Mięsa w sosie z leśnymi grzybami
Zarówno drób, jak i wieprzowina czy wołowina, w połączeniu ze świeżymi grzybami są wyjątkowe - pyszne, aromatyczne i nasycone smakiem. Spróbuj dań przyrządzonych według naszych przepisów.
Gulasz wieprzowy na winie
Sposób przygotowania:
1. Grzyby oczyść. Mięso umyj, wytrzyj do sucha, potnij w grubszą kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę. Natrzyj nim mięso. Posyp je solą, pieprzem, oprósz mąką, przemieszaj. Cebule obierz, grubo pokrój, zrumień na 1 łyżeczce rozgrzanego oleju.
2. W rondlu rozgrzej resztę oleju. Włóż mięso, zrumień je. Wyjmij, włóż grzyby, duś, aż się zrumienią. Dołóż podsmażone mięso i wlej bulion. Dodaj cebule, gałązki majeranku, listki laurowe i ziele. Duś na małym płomieniu. Po ok. 10 minutach wlej wino. Podgrzewaj dalej, aż mięso i grzyby zmiękną.
3. Wyjmij gałązki majeranku, listki i ziele, ew. ponownie przypraw solą i pieprzem. Udekoruj listkami natki i strączkiem chili.
Dobre rady kucharza
Mięsa nie musisz posypywać mąką. Jeśli jednak sos wyjdzie zbyt rzadki, zagęścisz go, dodając 1 kromkę chleba razowego na ok. 20 minut przed końcem duszenia. Możesz dolać też trochę śmietany - to wzmocni winną nutę. Dodaj 2-3 jagody jałowca, a danie zapachnie dziczyzną. Do przesolonego gulaszu włóż torebkę z ryżem. Dolej trochę wody i gotuj na małym płomieniu, aż ziarenka staną się miękkie i wchłoną nadmiar soli. Wtedy wyjmij torebkę z ryżem z gulaszu.
Rolady śląskie z papryką
Sposób przygotowania:
1. Mięso opłucz, osusz. Pokrój na 4 plastry, rozbij, oprósz pieprzem i posmaruj musztardą. Grzyby pokrój na kawałki, ugotuj w posolonej wodzie. Odcedź, wywar zachowaj. Paprykę oczyść, opłucz i wraz z ogórkiem potnij w słupki.
2. Na płatach mięsa rozłóż kawałki papryki i ogórka. Zwiń. Roladki obtocz w mące. Obsmaż na 2 łyżkach oleju. Cebulę obierz, pokrój w plasterki, zrumień na reszcie oleju. Zrazy, cebulę i grzyby ułóż w garnku. Zalej grzybowym wywarem. Duś 70-90 minut. Wlej śmietanę. Zagotuj. Przypraw solą i pieprzem. Posyp ziołami i czerwonym pieprzem.
Dobre rady kucharza
Grzyby leśne najlepiej oczyść wilgotną ściereczką. Nie mocz ich, ponieważ jak gąbka nasiąkną wodą, co utrudni potem ich smażenie i suszenie. Grzyby najlepiej zjeść w dniu, w którym były zebrane. Jeśli chcesz je przechować (maksymalnie 1-2 dni), zawiń je w płótno i włóż do lodówki.
Kacze piersi z rozmarynem
Sposób przygotowania:
1. Grzyby staranie oczyść, większe stuki pokrój na połówki. Szalotki obierz, potnij na kawałeczki.
2. Filety opłucz, osusz, oprósz mąka. Ułóż skórką do dołu na zimnej patelni. Smaż. Po 8 min smażenia, gdy skórka się zrumieni i stanie chrupiąca, filet przewrócić. Smaż 2 minuty. Przełóż do garnka.
3. Mięso oprósz solą, pieprzem i ziołami. Potem dołóż grzyby i szalotki. Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę oraz rozmaryn porwany na małe kawałki. Całość podlej winem i ok. 1 szkl. wody. Duś pod przykryciem 45-50 minut, aż mięso będzie miękkie. Udekoruj, np. czerwonym pieprzem.
Dobre rady kucharza
Przed smażeniem skórę na filetach ponacinaj w romby. Dzięki temu tłuszcz będzie się szybciej wytapiał. Tłuszcz z kaczki, który się wytopi przecedź i zlej do słoika. Trzymaj go w lodówce do 2 tygodni. Wykorzystaj do czerwonej kapusty, knedli, smażenia ziemniaków.