Kuchnia bułgarska

Kuchnia bułgarska jest kuchnią bałkańską, w której wiele jest potraw wspólnych dla wszystkich krajów narodów zamieszkujących półwysep, często noszą nawet one podobnie brzmiące nazwy, najczęściej pochodzenia tureckiego lub greckiego.

Sałatka szopska, fot. Grażyna Wójcik
Sałatka szopska, fot. Grażyna WójcikAgencja SE/East News

W kuchni bułgarskiej rzadko występują potrawy mączne, a już nie do pomyślenia i trudne do przełknięcia jest dla Bułgara gotowane ciasto w rodzaju naszych pierogów. Podstawowe dania nigdy nie mają słodkiego smaku (nie można liczyć zatem na dania takie, jak knedle czy pierogi z owocami). Za to desery bywają nadzwyczaj pomysłowe (np. ciastko z... makaronu zalanego gęstym słodkim syropem). Bułgarzy jedzą bardzo dużo chleba, podawanego praktycznie do wszystkich dań. Mają także swój sposób jedzenia chleba: nie trzymają całej kromki w dłoni, lecz kładą ją obok talerza na serwetce i ułamują po kawałku. W restauracji kelnerzy zwykle pytają, ile kromek chleba sobie życzmy (albo bułek) do obiadu.

Oto kilka przepisów:
Szopska sałata ( dla 5 - 6 osób ) - 40 dag słodkiej papryki, 20 dag pomidorów, 15 dag ogórków, 15 dag czerwonej cebuli, 3 dag ostrej papryczki w strąkach, ser feta, olej roślinny, ocet winny, zielona pietruszka, sól.
Strąki papryki słodkiej i ostrej pieczemy w piekarniku, po ostudzeniu obieramy ze skórki, oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy na drobne kawałki. Pomidory i ogórki obieramy i kroimy w kostkę. Cebulę kroimy na cieniutki plasterki, wygniatamy ręką i mieszamy z drobno posiekaną zieloną pietruszką. Wszystkie warzywa połączyć razem. Z wierzchu posypać pokruszonym lub pokrajanym w kostkę serem feta. Przed podaniem polać sałatę sosem, który przygotujemy w następujący sposób: pół łyżeczki soli rozpuszczamy w łyżeczce stołowej octu winnego, dodajemy pół szklanki oleju roślinnego lub oliwy, następnie mieszamy. Sałatkę można przygotować także z surowej papryki.
Tarator ( chłodnik dla 5 - 6 osób ) - 45 dag ogórków, 45 zielonej sałaty, 11 kwaśnego mleka, 1 l wody, 3 dag orzechów włoskich, łyżka oleju roślinnego, pęczek zielonego kopru, 2 ząbki czosnku, sól.
Najpierw obieramy ogórki, potem czyścimy z pestek i kroimy w drobniutką kostkę. Następnie, myjemy dokładnie zieloną sałatę i drobno kroimy. Kwaśne mleko mieszamy z przegotowaną i ostudzoną wodą, dodajemy ogórki i sałatę, przyprawiamy olejem, solą, przypiekanym czosnkiem oraz koprem. Przed podaniem schładzamy i posypujemy utartymi orzechami.
Kawarma ( dla 5 - 6 osób ) - 8- dag wieprzowiny, 5 dag ostrej papryki w strąkach, 3 dag przecieru pomidorowego, 1/8 l czerwonego wina, 2 -3 bobkowe, papryka w proszku, sól i pieprz.
Przygotowujemy mięso bez kości, które opłukujemy i kroimy na 5 - 6 kawałków, mięso obsmażamy krótko na patelni z rozgrzanym mocno smalcem. Przekładamy razem z tłuszczem do rondla i solimy. Pory dokładnie opłukujemy i kroimy na małe kawałki, następnie dodajemy do mięsa. Potem wrzucamy kolejno: przecier pomidorowy, płaską łyżeczkę sproszkowanej papryki, kilka ziarenek pieprzu, liście bobkowe, wino. Dusimy na słabym ogniu. A potem, kiedy woda wyparuje i zostanie sam tłuszcz, dusimy jeszcze przez chwilę. Przed podaniem posypujemy posiekaną zieloną pietruszką.
Tracki giuwecz - 80 dag wieprzowiny, cielęciny lub wołowiny, 10 dag tłuszczu, 5 dag marchwi, 5 dag selera, 30 dag słodkiej papryki, 25 dag pomidorów, 15 dag cebuli, 15 dag ryżu, Soł, pieprz, papryka ,mielona, przecier pomidorowy, cząber.
Mięso kroimy na 5 - 6 porcji, obsmażamy na rozgrzanym tłuszczu, dodajemy pokrojone w kostkę warzywa: cebulę, marchew, seler. Chwilę podtrzymujemy na małym ogniu, dodajemy łyżkę przecieru pomidorowego, pieprz, sól do smaku, pokrojone pomidory i liście selera. Wszystko zalewamy wodą albo wywarem z mięsa lub kości, gotujemy na słabym ogniu. Pod koniec dodajemy jeszcze ryż i gotujemy ok. 15 do 20 min. Przed podaniem posypujemy zielną pietruszka i cząbrem.
Tikewnik ( cisto z dynią) - 20 dag mąki, 1/10 wody, 5 dag masła, 50 dag dyni, 5 dag łuskanych orzechów włoskich, 3 dag oleju roślinnego, 12 dag cukry, 2 jajka, sok z cytryny, sól.
Mąkę łączymy z wodą, masłem, olejem i jakami, dodajemy soli, wszystko razem dobrze wyrabiamy i formujemy 4-5 cienkich placków. Gotujemy na parze obraną ze skórki i pokrojoną w kostkę dynię, posypujemy cukrem i mielonymi orzechami, następnie kropimy sokiem z cytryny. Przygotowane uprzednio placki z ciasta przekładamy dynią, układamy na wysmarowanej blasze i pieczemy, Ciasto można również przekładać surową dynią, utartą na tarce, posypaną cukrem pudrem i cynamonem.
Grzana rakija ( przepis na 3-4 szklanki ) - 1,5 szklanki rakii ( śliwowicy ), najlepiej z okolic Trojaknu lub Tetewenu, 2-3 łyżeczki cukru lub miodu pszczelego, szczypta kwiatu lipy.
Kwiat lipy zalać szklanką wrzącej wody i przykryć spodkiem. Po ok. 5 min napar przelać do drugiego naczynia i postawić na ogniu. W naparze rozpuścić cukier lub miód i doprowadzić do wrzenia. Zdjąć z ognia i dolać rakii. Tak przygotowany napój pije się gorący.

Bułgaria słynie z doskonałych niedrogich win. Istnieje bardzo dużo odmian i gatunków wina, spośród nich wymienić można kilka podstawowych. Wina czerwone, to przede wszystkim Cabernet Sauvignon - bardzo popularne i szeroko w Bułgarii dostępne wino wytrawne o nasyconej, czerwonej barwie. Ma harmonijny i miękki smak, dobrze wypełnia usta i lekko rozgrzewa gardło. Przy dłuższym leżakowaniu rozwija bogaty, niepowtarzalny aromat. Równie dobre jest wino o nazwie Gymza. To wino wytrawne o przejmującym, miękkim, lekko owocowym smaku, charakterystycznym aromacie i rubinowej barwie. Przygotowane jest z winorośli o nazwie gymza, znanych także jako kadarka. Warto polecić także Marwud - wino ciemnoczerwone o bogatym bukiecie, może współzawodniczyć z francuskim Bordeaux. Wybierane jest z rodzimych, bułgarskich wysokogatunkowych winogron typu marud. Z win białych najlepsze są: Chardonnay- wytrawne wino o wyraźnym owocowym smaku i aromacie przypominającym jabłko i kwiaty polne. Spozywa się je jako młode wino; przy dłuższym leżakowaniu ( ok. 5 lat ) rozwija bogaty bukiet. Pasuje do kruchego mięsa i serów, ale także do ciast oraz orzechów i migdałów. Diamiat, to z kolei wino wytrawne słomkowej barwie, intensywnym aromacie miodu z dodatkiem górskich traw i lekko żywicznej nutce. Ma łagodny, miękki, a jednocześnie pikantny posmak zdominowany świeżością górskich traw. Tamianka, to wytrawne wino o dyskretnym aromacie, żółtej barwie i wyrazistym, świeżym smaku. Podaje się je do białego mięsa, ryby oraz ciasta; najlepiej spożywać młode.

Oprócz win, w Bułgarii pija się słynną rakiję i koniaki o wielu odmianach. Smacznego!

Fragment przewodnika Wydawnictwa

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas