Musztarda. Dlaczego warto ją jeść?

Musztarda jest produktem, który każdy z nas ma w swojej lodówce. Wzbogaca smak wędlin, jest niezbędna podczas grillowania, a marynata przygotowana bazie musztardy sprawia, że mięso jest kruche i soczyste. Najczęściej mamy ją w kuchni pod ręką, ale rzadko mówi się o jej walorach zdrowotnych: działa korzystnie na układ pokarmowy oraz jest przydatna m.in. w bólach reumatycznych czy migrenowych. Warto po nią sięgać nie tylko od święta, ale na co dzień. Co znajdziemy w musztardzie? Jakie ma właściwości? Sprawdźmy.

Musztarda
Musztarda ©123RF/PICSEL
Jak zrobić domową musztardę? Prosty sposóbInteria Kulinaria

Czym jest musztarda?

Musztarda
©123RF/PICSEL

Musztarda jest zimnym sosem, wytwarzanym z nasion gorczycy. Prócz nich, znaleźć w niej można ocet oraz przyprawy: sól, cukier i pieprz. W sklepach jest ogromy wybór słoików z jej różnymi rodzajami, które różnią się konsystencją, kolorem, a co najważniejsze, smakiem. Serwuje się ją do potraw mięsnych, świetnie sprawdzi się również jako baza do sosów.

Rodzaje musztardy

Jedną z najpopularniejszych w Polsce musztard jest musztarda sarepska, produkowana ze specjalnego rodzaju gorczycy (sarepskiej, która rośnie w Rosji). Ma jednolitą konsystencję oraz ostry smak. Prócz niej, często można spotkać musztardę francuską, która wyróżnia się obecnością całych, niezmielonych ziaren oraz dodatkiem octu winnego, bądź białego wina. Poza tym produkowane są musztardy o lekkiej, kremowej konsystencji (dijon oraz delikatesowa), a także pikantne (rosyjska) lub łagodne, które się słodzi np. miodem (bawarska).

Zalety spożywanie musztardy

Gorczyca
©123RF/PICSEL

Warto używać musztardy, ponieważ jest korzystna dla zdrowia. Przede wszystkim to zasługa obecnych w niej nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają pracę układu krążenia. Oprócz tego, w musztardzie można znaleźć garść witamin, takich jak witamina C (mająca dobry wpływ np. na układ odpornościowy) oraz A (wspiera wzrok oraz poprawia kondycję skóry). Musztarda to także źródło ważnych minerałów, takich sód, potas, wapń, magnez i potas.

Działanie musztardy

Musztarda swoje wyjątkowe działanie zawdzięcza gorczycy, która zwiera związki chemiczne, takie jak sinalbina oraz glukozynolany indolowe i alkenowe, mające działanie prozdrowotne. Przede wszystkim musztarda pobudza układ pokarmowy do lepszej pracy: jest przydatna podczas zaparć, a także wspiera apetyt i wzmacnia produkcję soków trawiennych. Po musztardę mogą śmiało sięgnąć osoby dbające o szczupłą sylwetkę, bowiem jedna łyżka tego sosu, to jedynie 5 kcal.

Musztarda na stawy

Musztarda francuska
©123RF/PICSEL

Musztarda ma działanie przeciwzapalne. Jej spożywanie może pomóc w dręczących bólach reumatycznych oraz przewlekłych stanów zapalnych stawów. Musztarda jest pomocna w przypadku bezsenności, przewlekłego zmęczenia oraz w celu łagodzenia bólów migrenowych. Starożytni Rzymianie stosowali również musztardę w przypadku bólów reumatycznych oraz infekcji bakteryjnych jamy ustnej i gardła.

Dobrej jakości musztarda

Kupując musztardę w sklepie, warto przyjrzeć się etykiecie znajdującej się na opakowaniu. Nie powinny znaleźć się na niej konserwanty, ponieważ zarówno gorczyca i ocet mają działanie konserwujące. Ważne jest również to, jak musztardę przechowujemy. Przede wszystkim po otwarciu wkładamy ją do lodówki. Często wytwarza się na jej powierzchni tłusty, przezroczysty osad, który po wymieszaniu sosu znika. Specjaliści twierdzą, że substancja ta powstaje w wyniku sztucznych dodatków. Choć nie zmienia to smaku musztardy, gdyż ma ona bardzo ostry i intensywny smak oraz zapach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas