Reklama

Reklama

Nowalijki kontra mrożonki – co wybierać?

Z jednej strony kuszący świeżutki szczypiorek i rzodkiewka, a z drugiej liczne doniesienia o szkodliwości nowalijek. No tak, ale co z warzywami - przecież te młode powinny być zdrowsze niż te późniejsze.


Jakie są plusy nowalijek?

  • Świeże warzywa zawsze wprowadzają większe urozmaicenie i poprawiają smak potraw. Szczególnie ważne jest to po zimie kiedy każdy spragniony jest powiewu wiosny.
  • Każde warzywo będzie dostarczało błonnik pokarmowy, który ułatwia trawienie, a także witamin i składników mineralnych niezbędnych do większości funkcji organizmu.

A jakie minusy?

  • Nowalijki często są zachęcane różnymi chemicznymi metodami, aby szybciej rosły, a więc aby szybciej można było je sprzedać. Jest to ryzyko dostarczenia środków rolniczych do organizmu.
  • Nowalijki także kumulują w większym stopniu zanieczyszczenia gleby. Warto więc dokładnie je myć i skrobać. Przykładowo ogórka należy dokładnie obrać, z marchewki warto odciąć trzon, a buraczki obrać. Pomidory wystarczy jedynie umyć, gdyż poprzez zwartą skórkę nie kumulują dużych ilości środków rolniczych.
Jeśli chcesz dodać sobie świeżych nowalijek do posiłku - zrób to. Wykorzystaj je jednak jedynie jako dodatek smakowy do dania. Możesz zasadzić swoje warzywa czy zioła - nawet w doniczce na parapecie. Będziesz wówczas miał pewność, że spożywasz produkt pozbawiony chemii. Jak tylko pojawią się nowalijki z upraw ekologicznych - śmiało je wykorzystuj. Do tego czasu głównym źródłem warzyw niech w dalszym ciągu będą mrożonki warzywne.

Zalety mrożonek

Mrożonki warzywne mają niesamowicie wiele plusów. Przyjrzyjmy się im dokładniej:

  • Warzywa są zbierane w sezonie. Są więc dojrzałe, świeże, o najwyższej wartości odżywczej i największej smakowitości.
  • Produkty przeznaczone do mrożenia są poddawane działaniu niskich temperatur od razu po zbiorze w specjalnych szybkich zamrażarkach. Straty związane z przechowywaniem i powolnym zamrażaniem są więc znikome.
  • Podczas przechowywania mrożonek warzywnych nie tracą one praktycznie nic ze swoich wartości. Nawet jeśli spożyjesz je w środku zimy. Pamiętaj jedynie, że warzywa nie mogą być zbrylone. Świadczy to o tym, że został przerwany ciąg chłodniczy i w którymś momencie nasza mrożona się rozmroziła.
  • Wykorzystując warzywne mrożonki masz olbrzymi wachlarz możliwości. Możesz jeść praktycznie dowolne warzywo w dowolnej porze roku. Wpływa to bardzo korzystnie na stan twojego zdrowia. Wystarczy dodać do tej samej mrożonki sos pesto, inne zioła czy mieszanki przyprawowe aby uzyskać zupełnie inne danie. Można także z każdej mrożonki warzywnej przygotować pyszną aromatyczną zupę (np. zupa krem z mrożonych brokułów z dodatkiem serka pleśniowego do smaku).
Podsumowując, mrożonki warzywne są nie tylko wygodne w przygotowaniu, ale także zapewniają nam ciągły dowóz witamin i składników mineralnych niezależnie do pory roku. Dlatego też powinny stanowić bazę warzywną podczas zimy czy wczesnej wiosny. Nowalijki natomiast wykorzystajmy jako niewielki dodatek smakowy.

Reklama

Ewa Ceborska-Scheiterbauer

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: warzywa | nowalijki | mrożonki | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy