Na które mleko warto się zdecydować?

Choć zgodnie z najnowszymi wytycznymi ekspertów maluch po pierwszych urodzinach może – oprócz mieszanki modyfikowanej – zacząć już dostawać mleko krowie, to jego dzienna dawka nie powinna przekraczać 500 ml.

Najlepiej przyrządzać na bazie mleka krowiego posiłki, które wymagają gotowania, np. zupę mleczną czy budyń
Najlepiej przyrządzać na bazie mleka krowiego posiłki, które wymagają gotowania, np. zupę mleczną czy budyń123RF/PICSEL

Zwykłe mleko zawiera bowiem duże ilości białka, a także sodu, potasu i chloru, czyli składników, które obciążają nerki oraz niedojrzały układ pokarmowy smyka.

Mleko modyfikowane typu Junior (oznaczone cyframi 3, 4 lub 5) jest pod tym względem lepiej dostosowane do potrzeb maluszka.

- Dostarcza dziecku odpowiednią ilość białka oraz wapnia. Zawiera też niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, konieczne m.in. dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Mleko modyfikowane jest również wzbogacone w cenne składniki mineralne, jak jod,żelazo, cynk - wyjaśnia dr Barbara Gierowska-Bogusz.

Dlatego warto podawać je dziecku nie tylko w pierwszym, ale także w drugim i trzecim roku życia. Czy to znaczy, że mleko krowie w ogóle należałoby wykreślić z menu malca przed 3. urodzinami? Nie, można go używać, ale raczej sporadycznie. Najlepiej przyrządzać na bazie mleka krowiego posiłki, które wymagają gotowania, np. zupę mleczną czy budyń.

- Mleko modyfikowane się do tego nie nadaje, ponieważ nie powinno się go zbyt mocno podgrzewać. Może wtedy stracić swoje cenne właściwości - dodaje nasz ekspert.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas