Mrożenie pulchnych i soczystych borówek. Zimą będą smakowały jak prosto z krzaka

Wielbiciele borówek latem zajadają się nimi całymi garściami, przygotowują ciasta, drożdżówki, kompoty oraz nalewki. Wydawać by się mogło, że zdążą zaspokoić chęć na te słodkie owoce i spokojnie wytrzymają do przyszłego sezonu. Nic bardziej mylnego. To właśnie w długie, pochmurne i wypełnione śniegiem dni nachodzi największa ochota na produkty, które ciężko dostać w sklepach. Rozwiązania szukamy w lodówce oraz zamrażalniku. Czy da się bezpiecznie mrozić borówki? Podpowiadamy.

Czy można zamrozić borówki?
Czy można zamrozić borówki?123RF/PICSEL

Czy borówki można mrozić?

Lato to czas zajadania się słodkimi i dojrzewającymi w słońcu owocami, których brakuje przez resztę roku. Choć borówki, a zwłaszcza amerykańskie, możemy kupić w marketach także jesienią i zimą, ich ceny potrafią zwalać z nóg. Jak cieszyć się ich walorami także w mroźne i wypełnione śniegiem dni bez pogłębiania dziury w domowym budżecie?

Odpowiedzią okazuje się przechowywanie borówek w zamrażalniku. Tym samym, wcielając się w pogromców mitów, odpowiadamy, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zamrozić porcję borówek i cieszyć się w dowolnym momencie. Niezapowiedziani goście lub wizyta teściowej już nigdy nie zostawi was z pustymi rękoma. Wystarczy wyjąć dorodne i zamrożone borówki, a już w niecałą godzinę powstanie z nich parujące i apetyczne ciasto drożdżowe.

Patent na skuteczne mrożenie borówek

Przed zamrożeniem trzeba dokładnie opłukać borówki
Przed zamrożeniem trzeba dokładnie opłukać borówki123RF/PICSEL

Przechowywanie borówek w zamrażalniku to w pełni bezpieczna metoda, która nie pozbawia ich smaku oraz cennych wartości. Zanim jednak wpakujemy ich cały pojemnik do zamrażalki, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie owoców. W pierwszej kolejności dokonujemy selekcji owoców, pozbywając się wszystkich obitych, zepsutych, nadgniłych czy pleśniejących okazów. Następnie przekładamy borówki na sito i dokładnie myjemy je pod bieżącą wodą. W ten sposób pozbędziemy się bakterii powodujących m.in. choroby odzwierzęce.

Po wypłukaniu i osuszeniu owoców przychodzi czas na usunięcie szypułek. Choć nie są tak uciążliwe, jak u truskawek, zamrożone gałązki robią się twarde i przy spożywaniu na surowo mogą doprowadzić do uszkodzenia dziąseł. Tak przygotowane borówki układamy równomiernie na tackach lub talerzach i wkładamy na kilka godzin do lodówki. To pozwoli im lepiej odparować, dzięki czemu nie skleją się w grudki po zamrożeniu. Suche owoce delikatnie przesypujemy do woreczków strunowych, pojemników po lodach lub dedykowanych naczyń do mrożenia. Umieszczamy na nich etykietę z datą zamrożenia i przechowujemy w zamrażalniku od 6 do 12 miesięcy.

Jak bezpiecznie rozmrozić owoce?

Borówki to owoce z natury delikatne, które źle znoszą nagłe zmiany temperatury. Jeśli chcemy uniknąć strat w mrożonych okazach, powinniśmy maksymalnie spowolnić proces rozmrażania. Najbezpieczniej będzie ustawić je na najniższej półce w lodówce, a następnie po kilku godzinach wyłożyć je na blat, by nabrały temperatury pokojowej.

Chcąc zyskać na czasie, możemy rozmrozić je na parze lub przelać ciepłą wodą. Taka metoda może jednak skutkować nadmiernym rozpulchnieniem oraz utratą walorów smakowych. Doświadczone panie domu zdecydowanie odradzają rozmrażanie borówek przy użyciu kuchenki mikrofalowej. Co prawda szybko będą nadawały się do zjedzenia, jednak zostaną pozbawione witamin i minerałów.

Jak zrobić dżem z borówki amerykańskiej?Interia Kulinaria

Sprawdź:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas