Możesz jeść i chudnąć. Wystarczy, że wyrzucisz z diety cukier
Chcesz schudnąć, ale nie chcesz się głodzić? Słusznie! Najlepsze będzie stosowanie zdrowej diety, która pozwoli ograniczyć to, co najbardziej sprzyja tyciu - cukier! Mamy dla was kilka sprawdzonych przepisów, które są pyszne, zdrowe i łatwe w przygotowaniu.
Zupa z pieczonej czerwonej papryki z fińskimi placuszkami
Ta zupa, skondensowany ładunek odżywczej słodyczy, pochodzi od Marii z bloga Scandie Foodie (Skandynawskie jedzonko). Maria jest Finką, stąd dodatek fińskich placuszków.
Składniki na dwie porcje:
2 czerwone papryki, przekrojone na pół i oczyszczone z pestek
10 dag jednodniowego chleba na zakwasie
1 kopiata łyżka mąki migdałowej
500 ml wywaru z jarzyn
świeżo zmielony czarny pieprz
11 szklanki razowej mąki orkiszowej
11 łyżeczek proszku do pieczenia
szczypta soli
1 łyżka oliwy z oliwek
Sposób przyrządzani:
Rozgrzej piekarnik do 225°C. Ułóż kawałki papryki skórką do góry na blasze i piecz przez 15 minut, aż skórka zacznie czernieć. Przełóż paprykę do czystego woreczka foliowego. Nie wyłączaj piekarnika.
Czekając, aż papryka się upiecze, zrób placuszki. Wyłóż blachę papierem do pieczenia. Zmieszaj w misce mąkę, proszek do pieczenia i sól. Dolej 180 ml wody i oliwę i mieszaj drewnianą łyżką, aż powstanie jednorodne ciasto. Rozdziel je na 2 części i połóż na blasze. Uklep każdy z kawałków na krążek o grubości 1 cm. Każdy z krążków przetnij na 4 części (nie musisz odcinać placuszków od siebie, wystarczy, że natniesz krążek ciasta dość głęboko). Piecz przez 15 minut, aż się zezłocą.
Kiedy papryka ostygnie, obierz ją ze skórki i włóż do misy robota kuchennego lub blendera wraz z chlebem, mąką migdałową, wywarem z jarzyn i papryką. Miksuj do uzyskania gładkiej masy. Podawaj zupę na ciepło z także ciepłymi placuszkami.
Moja tafla malinowa
To jeden z najpopularniejszych przepisów mojego autorstwa. Kilka razy pojawiał się w telewizji i robi karierę w mediach społecznościowych.
Składniki na 6-8 porcji:
1/3 szklanki mrożonych malin
1/3 szklanki niesłodzonych wiórków kokosowych (lub
płatków z kokosa, jeśli wolisz wersję "do gryzienia")
1/3 szklanki oleju kokosowego
5 łyżek solonego masła
2 łyżki surowego lub zwykłego kakao w proszku
2-3 łyżki syropu z brązowego ryżu
Sposób przyrządzania:
Wyłóż płytki talerz lub blachę papierem do pieczenia (talerz będzie idealny, bo zapewni optymalny kształt tafli). Posyp talerz lub blachę malinami i wiórkami kokosowymi. Rozpuść olej i masło w rondlu lub w mikrofalówce (olej potrzebuje więcej czasu, by się roztopić, więc masło dołóż dopiero po chwili), potem wmieszaj kakao i syrop z brązowego ryżu. Polej miksturą maliny i włóż całość do zamrażarki na 30 minut, aż masa się zestali. Przed podaniem taflę połam lub pokrój na kawałki.
Uwaga!
Upewnij się, że do tego przepisu użyłeś słonego masła - dodaje fantastycznego posmaku.
Placek dyniowy ze śmietaną
Tym razem musisz wykazać się cierpliwością. Placek smakuje o wiele lepiej, kiedy jest dobrze wypieczony. Musisz też pamiętać, by pozwolić ciastu stygnąć przez kilka godzin (żeby odpowiednio "osiadło"). Szczerze mówiąc, placek najlepiej smakuje następnego dnia po upieczeniu. Jest też pyszny, kiedy się go zamrozi, a potem odrobinę rozmrozi.
Składniki na 6-8 porcji:
Spód:
4 łyżki stopionego masła
2 szklanki mąki migdałowej lub z orzechów
włoskich (bądź mieszanka ich obu; możesz też
użyć mąki konopnej albo dowolnej mąki
orzechowej)
1 łyżeczka soli
Masa:
3 jajka
1 szklanki syropu z brązowego ryżu
11 szklanki niesłodzonego purée z dyni
3 szklanki śmietany (plus odrobina do dekoracji)
1 łyżka startego świeżego imbiru
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
1 łyżeczki mielonych goździków
1 łyżeczka soli
1-2 łyżki mąki arrarutowej
starta skórka z 1 cytryny
Sposób przyrządzania:
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Żeby zrobić spód, zmieszaj roztopione masło, mąkę orzechową i sól i dobrze wymieszaj (zauważyłam, że ciasto jest bardziej zwarte, jeśli porządnie wyrobisz je dłonią, gdyż to uwalnia olej z orzechów). Wyłóż ciastem okrągłą formę o średnicy 23 cm, tak by pokrywało spód i ścianki blachy. Jeśli okaże się, że ciasta jest za mało, dodaj masła i mąki orzechowej. Piecz przez 5-8 minut, aż spód się zezłoci. Wyjmij blachę z piekarnika i pozwól ciastu wystygnąć (jeśli ci się spieszy, włóż je do lodówki lub zamrażarki - ważne, aby je całkowicie wystudzić).
Utrzyj jaja i syrop z brązowego ryżu na krem, a następnie dorzuć resztę składników i miksuj do uzyskania konsystencji rzadkiego budyniu. Jeśli masa będzie zbyt wodnista, dosyp mąki arrarutowej. Ostrożnie wylej masę na upieczony spód i piecz całość przez 45- -55 minut lub do momentu, aż masa dyniowa się zetnie (i odejdzie odrobinę od boków formy). Wyjmij placek z piekarnika i pozwól mu całkowicie ostygnąć zanim włożysz go do lodówki. Podawaj ze śmietaną (może być bita).
Zapiekanka śniadaniowa
Jestem zachwycona ideą zapiekanki śniadaniowej - łamie tyle zasad (rzepa na śniadanie?!). Lubię, kiedy jest prosta, więc nie stosuję więcej niż jednego warzywa naraz. W tym przepisie najlepiej, moim zdaniem, sprawdzają się rzepa, brukiew i bataty. Można również wykorzystać parówki bądź kiełbaski, które zalegają w lodówce po ostatnim grillu. Jeśli podwoisz ilość składników, a potem przełożysz połowę gotowej zapiekanki do osobnego naczynia, przykryjesz i zamrozisz - będzie w sam raz na następny tydzień.
Składniki na 4 porcje:
olej kokosowy lub masło kokosowe do
nasmarowania blachy
3 rzepy, obrane (albo 2 brukwie, albo 1 dorodny
batat)
2 parówki/kiełbaski lub duża garść mielonej
wieprzowiny bądź wołowiny
3 zielone cebulki, posiekane (tylko zielone części)
4 jajka, ubite
Sposób przyrządzania:
Rozgrzej piekarnik do 190°C i natłuść nieduże szklane lub ceramiczne naczynie żaroodporne. Zetrzyj rzepę w robocie kuchennym. Jeśli zdecydowałeś się na parówki/kiełbaski, obierz je i wyrzuć skórki. Przysmaż mięso na dużej, rozgrzanej patelni, aż się przyrumieni i nigdzie nie będzie surowe, dzieląc je w trakcie smażenia na niewielkie cząstki za pomocą łyżki lub łopatki. Dorzuć do mięsa pozostałe składniki i wymieszaj, a potem przełóż masę do naczynia żaroodpornego. Piecz przez 45 minut. Gdy zapiekanka będzie gotowa, odstaw ją na kilka minut, żeby "doszła", zanim zaczniesz ją kroić. Podawaj na ciepło.
Bezcukrowa „nutella”
Dostępna w sklepach wersja tego smarowidła to przerażająca bomba cukru. "Nutellę" zrobioną według poniższego przepisu spałaszuje każde dziecko, nawet najbardziej sceptyczne wobec bezcukrowych słodyczy.
Składniki:
1 szklanka orzechów laskowych
1 szklanki mleka kokosowego
1 szklanki syropu z brązowego ryżu
1 łyżka oleju z orzechów makadamia lub
kokosowego
1 szklanki surowego kakao w proszku
1 łyżka pudru waniliowego
Sposób przyrządzania:
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Praż orzechy laskowe na blasze przez 8-10 minut, aż zbrązowieją. Otrzyj z nich większość skórek, które często są gorzkie (precyzja nie jest wymagana). Zmiksuj orzechy w misie robota kuchennego na gładką masę. Dodaj pozostałe składniki i miksuj, aż się połączą. Jeśli krem będzie za gęsty, dolej jeszcze trochę mleka kokosowego. "Nutellę" można przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni.