jej regularnie. Jedna do dwóch filiżanek tygodniowo jest maksymalną, zalecaną ilością. Musisz również być bardzo ostrożnym podczas przygotowywania herbaty, pod względem ilości stosowanych produktów i jej stężenia.

Korzyści ze stosowania herbatki z maku

Pomimo ryzyka związanego z tą herbatką, istnieje również wiele korzyści dla zdrowia, gdy jest ona spożywana w sposób odpowiedzialny i w małych ilościach. Ważne jest, aby pamiętać, że ta herbata ma właściwości narkotyczne, ze względu na dwa rodzaje alkaloidów występujących w nasionach. Te substancje chemiczne mogą się wiązać do receptorów opioidowych w organizmie. Gdy spożywamy herbatkę z maku zbyt często lub w zbyt wysokim stężeniu, może mieć działanie szkodliwe, a nawet śmiertelne, podobne do heroiny lub silnych środków przeciwbólowych i ich przedawkowania.

Poprawa nastroju:

Psychoaktywne związki występujące w herbacie z nasion maku mogą poprawić twój nastrój poprzez rozluźnienie mięśni i umysłu. Podobnie jak w przypadku wielu silnych leków przeciwbólowych, herbatka ta może wywołać poczucie euforii i przyjemności, która może wyeliminować epizody depresyjne i zapewnić pozytywny nastrój.

Działanie przeciwbólowe:

©123RF/PICSEL

Podstawową zaletą herbaty z nasion maku jest uśmierzanie bólu, dzięki występowaniu morfiny i kodeiny w tej roślinie. Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle, silne urazy, choroby i regularnie doświadczasz przewlekłego bólu, to ta pochodna opioidów może mieć silny efekt przeciwbólowy.

Ciśnienie krwi:

Ze względu na relaksujący charakter herbaty z nasion maku, ma ona zdolność do zmniejszenia napięcia w tętnicach i żyłach, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi i spowalnia tętno. Może to być korzystne dla tych, którzy cierpią z powodu problemów z nadciśnieniem lub układem krążenia.

Przewlekły stres:

Wysoki poziom hormonów stresu w organizmie może być szkodliwy dla ogólnego stanu zdrowia organizmu. Środki przeciwbólowe i właściwości uspokajające herbaty z nasion maku mogą pomóc złagodzić napięcie, odprężyć umysł i obniżyć stężenie hormonu stresu we krwi.

Działanie przeciwbiegunkowe

©123RF/PICSEL

Związki chemiczne występujące w herbacie z nasion maku mogą regulować wypróżnienia, jeśli zmagasz się z biegunką . W przypadku normalnych wypróżnień, ta herbata może niekiedy powodować zaparcia, co jest kolejnym powodem, dla którego powinna być spożywana ze szczególną ostrożnością.

Zaburzenia snu:

Herbata z nasion maku jest silnym środkiem uspokajającym, więc jeśli cierpisz na bezsenność lub inne zaburzenia snu, to herbata ta może być skutecznym remedium, które zapewni spokojny sen.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas