Mięso mielone. Wszystko, co warto o nim wiedzieć

Mięso mielone często gości na naszych stołach. Bez niego nie mogą powstać kotlety, różnego rodzaje farsze czy sosy do makaronów. W sklepie mamy do wyboru kilka rodzajów: mielone na miejscu, przygotowane wcześniej i sprzedawane na tackach czy zmielone przez producenta. Warto wiedzieć, że mięso mielone ma wiele walorów zdrowotnych. Jest źródłem pełnowartościowego białka, a także witamin z grupy B oraz pierwiastków: żelaza, cynku i selenu. Jeśli chcesz kupić mięso najlepszej jakości, trzeba kierować się kilkoma kluczowymi zasadami. Jak rozpoznać świeże mięso mielone? Co można w nim znaleźć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Mięso mielone
Mięso mielone ©123RF/PICSEL

Co znajdziemy w mięsie mielonym?

Mięso mielone
©123RF/PICSEL

Mięso mielone nie rożni się wartościami odżywczymi od całego kawałka mięsa - nie zawiera żadnych dodatków i nie jest poddawane procesom przetwarzania. Dobrej jakości wyrób zawiera nie więcej niż 1 proc. soli. Warto wiedzieć, że mięso sprzedawane luzem ma krótki termin przydatności do spożycia i powinno się je wykorzystać w dniu zakupu. Świeże mięso charakteryzuje się różowym bądź czerwonym kolorem – ta zasługa mioglobiny, która odpowiada za jego intensywną barwę. W kontakcie z powietrzem utlenia się, zmieniając kolor na szary. Ciemniejszy kolor mięsa mielonego nie sprawia, że nie nadaje się do spożycia, oznacza jednak, że leży w sklepowej chłodni już jakiś czas.

Mięso mielone czy garmażeryjne?

Częściej niż świeżo mielone, kupujemy mięso pakowane w hermetycznych opakowaniach. Odznacza się ono dłuższym terminem przydatności do spożycia, więc w lodówce może być przechowywane nawet kilka dni. Warto jednak przeczytać informacje zawarte na etykietach, gdyż mięso mielone różni się od mięsa garmażeryjnego, które charakteryzuje się znacznym stopniem przetworzenia. Prócz surowego mięsa (od 70 do 90 proc.) można znaleźć w nim wodę, tłuszcze, białko roślinne, błonnik, przyprawy, a także konserwanty.

Jak wybrać dobrej jakości mięso mielone?

Różowy kolor mięsa
©123RF/PICSEL

Najlepszym mięsem jest to mielone na miejscu przez obsługę stoiska. Wtedy mamy pewność, że jest świeże oraz nie ma w nim żadnych zbędnych dodatków. Jednak nie w każdym sklepie jest taka usługa, dlatego trzeba przyjrzeć się strukturze oferowanego produktu: powinno mieć jednolitą strukturę i kolor. Jeśli ma przebarwienia, nie kupuj takiego, gdyż może to świadczyć o wymieszaniu go z mięsem starym albo o obecności konserwantów. Natomiast produkt pakowany hermetycznie musi mieć widoczną datę przydatności do spożycia oraz nie powinien zawierać dodatków, takich jak woda, błonnik, konserwanty czy mięso oddzielane mechanicznie (MOM).

Mrożenie mięsa

Jeśli do przygotowanie potraw nie wykorzysta się całości mielonego mięsa, bez problemu można je zmrozić. Wcześniej warto przełożyć je do specjalnych woreczków, które nie przepuszczają wilgoci. Dobrze jest też podzielić mięso na porcje: ten prosty sposób ułatwi późniejsze rozmrażanie. Warto oznaczyć datę włożenia go do zamrażarki, gdyż mrożona wołowina czy wieprzowina powinna być spożyta najpóźniej po trzech miesiącach.

Jak przyprawiać mięso mielone?

Kotlety mielone
©123RF/PICSEL

Mięso mielone można przyrządzać na wiele sposobów. Z łatwością robi się z niego kotlety, zapiekanki, farsze albo makaronowe sosy. Oczywiście, w sklepach można kupić gotowe mieszanki, jednak warto aby dodać swoją kompozycję ziół. Z mięsem mielonymi świetnie komponują się przyprawy takie jak: papryczka chili, ziarna kolendry, curry (doda orientalnej nuty) majeranek i tymianek. Nie wolno zapominać, że smak mięsa mielonego wzbogaci odrobina świeżo posiekanej pietruszki, koperku oraz czosnku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas