Limonka – lekarz w domu

Limonka (Citrus aurantifolia) ma charakterystyczny, jasnozielony miąższ i należy do gatunku roślin z rodziny rutowatych, podobnie jak cytryna. Średnio 100 g limonki zawiera 32 kalorie, 11,5 g węglowodanów, 1,7 g cukru, 0,25 g tłuszczu, 0,8 g białka i nawet 28,5 mg witaminy C. Owoc ten ma silne właściwości przeciwbakteryjne.

limonka
limonka© Photogenica
limonka
© Photogenica

Limonka to “superowoc”, który poprawia metabolizm, przeciwdziała zaparciom i infekcjom dróg moczowych, łagodzi dolegliwości ze strony układu oddechowego, objawy chorób skóry i zapalenia dziąseł. Jest też wskazana przy odchudzaniu. Wykorzystywana jest zarówno w kuchni, jak i jako środek do pielęgnacji ciała stosowany zewnętrznie. Olejki eteryczne zawarte w tym owocu leczą niestrawność, a regularne wypijanie szklanki wody z sokiem z limonki może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

limonka
© Photogenica

Limonka to owoc zalecany w przypadku zaparć. Olejki eteryczne zawarte w limonce zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i aktywność kwasów żółciowych stymulujących perystaltykę jelit. Olejki te stosowane są także do przyrządzania balsamów i inhalacji, ponieważ ułatwiają oddychanie i łagodzą dolegliwości ze strony układu oddechowego wywołane przez infekcje. Limonka to owoc zawierający składnik, który eliminuje substancje toksyczne z organizmu, gromadzące się w nerkach i pęcherzu. Dzięki niemu można zahamować rozwój infekcji dróg moczowych. Limonka zawiera duże ilości witaminy C, która wpływa korzystnie na stan krwawiących i wrażliwych dziąseł.

zalety limonki
© Photogenica

Sok z limonki może łagodzić pojawiające się na skórze wysypki będące skutkiem infekcji. Produkty kosmetyczne na bazie wyciągu z limonki mogą przywrócić skórze blask. Kwas cytrynowy zawarty w tym cytrusie sprawdza się doskonale jako środek spalający tłuszcz, zaleca się go osobom cierpiącym na cukrzycę. Ekstrakt z olejków eterycznych limonki jest nieodzowną częścią wielu perfum, preparatów do mycia ciała, mydeł i dezodorantów. Jest również stosowany w aromaterapii.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas