Nietypowe zastosowania cynamonu

Cynamon jest aromatyczną przyprawą, którą najczęściej wykorzystuje się w przygotowywaniu różnych wypieków, szczególnie w okresie świątecznym. Przyprawa posiada korzenny i nieco pikantny smak. Cynamon znajduje również zastosowanie w przygotowywaniu napojów i deserów. Poza oryginalnym smakiem posiada wiele innych zalet. Okazuje się przydatny w leczeniu popularnych dolegliwości, a także pomoże w pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Odrobina przyprawy pomoże uratować z niejednej opresji.

Cynamon
Cynamon ©123RF/PICSEL

Cynamon na infekcje

Ból gardła
©123RF/PICSEL

Warto wiedzieć, że cynamon swój wyjątkowy smak zawdzięcza zawartym w nim substancjom. Na uwagę zasługują aldehyd cynamonowy oraz epikatechina. Składniki mają silne działanie - ograniczają działanie bakterii, łagodzą stany zapalne. Warto sięgnąć po cynamon szczególnie w okresie infekcji dróg oddechowych. W łatwy sposób można przygotować leczniczą miksturę. Wystarczy wymieszać łyżkę miodu z ¼ łyżeczką cynamonu i spożywać ją trzy razy dziennie. Efekt? Skrócenie czasu rekonwalescencji i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia przeziębienia czy grypy.

Cynamon ulży w dolegliwościach jamy ustnej

Cynamon jest naturalnym środkiem łagodzącym różnego rodzaju stany zapalne. Warto przygotować z niego płukankę, która poprawi kondycję jamy ustnej. Wystarczy w szklance wody wymieszać pół łyżeczki przyprawy i stosować ją dwa razy dziennie. Cynamon złagodzi stany zapalne dziąseł i zlikwiduje bakterie występujące na języku (odpowiedzialne za powstawanie przykrego oddechu). Płukanka z cynamonu okazuje się również niezwykle pomocna w łagodzeniu objawów bolesnych aft czy pleśniawek.

Cynamon na grzybicę

Grzybica
©123RF/PICSEL

Cynamon można dodawać go do kąpieli (łyżka do wanny, łyżeczka do miski) i relaksować się w domowym zaciszu. Dzięki takim kuracjom łatwiej zachować prawidłową kondycję skóry, a także zlikwidować niektóre zmiany i przebarwienia. Warto wiedzieć, że leczenie cynamonem jest kuracją wspomagającą, która nie zastąpi wizyty u dermatologa.

Cynamon a układ pokarmowy

Regularne spożywanie cynamonu (w niewielkich ilościach) może poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego. Cynamon może łagodzić niestrawność oraz biegunkę, a także poprawić procesy trawienia poprzez wzmożoną produkcję soków przez żołądek. Przyprawa zaliczana jest do termogeników, czyli substancji, które przyspieszają metabolizm i ułatwiają pozbycie się zbędnych kilogramów.

Cynamon przydatny jest w kuchni

Cynamon jest przydatny nie tylko w kulinariach. Można go z powodzeniem wykorzystać do usunięcia nieprzyjemnej woni z piekarnika. Wystarczy go dokładnie umyć, aby pozbyć się znajdujących się nim resztek jedzenia i zabrudzeń, a następnie wysypać na blachę opakowanie cynamonu i włączyć urządzenie na 100 stopni na godzinę. Sposób ten nie tylko zniweluje zapach, ale sprawi, że całe pomieszczenie będzie aromatycznie pachnieć. Sposób ten sprawdzi się również w wypadku nieprzyjemnej woni w lodówce. Wystarczy go wysypać na spodeczki i umieścić w jej wnętrzu.

Pozbądź się owadów

Mól
©123RF/PICSEL

Choć dla większości ludzi zapach cynamonu jest przyjemny i kojarzy się ze świętami, to szkodniki go wręcz nienawidzą. Można to wykorzystać do pozbycia się moli z szafy. Wystarczy napełnić lniane lub bawełniane woreczki przyprawą i umieścić w różnych zakamarkach między ubraniami. Zapach cynamonu nie tylko wytępi szkodniki, ale również odświeży całe wnętrze mebla. Cynamon pomoże usunąć wędrujące po domu czy ogrodzie mrówki. Wystarczy rozsypać przyprawę w miejscu ich najczęstszego występowania.

Cynamon a rośliny

Właściwości przeciwgrzybicze cynamonu można wykorzystać do poprawy kondycji domowych roślin doniczkowych. Szczególnie zimą są narażone na pojawianie się pleśni i grzybów na powierzchni liści czy podłoża. Jeśli kolorowe wykwity zaatakowały roślinę, wystarczy posypać je odrobiną cynamonu. Zapobiegnie to dalszego rozprzestrzeniania się patogenów oraz pomoże skutecznie się ich pozbyć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas