Która herbata jest najzdrowsza i jak powinno się ją parzyć?
Picie herbaty jest mocno zakorzenionym zwyczajem w wielu kulturach na całym świecie. Japońska „droga herbaty” to ceremonia symbolizująca dążenie do doskonałości, Tybetańczycy traktują herbatę jako posiłek zapewniający regenerację ducha i ciała na dużej wysokości, a słynne brytyjskie five o’ clock jest pretekstem do towarzyskich spotkań. Herbata posiada cenne właściwości – wspiera oczyszczanie organizmu, dodaje energii, przyspiesza metabolizm, chroni przed chorobami serca i opóźnia procesy starzenia. Kluczowe jest jednak przygotowanie napoju – herbata nie straci leczniczych właściwości, tylko jeśli zaparzymy ją we właściwy sposób. Który rodzaj herbaty jest najzdrowszy i jak należy się z nim obchodzić?
Zielona herbata – sekret długowieczności
Japończycy i Chińczycy wierzą, że regularne picie zielonej herbaty zagwarantuje im dłuższe i zdrowsze życie. Naukowcy potwierdzają, że liście zielonej herbaty zawierają wiele substancji pozytywnie wpływających na nasz organizm. Znajdujące się w niej katechiny spowalniają wchłanianie tłuszczu i ułatwiają jego spalanie, poprawiają też metabolizm wątroby. Zielona herbata działa moczopędnie i pomaga usunąć z organizmu toksyny, a także nadmiar wody – likwiduje obrzęki i chroni przed tworzeniem się cellulitu. Wykazuje również właściwości antynowotworowe – zawarte w niej antyoksydanty usuwają z organizmu wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniom komórek, prowadzącym do nowotworów. Regularne picie zielonej herbaty korzystnie wpływa na stan skóry i chroni przed poparzeniami słonecznymi.
Zielona herbata poprawia także funkcjonowanie układu krążenia. Obniża poziom cholesterolu i zapobiega odkładaniu się złogów w naczyniach krwionośnych, chroni więc przed miażdżycą, nadciśnieniem, zawałem i udarem. Picie zielonej herbaty poprawia też samopoczucie i dodaje energii. Pobudzająco działa zwłaszcza ta z pierwszego parzenia. Za to kolejne napary uspokajają i relaksują. Zielonej herbaty nie powinny pić kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby z anemią i nadciśnieniem (może osłabiać działanie leków).
Jak parzyć zieloną herbatę?
Najzdrowsza jest herbata liściasta, łyżeczkę suszu powinno się zalać przegotowaną wodą o temperaturze 80 stopni i parzyć nie dłużej niż 3-4 minuty. Susz można zaparzać kilka razy, ale wilgotnych liści nie powinno się używać dłużej niż 12 godzin, ponieważ pojawia się na nich pleśń.
Czerwona herbata – odchudza i leczy
Chińczycy nazywają ją smoczą herbatą. Powstaje w wyniku lekkiej fermentacji i ma korzenny smak. Jest polecana osobom na diecie, ponieważ wspomaga procesy trawienne, reguluje wchłanianie i spalanie tłuszczów. Najlepszy efekt osiągniemy, pijąc ją pół godziny po posiłku. Nie tylko pomoże nam schudnąć, ale pobudzi wydzielanie soków żołądkowych i zapobiegnie uczuciu przejedzenia się. Czerwona herbata wykazuje też właściwości antywirusowe i antybakteryjne. Zawarte w niej substancje działają odkażająco i pomagają zwalczać infekcje, takie jak zapalenie gardła czy jamy ustnej. Znajdująca się w niej kofeina skutecznie nas pobudzi i dostarczy energii, a polifenole korzystnie wpłyną na serce – obniżą poziom cholesterolu, zmniejszą ryzyko powstania miażdżycy i nowotworów.
Jak parzyć czerwoną herbatę?
Czerwoną herbatę należy zalewać wodą w temperaturze 90-96 stopni i zaparzać przez jedną do trzech minut. Suszu można używać kilka razy.
Biała herbata – chroni przed rakiem i chorobami serca
Biała herbata pochodzi z Chin, gdzie przed wiekami była przywilejem bogatych ludzi. Obecnie jest łatwo dostępna i warto pić ją regularnie, ponieważ zawiera największe ilości cennych antyoksydantów, które zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów. Poprawiają też kondycję skóry i pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie. Picie białej herbaty skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega chorobom układu krążenia. Napój wzmacnia także kości i chroni przed bólem stawów oraz osteoporozą. Biała herbata posiada właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, stymuluje układ odpornościowy i pomaga zwalczyć infekcje.
Jak parzyć białą herbatę?
Najbardziej wartościowa jest herbata liściasta. Dwie łyżeczki suszu należy zalać wodą w temperaturze 80-90 stopni i zaparzać przez dwie do pięciu minut. Nie powinno się przedłużać tego czasu, a jeśli zależy nam na mocniejszej esencji, trzeba wsypać więcej liści. Susz można zaparzać kilka razy, ale wraz z każdym kolejnym należy wydłużać jego czas o około minutę.