Ocet balsamiczny: Brunatne złoto, które wspiera organizm
Ten ciemny i gęsty płyn świetnie wzbogaca smak potraw, a jego lecznicze właściwości doceniono już w średniowieczu. Znajdujące się w nim substancje są zbawienne dla naszego organizmu – obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, regulują procesy trawienne i pomagają schudnąć. Ocet balsamiczny wykazuje też właściwości przeciwbakteryjne i spowalnia procesy starzenia. Włoski przysmak powstaje w procesie długiej fermentacji, dlatego oryginalny ocet jest bardzo drogi. Czym kierować się przy jego zakupie i jak stosować płyn nie bez przyczyny nazywany „brunatnym złotem”?
Skąd pochodzi ocet balsamiczny i co zawiera?
Ocet balsamiczny pochodzi z północnych Włoch, gdzie produkuje się go od setek lat. Popularność zyskał już w XIV wieku, kiedy stosowano go jako lek na zatrucia pokarmowe. Najcenniejszy powstaje w Modenie i wytwarza się go ze specjalnych szczepów winogron, które poddaje się długiemu procesowi fermentacji (najcenniejszy jest 12-letni ocet, ale zdarza się, że leżakuje nawet 25 lat).
Cena octu balsamicznego jest uzależniona od jego jakości. Do produkcji 1 litra oryginalnego produktu wykorzystuje się aż 145 kg surowych winogron (aby kupić oryginalny ocet, na etykiecie należy szukać nazwy „Aceto Balsamico Tradizionale di Modena”). W masowej produkcji stosuje się zagęszczacze, barwniki, a także substancje nadające smak i aromat, dlatego warto zwracać uwagę na etykiety i wybierać nieco droższe produkty. Ocet balsamiczny nie powinien zawierać barwników, dwutlenku siarki, karmelu ani dodatkowego cukru. W jego składzie znajdziemy cukry, glicerol, kwas octowy, jabłkowy oraz etanol. W sklepach można też znaleźć ocet balsamiczny produkowany w Azji, który ma niewiele wspólnego z oryginalnym octem – wytwarza się go z ryżu i sake.
Właściwości octu balsamicznego
Ocet balsamiczny posiada szereg właściwości, które korzystnie wpływają na organizm. Spożywanie nawet jego niewielkich ilości pobudza wydzielanie soków żołądkowych i poprawia procesy trawienne. Wspomaga też oczyszczanie organizmu i metabolizm tłuszczów, dzięki czemu skutecznie przyspiesza przemianę materii. Znajdujący się w nim kwas octowy reguluje poziom cukru we krwi i chroni przed nagłymi wyrzutami insuliny do organizmu. Z tego względu jest polecany w profilaktyce cukrzycy, a także jako środek wspierający walkę z insulinoopornością i innymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Kwas octowy wykazuje ponadto działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Znajdujące się w occie balsamicznym polifenole obniżają z kolei poziom cholesterolu we krwi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób układu krążenia. „Brunatne złoto” zawiera również cenne antyoksydanty, które usuwają z organizmu wolne rodniki, chronią komórki ciała przed uszkodzeniami i starzeniem.
Zastosowanie octu balsamicznego
Ocet balsamiczny charakteryzuje się ciemnobrunatnym kolorem i słodko-kwaśnym smakiem. Dzięki niemu potrawy zyskują niezwykłe walory smakowe. Świetnie komponuje się z kurczakiem, a także czerwonym mięsem, rybami i warzywami. Będzie idealnym sosem do sałatek warzywnych i owocowych. Rewelacyjnie podkreśla również smak serów – zarówno miękkich, jak i twardych. Włosi stosują go nawet jako dodatek do lodów i deserów.
Ocet balsamiczny wykorzystuje się także w naturalnych maseczkach do twarzy. W połączeniu z oliwą z oliwek wykazuje działanie oczyszczające, nawilżające i regenerujące.