Nie wyrzucaj skórek bananów. To smaczna i zdrowa przekąska!

Skórki bananów traktujemy zazwyczaj jako bio-odpad kuchenny. Wiele słyszy się o tym, że wzbogacają ona glebę – a w związku z tym można wykorzystać je jako naturalny nawóz do roślin domowych. Nie każdy wie, że skórki bananów można też bez żadnych przeszkód jeść. Zawierają bowiem cenne substancje odżywcze. Są bogate w błonnik i potas – pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Skórka banana nie jest trująca. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodawać ją do przekąsek lub jeść solo
Skórka banana nie jest trująca. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodawać ją do przekąsek lub jeść solo123RF/PICSEL

Przed zjedzeniem bananów, zazwyczaj je obieramy. Ten nawyk sprawił, że skórki owoców zwykliśmy postrzegać jako nieużyteczne. Większość osób wyrzuca je - traktując jako bio-odpady kuchenne. Tymczasem skórki bananów bez żadnych przeszkód możemy jeść i dodawać do ulubionych przekąsek - ciast i zdrowych smoothie.

Skórki bananów: właściwości

Skórki bananów są nie tylko jadalne, ale także zdrowe! Zawierają wiele minerałów i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dietetycy i naukowcy dopiero niedawno zaczęli odkrywać potencjał drzemiący w skórkach bananów. W miarę postępu w badaniach odkrywają jednak coraz to nowe korzyści,  płynące z ich regularnego spożywania.

Jak na razie wiadomo, że skórki bananów są doskonałym źródłem: potasu, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu gospodarki wodnej organizmu; wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapewniają prawidłową pracę mózgu oraz dobroczynnych antyoksydantów, które skutecznie spowalniają procesy starzenia się komórek.

Zazwyczaj jemy banany i wyrzucamy skórki. To błąd!
Zazwyczaj jemy banany i wyrzucamy skórki. To błąd! 123RF/PICSEL

Co więcej, badania opublikowane w czasopiśmie "Process Safety and Environmental Protection" dowodzą, że skórki bananów są bogate w błonnik, który zmniejsza wchłanianie cholesterolu, a także obniża stężenie glukozy we krwi.  Błonnik zapewnia także długotrwałe poczucie sytości, dlatego produkty bogate w tę substancję poleca się osobom na dietach odchudzających.

Jak przygotować skórki bananów do zjedzenia?

Jedzenie skórek bananów jest bezpieczne dla zdrowia. Czy przed konsumpcją należy przygotować produkt w określony sposób? Powinniśmy pamiętać jedynie o tym, by dokładnie umyć skórkę pod bieżącą wodą. W ten sposób pozbywamy się szkodliwych bakterii, a także pestycydów, które mogą znajdować się na owocach.

Skórki bananów można jeść na surowo. To jednak tylko jeden z możliwych sposobów. Dobrze smakują także po obróbce termicznej. Pieczone lub smażone skórki bananów to przysmak w wielu krajach! Warto także pamiętać, że im bardziej dojrzały jest banan, tym słodsza będzie jego skórka!

Skórki bananów można dodać do koktajlu!
Skórki bananów można dodać do koktajlu!123RF/PICSEL

Tak wykorzystać skórki bananów. Dodaj je do ulubionych potraw

Jak wykorzystać skórki bananów w kuchni? Sposobów jest naprawdę sporo! Zdecydowanie najprostszym i najmniej czasochłonnym z nich jest bananowe smoothie. Wystarczy, że do blendera włożymy garść ulubionych owoców, mrożone lub surowe skórki bananów i całość zalejemy wybranym mlekiem roślinnym. Po zblendowaniu uzyskamy przepyszny i bardzo zdrowy koktajl!

Weganie doskonale wiedzą, jak bardzo przydatne w kuchni mogą być skórki bananów. Chętnie wykorzystują je jako zamiennik mięsa - konkretnie bekonu. Smażone skórki bananów można  z powodzeniem wrzucić do sosów - na przykład do sosu bolońskiego.  Idealnie nadają się także do kanapek i tostów.

Skórki bananów można wykorzystać także w domowych wypiekach. Popularny chlebek bananowy z dodatkiem skórek staje się znacznie bogatszy we właściwości odżywcze i nabiera głębszego smaku - efekt zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienia. Skórkami możemy także ozdobić nasz wypiek!

Im bardziej dojrzała skórka, tym jest słodsza!
Im bardziej dojrzała skórka, tym jest słodsza!123RF/PICSEL

***
Zobacz również: 

Koktajl bananowo-malinowyInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas