Napar z siemienia lnianego – niepozorny napój o licznych właściwościach zdrowotnych
Choć nasiona lnu zawierają w sobie wiele cennych substancji, nie wszystkim są jeszcze dobrze znane. Świetnie sprawdzą się jedzone na surowo oraz w formie naparu, który wzbogaci codzienną dietę. To nie tylko skuteczny sprzymierzeniec odchudzania, ale także silny środek pobudzający odporność. Sprawdź, jak wykonać napar w domu oraz kiedy go stosować, by osiągnąć najlepsze efekty.
Spis treści:
Właściwości siemienia lnianego
Siemię lniane to nic innego jak potoczna nawa ziaren lnu pospolitego. Charakteryzują się lekko złotą lub brązową barwą. Zalicza się je do tzw. superfoods, czyli produktów spożywczych bogatych w witaminy i liczne składniki mineralne - niezwykle cenne w codziennej diecie. W składzie siemienia znajdziemy m.in.:
- błonnik
- cynk,
- kwasy omega-3 i omega-6,
- lecytynę,
- magnez,
- przeciwutleniacze,
- tyrozynę,
- wapń,
- witaminy z grupy B,
- żelazo.
Liczne badania potwierdziły, że regularne spożywanie siemienia zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, jajników, prostaty oraz jelita grubego. Działanie to jest spowodowane przede wszystkim obecnością kwasu tłuszczowego ALA, czyli alfa-liponowego. Siemię lniane polecane jest także osobom chcącym w zdrowy sposób pozbyć się zbędnych kilogramów. Dzieje się tak, ponieważ roślina wywołuje uczucie sytości. Dzięki temu rzadziej sięgamy po przekąski.
Stosowanie nasion lnu
Tradycyjnie nasiona lnu możemy stosować na dwa sposoby - doustnie oraz zewnętrznie. Wykazują przede wszystkim silne działanie antyoksydacyjne, wspomagające procesy trawienne, a także regulujące metabolizm i obniżające poziom złego cholesterolu we krwi. Ich spożywanie poleca się szczególnie kobietom, ze względu na właściwości regulujące pracę gospodarki hormonalnej, oraz cukrzykom, gdyż zmniejszają indeks glikemiczny potraw.
Szukając efektywnego, a zarazem budżetowego sposobu na zachowanie młodego wyglądu, warto wybrać siemię lniane. Na zmarszczki działa jak najlepsze żelazko, a dodatkowo redukuje podrażnienia i rozprawia się z zaczerwienieniem. Niweluje oznaki zmęczenia, widocznie odżywia skórę oraz hamuje proces obumierania komórek. Dzieje się tak ze względu na zawartość witaminy E oraz lignanów, czyli naturalnych antyoksydantów.
Siemię na ból gardła
Liczne właściwości prozdrowotne siemienia obejmują także wspomaganie leczenia bólu gardła. Napar z nasion lnu działa ściągająco i przeciwzapalnie, a dodatkowo łagodzi uczucie pieczenia. Silnie nawilżające działanie powoduje, że wydzielany przez roślinę śluz pokrywa ścianki gardła cienką warstwą ochronną.
Stosowanie siemienia lnianego w leczeniu bólu gardła to bezpieczne, tanie i nieinwazyjne rozwiązanie. Okazuje się, że chętnie stosują je przede wszystkim śpiewacy operowi. Warto pamiętać, że jest to metoda, której nie należy stosować zbyt długo. Jeśli nie zauważymy efektów, dobrze jest udać się na konsultację do lekarza. Tylko specjalista będzie w stanie dokładnie określić przyczynę dolegliwości oraz zaproponować właściwe leczenie.
Domowy sposób na kaszel
Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu, który chce oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny lub zalegającego w nim ciała obcego. Wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu - suchy i mokry. Pierwszy ma charakter napadowy i jest typowym objawem infekcji wirusowej. Drugi określamy mianem wykrztuśnego, a towarzyszy przede wszystkim zapaleniu płuc lub oskrzeli. Na jaki rodzaj pomaga siemię lniane?
Okazuje się, że mikstura przyrządzona na bazie nasion lnu sprawdzi się przede wszystkim przy suchym i duszącym kaszlu, podczas którego dochodzi do przesuszenia śluzówki oraz problemów z mówieniem. Napar z siemienia łagodzi te objawy, a także sprzyja regeneracji podrażnionych dróg oddechowych.
Siemię lniane - jak przygotować napar?
Przy częstych bólach żołądka warto sięgnąć po odwar z nasion lnu. Jego przygotowanie jest bardzo proste, a polega na zalaniu jednej łyżki siemienia lnianego szklanką letniej wody. Następnie całość gotujemy przez ok. 10 minut i zostawiamy do ostygnięcia. Gotową mieszankę przecedzamy i pijemy dwa razy dziennie po pół szklanki.
Napar z siemienia lnianego to wsparcie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli nie możemy sobie poradzić z zalegającą wydzieliną, warto sięgnąć po ten domowy sposób. Do szklanki wrzucamy jedną łyżkę siemienia, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Napar zaleca się pić dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Tak przygotowaną mieszankę wykorzystamy także do pielęgnacji skóry, zwłaszcza łuszczącej się oraz podrażnionej.
Szkodliwość siemienia
Choć siemię lniane ma liczne właściwości zdrowotne, nie każdemu służy jego spożywanie. Lekarze odradzają włączenie go do diety przez kobiety w ciąży. Nasiona lnu zawierają hormony roślinne, które mogą wpłynąć na przebieg ciąży.
Osoby zmagające się z uporczywymi zaparciami również powinny zrezygnować z przyjmowania siemienia. Dzieje się tak ze względu na dużą ilość błonnika, który nie hamuje problemu, a jedynie go nasila. Przy wzbogacaniu jadłospisu o siemię lniane warto zachować umiar. Nadmiar może powodować biegunki, nudności, wymioty, a także wzdęcia i bóle brzucha.
Sprawdź również: