Kulinarne abc
Udane wypieki.
Domowa masa plastyczna
Zalej 5 łyżkami zimnej wody 2 łyżeczki żelatyny. Gdy napęcznieje, dodaj 5 dag glukozy w proszku. Podgrzewaj na wolnym ogniu, cały czas mieszając, aż żelatyna się rozpuści. Odstaw do przestygnięcia. Zmiksuj z 20 dag cukru pudru i, ewentualnie, barwnikiem lub aromatem. Przełóż na stolnicę, zagniataj, aż masa przestanie kleić się do rąk. Wycinaj ozdoby.
Kratka do ciasta
Nie masz jeszcze specjalnej metalowej kratki do studzenia wypieków? Koniecznie się w nią zaopatrz. Ciasto studzone w formie robi się bowiem wilgotne lub, w przypadku kruchych wypieków, przywiera do dna. Dzięki kratce babeczki, muffiny, blaty tortowe czy inne słodkie wypieki studzą się szybko i równomiernie. Powietrze dociera bowiem także do spodu ciasta. Kratka jest także pomocna podczas dekorowania słodkości. Możesz na niej lukrować ciasto, posypywać cukrem pudrem lub fantazyjnie zdobić.
Masło czy margaryna
Na ogół uważa się, że nie ma większego znaczenia, czy do kruchego ciasta dodaje się masło czy też dobrej jakości margarynę. Stare receptury wspominają jednak o jeszcze jednym tłuszczu, a mianowicie o... smalcu. Idealne proporcje, według naszych babć, to 2/3 margaryny i 1/3 smalcu lub masła.
Zanim roztopisz
Jeśli chcesz przyrządzić idealnie gładką polewę, poszukaj w sklepach czekoladowych kropelek (chocolate chips) lub użyj dobrej jakości czekolady. Aby rozpuściła się równomiernie, musisz ją połamać na kawałki tej samej wielkości. Uważaj jednak na białą czekoladę! Ten rodzaj słodyczy rozpuszcza się najtrudniej, najłatwiej zaś się przypala.