Niesamowite właściwości kminu rzymskiego

Kmin rzymski to jedna z najbardziej aromatycznych przypraw na świecie. Jest on ponadto niebywale skuteczny w leczeniu wielu schorzeń. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza zatrzymywanie szkodliwych gazów w organizmie oraz posiada właściwości przeciwkurczowe. W wielu regionach północnych Indii picie wody z dodatkiem kminu rzymskiego nazywanej wodą jeera jest bardzo popularne. Co więcej, wiele osób spożywa kmin tylko ze względu na jego smak. Można również przyrządzić z niego herbatę. Wystarczy gotować ziarna w gorącej wodzie przez około 8 do 10 minut. Oto przykładowe medyczne zastosowania kminu rzymskiego:

article cover
©123RF/PICSEL

Kmin rzymski pomaga na wzdęcia

©123RF/PICSEL

Wzdęcia brzuszne sprawiają, że czujemy się przepełnieni i nieatrakcyjni. Wzdęcia przyczyniają się również do trudności w przechodzeniu pokarmu przez jelita, czego skutkiem są gazy. Wzdęciom i gazom często towarzyszą także bóle brzucha i uczucie dyskomfortu.

Aby pozbyć się wzdęć przygotuj następującą miksturę: zagotuj kubek wody i dodaj do niego garść kminu, zmielony imbir, sól morską oraz nasiona kopru włoskiego. Gotuj wszystko na wolnym ogniu przez 5 minut, następnie pozostaw aż ostygnie i wypij. Pij miksturę regularnie, a pozbędziesz się wzdęć.

Wspieranie karmienia piersią

Z powodu dużej zawartości żelaza oraz wapnia, kmin rzymski jest bardzo pomocny dla karmiących kobiet.

Aby wspierać laktację wystarczy zagotować garść ziaren kminu w gorącym mleku. Dla lepszego smaku możesz dodać miodu. Spożywaj mieszankę wieczorem po kolacji przez kilka tygodni.

Zwalcza bezsenność

©123RF/PICSEL

Jeżeli masz trudności z wieczornym wyciszeniem się i zaśnięciem, spróbuj kminu rzymskiego.

Przygotuj następującą mieszankę: zmieszaj garść kminu z drobno posiekanym bananem. Spożywaj to codziennie przed pójściem spać. Innym rozwiązaniem jest spożywanie herbaty z kminu w nocy. Przepis na herbatę został podany wyżej. Spożywaj herbatkę tak często, aż pozbędziesz się bezsenności i zaczniesz regularnie sypiać.

Zwalcza przeziębienie, grypę i ból gardła

Kmin jest bogaty w witaminę C oraz posiada właściwości antygrzybiczne. Jest to niezwykle skuteczne rozwiązanie dla osób zmagających się z chronicznymi przeziębieniami.

Przyrządź miksturę wrzucając garść kminu do gorącej wody. Następnie gotuj na wolnym ogniu przez parę minut. Potem pozostaw do ostygnięcia. Do mikstury możesz dodać również imbiru.

Walka z cukrzycą

©123RF/PICSEL

Według indyjskiej medycyny naturalnej, kmin rzymski posiada silne właściwości przeciwcukrzycowe

Zmocz osiem łyżeczek kminu. Następnie osusz i zmiel na drobny proszek. Dodawaj proszek do wody i spożywaj regularnie dwa razy dziennie przez parę miesięcy.

Zatwardzenia

Hindusi wierzą, że spożywanie kminu rzymskiego sprawia, że jedzenie jest lepiej trawione i przenoszone w głąb jelit.

Wrzuć ziarna kminu na patelnię i gotuj tyle, aż staną się brązowe. Następnie osusz je dokładnie i zmiel na drobny proszek. Zmieszaj proszek z miodem i spożywaj na czczo.

Oczyszczanie krwi

Kmin rzymski jest sprawnym oczyszczaczem organizmu i skutecznie pomaga w pozbywaniu się toksyn. Wspomaga również trawienie co dodatkowo przyczynia się do dalszego oczyszczania z toksyn.

Wymieszaj dwie łyżki soku z cytryny i kminu w gorącej wodzie. Spożywaj na czczo. Mikstura ta oczyszcza krew i przyczynia się do zwalczania chorób skóry takich jak egzema czy trądzik.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas