Nowalijki kontra mrożonki – co wybierać?
Z jednej strony kuszący świeżutki szczypiorek i rzodkiewka, a z drugiej liczne doniesienia o szkodliwości nowalijek. No tak, ale co z warzywami - przecież te młode powinny być zdrowsze niż te późniejsze.
Mrożonki warzywne mają niesamowicie wiele plusów. Przyjrzyjmy się im dokładniej:
- Warzywa są zbierane w sezonie. Są więc dojrzałe, świeże, o najwyższej wartości odżywczej i największej smakowitości.
- Produkty przeznaczone do mrożenia są poddawane działaniu niskich temperatur od razu po zbiorze w specjalnych szybkich zamrażarkach. Straty związane z przechowywaniem i powolnym zamrażaniem są więc znikome.
- Podczas przechowywania mrożonek warzywnych nie tracą one praktycznie nic ze swoich wartości. Nawet jeśli spożyjesz je w środku zimy. Pamiętaj jedynie, że warzywa nie mogą być zbrylone. Świadczy to o tym, że został przerwany ciąg chłodniczy i w którymś momencie nasza mrożona się rozmroziła.
- Wykorzystując warzywne mrożonki masz olbrzymi wachlarz możliwości. Możesz jeść praktycznie dowolne warzywo w dowolnej porze roku. Wpływa to bardzo korzystnie na stan twojego zdrowia. Wystarczy dodać do tej samej mrożonki sos pesto, inne zioła czy mieszanki przyprawowe aby uzyskać zupełnie inne danie. Można także z każdej mrożonki warzywnej przygotować pyszną aromatyczną zupę (np. zupa krem z mrożonych brokułów z dodatkiem serka pleśniowego do smaku).Podsumowując, mrożonki warzywne są nie tylko wygodne w przygotowaniu, ale także zapewniają nam ciągły dowóz witamin i składników mineralnych niezależnie do pory roku. Dlatego też powinny stanowić bazę warzywną podczas zimy czy wczesnej wiosny. Nowalijki natomiast wykorzystajmy jako niewielki dodatek smakowy.
Ewa Ceborska-Scheiterbauer