Na które mleko warto się zdecydować?
Choć zgodnie z najnowszymi wytycznymi ekspertów maluch po pierwszych urodzinach może – oprócz mieszanki modyfikowanej – zacząć już dostawać mleko krowie, to jego dzienna dawka nie powinna przekraczać 500 ml.
Zwykłe mleko zawiera bowiem duże ilości białka, a także sodu, potasu i chloru, czyli składników, które obciążają nerki oraz niedojrzały układ pokarmowy smyka.
Mleko modyfikowane typu Junior (oznaczone cyframi 3, 4 lub 5) jest pod tym względem lepiej dostosowane do potrzeb maluszka.
- Dostarcza dziecku odpowiednią ilość białka oraz wapnia. Zawiera też niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, konieczne m.in. dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Mleko modyfikowane jest również wzbogacone w cenne składniki mineralne, jak jod,żelazo, cynk - wyjaśnia dr Barbara Gierowska-Bogusz.
Dlatego warto podawać je dziecku nie tylko w pierwszym, ale także w drugim i trzecim roku życia. Czy to znaczy, że mleko krowie w ogóle należałoby wykreślić z menu malca przed 3. urodzinami? Nie, można go używać, ale raczej sporadycznie. Najlepiej przyrządzać na bazie mleka krowiego posiłki, które wymagają gotowania, np. zupę mleczną czy budyń.
- Mleko modyfikowane się do tego nie nadaje, ponieważ nie powinno się go zbyt mocno podgrzewać. Może wtedy stracić swoje cenne właściwości - dodaje nasz ekspert.