Miód wrzosowy: Właściwości i zastosowanie

Oto prawdziwy rarytas wśród miodów. Ze względu na trudności w jego pozyskaniu miód wrzosowy zaliczany jest do miodów rzadkich, wręcz ekskluzywnych. Jakie są jego właściwości i dlaczego warto podjąć pewien wysiłek, by zdobyć słoik tego produktu? Oprócz nietuzinkowego smaku miód wrzosowy ma nam do zaoferowania antybakteryjne działanie, które docenimy w zbliżającym się sezonie jesiennym. Pozytywny wpływ miód wrzosowy wykazuje w kontekście układu nerwowego, zawiera także cenne dla zdrowia witaminy i minerały. Dowiedz się, jak rozpoznać prawdziwy miód wrzosowy, by cieszyć się produktem najwyższej jakości. Podróbki nie wchodzą w grę!

Miód wrzosowy bywa nazywany "królem miodów"
Miód wrzosowy bywa nazywany "królem miodów"123RF/PICSEL

Jak wygląda miód wrzosowy?

Zdecydowanie wyróżnia się wśród innych miodów. I to już na pierwszy rzut oka! Miód wrzosowy ma ciemną, brunatną barwę, przez którą może być porównywany do miodu gryczanego. Patrząc na słoik z oryginalnym produktem, można dostrzec także rubinowe odcienie. Zdarza się jednak, że miód zyskuje jaśniejszy kolor, zwłaszcza gdy ulega krystalizacji. Ma bardzo gęstą konsystencję, niektórym smakoszom przywodzi na myśl galaretę. Charakteryzuje się przyjemnym, łagodnym aromatem wrzosów, a jego smak może zaskakiwać. Choć miody zwykle kojarzą się z niezwykle słodkimi produktami, w miodzie wrzosowym wyczuć można specyficzną goryczkę i ostrość. Nadal jednak doskonale sprawdzi się w porze deseru!

Nie daj się oszukać. Prosty test miodu da ci pewnośćInteria.tv

Jak powstaje miód wrzosowy?

Wyjaśnienie tej kwestii odpowie także na pytanie: dlaczego miód wrzosowy jest drogi? W Polsce rozległe wrzosowiska należą do rzadkości, przez co produkcja miodu jest mocno ograniczona. Gdy już się na nie trafi, pszczelarze muszą zwrócić uwagę na to, by były oddalone od innych upraw. W przeciwnym razie istnieje duża szansa, że na nasze stoły trafi popularny miód wielokwiatowy zamiast wrzosowego specjału.

Kiedy zbiera się miód wrzosowy? Pszczoły zaczynają gromadzić nektar już na samym początku kwitnienia wrzosów. Przypada to zwykle na drugą połowę lipca, a proces produkcyjny trwa do października.

Kwitnące wrzosy kojarzone są z końcem lata i początkiem jesieni
Kwitnące wrzosy kojarzone są z końcem lata i początkiem jesieni123RF/PICSEL

Miód wrzosowy - właściwości

Jak większość miodów, produkt pozyskiwany z kwitnących wrzosów wypełniony jest przede wszystkim węglowodanami. Jednak w przeciwieństwie do innych gatunków, miód wrzosowy zawiera więcej fruktozy, a mniej sacharozy. Wyróżnia się także większą ilością aminokwasów.

Co prawda miodu nie można traktować jako niezawodnego i w pełni wystarczającego lekarstwa na wiele dolegliwości, lecz warto pamiętać, że jest dobrym źródłem witaminy A oraz witamin z grupy B, zwłaszcza B6. Być może miód nie jest odruchowo kojarzony z tym pierwiastkiem, ale zawiera też łatwo przyswajalne żelazo. Pomoże dostarczyć ciału magnez, potas, fosfor, wapń, sód oraz kwas foliowy.

Inhibina obecna w składzie miodu wrzosowego to substancja ważna zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, która wpływa na przebieg procesów hormonalnych. Jej poziom w organizmie jest istotnym parametrem dla osób planujących potomstwo. Z kolei acetylocholina to jeden z kluczowych neurohormonów, który odpowiada między innymi za prawidłowe przesyłanie impulsów nerwowych w organizmie.

Miód wrzosowy- zastosowanie w lecznictwie

Kto powinien go spożywać? Jako źródło węglowodanów dostarczy energii sportowcom oraz osobom, które na co dzień podejmują duży wysiłek, np. pracując fizycznie. Pomaga w staraniach o dobry nastrój i w walce z długo utrzymującym się znużeniem. Przyda się także dla poprawy koncentracji.

Miody słyną z antybakteryjnego działania. Nie inaczej jest w przypadku miodu wrzosowego. Poleca się stosować go do dezynfekcji bolącego gardła oraz do łagodzenia infekcji górnych dróg oddechowych i objawów grypowych.

Nie warto ograniczać spożycia miodu wyłącznie od zimowych miesięcy. Jego właściwości odkażające oraz moczopędne okażą się bardzo pomocne podczas zmagania się z problemami na tle urologicznym. Należy o nim pamiętać podczas infekcji pęcherza, a także przy chorobach nerek (np. kamicy nerkowej). Uwagę na miód wrzosowy powinni zwrócić panowie w okolicach 40. roku życia. Jego regularne spożywanie może zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób prostaty.

Na co jeszcze jest dobry miód wrzosowy?

Świetnie działa na układ pokarmowy. Jego niewielkie ilości pomogą podczas biegunek, uciążliwych zaparć, a także przy stanach zapalnych jelit i żołądka. Ten naturalny produkt wykorzystywany jest również w kosmetologii. Jak działa miód wrzosowy na skórę? Pojawia się w składzie kremów i innych preparatów przeznaczonych dla cery problematycznej, zwłaszcza trądzikowej.

Miód wrzosowy - przeciwwskazania

Choć ma szereg zalet, miód wrzosowy ma również wysoki indeks glikemiczny, więc powinni uważać na niego diabetycy i osoby o podwyższonym poziomie glukozy we krwi. Ze względu na dużą kaloryczność, nie należy zajadać go podczas walki z nadwagą i otyłością.

Naturalny miód ulega krystalizacji - zmienia się jego wygląd, ale nie właściwości
Naturalny miód ulega krystalizacji - zmienia się jego wygląd, ale nie właściwości123RF/PICSEL

Jak jeść miód wrzosowy?

Z powodzeniem można wykorzystać go do słodzenia herbaty, kakao, a nawet kawy! Ważne jest jednak, by nie dodawać go do gorącego płynu. W temperaturze powyżej 40°C traci większość swoich cennych właściwości.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacać nim smak naturalnego jogurtu, własnoręcznie przygotowanej granoli, owsianek i jaglanek. Świetnie komponuje się z naleśnikami i goframi. Wykorzystać go można do zrobienia słodko-kwaśnego lub słodko-pikantnego sosu oraz marynaty do mięs.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas