Reklama

Reklama

Kulinarne abc

Udane wypieki.

Domowa masa plastyczna

Zalej 5 łyżkami zimnej wody 2 łyżeczki żelatyny. Gdy napęcznieje, dodaj 5 dag glukozy w proszku. Podgrzewaj na wolnym ogniu, cały czas mieszając, aż żelatyna się rozpuści. Odstaw do przestygnięcia. Zmiksuj z 20 dag cukru pudru i, ewentualnie, barwnikiem lub aromatem. Przełóż na stolnicę, zagniataj, aż masa przestanie kleić się do rąk. Wycinaj ozdoby.

Kratka do ciasta

Nie masz jeszcze specjalnej metalowej kratki do studzenia wypieków? Koniecznie się w nią zaopatrz. Ciasto studzone w formie robi się bowiem wilgotne lub, w przypadku kruchych wypieków, przywiera do dna. Dzięki kratce babeczki, muffiny, blaty tortowe czy inne słodkie wypieki studzą się szybko i równomiernie. Powietrze dociera bowiem także do spodu ciasta. Kratka jest także pomocna podczas dekorowania słodkości. Możesz na niej lukrować ciasto, posypywać cukrem pudrem lub fantazyjnie zdobić.

Reklama

Masło czy margaryna

Na ogół uważa się, że nie ma większego znaczenia, czy do kruchego ciasta dodaje się masło czy też dobrej jakości margarynę. Stare receptury wspominają jednak o jeszcze jednym tłuszczu, a mianowicie o... smalcu. Idealne proporcje, według naszych babć, to 2/3 margaryny i 1/3 smalcu lub masła.

Zanim roztopisz

Jeśli chcesz przyrządzić idealnie gładką polewę, poszukaj w sklepach czekoladowych kropelek (chocolate chips) lub użyj dobrej jakości czekolady. Aby rozpuściła się równomiernie, musisz ją połamać na kawałki tej samej wielkości. Uważaj jednak na białą czekoladę! Ten rodzaj słodyczy rozpuszcza się najtrudniej, najłatwiej zaś się przypala.

Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy