Nie dodawaj do jarzynowej. Rujnuje smak, przyspiesza psucie

Sałatka jarzynowa na Wielkanoc to klasyka gatunku w wielu polskich domach. Występuje w charakterze urozmaicenia świątecznego śniadania, poczęstunku dla gości lub pomysłu na nadzienie do faszerowanych jajek. Przepisy na sałatkę jarzynową bywają przekazywane z pokolenia na pokolenie, a każdy szef kuchni może przyrządzać ją nieco inaczej. Istnieją jednak uniwersalne zasady, które gwarantują kulinarny sukces. Sprawdź też, czego się wystrzegać podczas pracy w kuchni, aby smak sałatki warzywnej nie został zrujnowany.

Jak zrobić sałatkę jarzynową?
Jak zrobić sałatkę jarzynową?123RF/PICSEL

Czy warzywa z rosołu to na pewno dobry pomysł?

Wiele mówi się o tym, że zrobienie sałatki jarzynowej z warzyw, które zostały z gotowania rosołu to kapitalny patent na spożytkowanie produktów spożywczych w możliwie jak największym stopniu. Faktycznie, często brakuje pomysłu na wykorzystanie włoszczyzny, a sałatka wydaje się strzałem w dziesiątkę.

Na co dzień może i tak, ale kiedy planujesz wielkanocny jadłospis i zależy ci na tym, aby perfekcyjnie wykonane potrawy były pełne smaku i zachwyciły wszystkich gości, lepiej nie stosować tego manewru. Warzywa z rosołu są zbyt miękkie, a podczas długiego gotowania tracą swoje walory smakowe, więc sałatka może okazać się nijaka. Trzeba podkreślić, że takie jarzyny szybciej się psują, więc istnieje ryzyko, że kultowa jarzynowa będzie nadawać się do wyrzucenia jeszcze przed oficjalnym zakończeniem świątecznych obchodów.

Sałatkę jarzynową warto jeść nie tylko od święta
Sałatkę jarzynową warto jeść nie tylko od święta123RF/PICSEL

Warzywa do sałatki jarzynowej inaczej

Według tradycyjnych receptur warzywa do sałatki należy gotować w wodzie w mundurkach. Warto wprowadzić pewną innowację już na tym etapie. Trafionym pomysłem jest przygotowanie jarzyn na parze. Pozostaną one jędrne, pełne smaku, a także witamin. Nie potrzebujesz do tego specjalnego urządzenia. Wystarczy, że na dużym garnku wypełnionym wodą umieścisz sito, a w nim jarzyny. Zwróć jedynie uwagę na to, aby nie miały bezpośredniej styczności z wodą.

Sałatka jarzynowa z pieczonych warzyw to z kolei propozycja dla smakoszów, którzy w daniu szukają chrupiących akcentów. Marchew, pietruszkę, seler i ziemniaki umieść w piekarniku nagrzanym do 200°C i piecz przez około godzinę. Ich smak będzie bardziej wyrazisty. Do tego warzywa staną się bardziej odporne na utratę chrupkości — nawet pod wpływem majonezowego sosu.

Jak kroić warzywa do sałatki jarzynowej?

Z jednej strony to prozaiczna czynność, z drugiej łatwo w niej o błędy, które skutkują kiepską prezencją i smakiem dania. Ważne jest, aby wszystkie składniki były pokrojone na kawałki o podobnej wielkości. Nie mogą być one zbyt małe — inaczej apetyczna sałatka szybko zamieni się w mało atrakcyjną pastę. Postaraj się kroić produkty do sałatki jarzynowej w kostkę o boku długości jednego centymetra.

Co zrobić, żeby sałatka jarzynowa nie była wodnista?

Nie należy przesadzać z ilością majonezu. Dodawaj go stopniowo. Jego rolą jest harmonijne połączenie wszystkich składników i nadanie całości charakteru, ale nie mogą być one w nim zatopione.

Pamiętaj również o odpowiednim podejściu do ogórków konserwowych lub kiszonych. Oba rodzaje świetnie sprawdzają się w sałatce jarzynowej, lecz bez odpowiedniej obróbki stwarzają ryzyko, że potrawa będzie nieapetyczna. Jak tego uniknąć? Pracę nad przepisem na sałatkę jarzynową rozpocznij od pokrojenia ogórków. Umieść je na sitku na co najmniej pół godziny, aby usunąć z nich nadmiar wody. Możesz je też delikatnie odcisnąć.

Sałatka jarzynowa to hit na świątecznych stołach
Sałatka jarzynowa to hit na świątecznych stołach123RF/PICSEL

Czego nie dodawać do sałatki jarzynowej? Jeden składnik psuje efekt

Mimo że sałatka jarzynowa to danie uwielbiane na polskich stołach, wzbudza pewne kontrowersje. Niektórzy nie wyobrażają sobie przygotowania potrawy bez dodatku cebuli, która delikatnie zaostrza smak całości. Okazuje się, że to wszechstronne warzywo może zrujnować wysiłek włożony w zrobienie specjału.

Cebula w sałatce jarzynowej przyspiesza proces psucia się potrawy. Okazuje się, że procesy fermentacji, jakie generuje, doprowadzają również do pojawienia się gorzkiego smaku i brzydkiego zapachu, które odbierają całą przyjemność z degustacji. Cebulę za produkt zakazany w sałatce uznaje nawet Magda Gessler, utożsamiana w naszym kraju z kulinarnym autorytetem. Bezpieczniejszą opcją jest uwzględnienie w przepisie drobno posiekanego pora.

Sałatka warzywna w galarecieInteria Kulinaria

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas