Len na wagę złota
Len jest niesamowicie bogaty w bardzo cenne składniki. Sprawdź, w jakie.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT) - są potrzebne do prawidłowej budowy tkanki mózgowej i właściwego funkcjonowania hormonów, które regulują prawidłową przemianę materii; dodatkowo obniżają poziom cholesterolu.
Witaminy z grupy B - pomagają w tworzeniu szpiku kostnego i czerwonych krwinek, uczestniczą w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczów.
Witamina E - główny antyoksydantem, uczestniczy w dostarczaniu składników odżywczych do komórek, jest bardzo istotna przy leczeniu chorób serca.
Magnez, wapń, żelazo i cynk, błonnik - korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i zwiększa uczucie sytości. W moim przypadku najważniejsza informacja to osłonowe działanie lnu na przewód pokarmowy.
Jak spożywać siemię lniane
Sposobów przyjmowania lnu jest wiele. Można go jeść jako całe nasiona z jogurtem lub zalane wrzątkiem, możemy też mielić (tuż przed podaniem, bo kupione w sklepie nie ma już tylu aktywnie działających składników).
W tym drugim przypadku należy zachować ostrożność, ponieważ zmielone nasiona lnu może zawierać śladowe ilości cyjanowodoru, dlatego zalewamy je tylko wrzątkiem i pijemy w towarzystwie soków owocowych, mleka i miodu.
Zakupiłam torebkę lnu w sklepie i spróbuje na początek pić 2 razy dziennie łyżkę nasion, zalanych wrzątkiem. Jeszcze chwilowo mam obawy czy dam radę pić zmielone nasiona w postaci kisielu. Obawiam się, że raczej nie.