Oto dodatek inny niż wszystkie. Keczup z cukinii nie ma w sobie równych

Keczup to jeden z tych zimnych sosów, który z całą pewnością znajduje się w każdej lodówce. Nie trzeba się rozpisywać nad tym, do czego go wykorzystywać, ale nie trzeba go kupować w sklepie, gdy pod nosem mamy świeżych warzyw pod dostatkiem. Keczup z cukinii jest inny niż wszystkie, a wcale nie odbiega smakiem od tego tradycyjnego? Jak go zrobić? Oto przepis.

Domowy keczup z cukinii to doskonały dodatek do kanapek, frytek i innych domowych przekąsek
Domowy keczup z cukinii to doskonały dodatek do kanapek, frytek i innych domowych przekąsek 123RF/PICSEL

Keczup z cukinii: Składniki

Aby przygotować keczup z cukinii, wystarczy kilka składników, które z pewnością wszyscy mają pod ręką. Oto składniki:

  • dwa kilogramy cukinii,
  • pół kilograma cebuli,
  • 400 g koncentratu pomidorowego,
  • pół szklanki cukru,
  • półtorej łyżeczki soli,
  • 100 ml octu jabłkowego lub spirytusowego,
  • sól, pieprz, papryka w proszku.

Przygotowanie keczupu z cukinii

Cukinie najpierw trzeba porządnie umyć, a następnie odciąć końcówki oraz obrać. Warzywo można zetrzeć na tarce o grubych oczkach i wrzucić do miski. Teraz czas na cebulę - ją trzeba obrać i bardzo drobno posiekać albo zetrzeć w malakserze, a następnie dodać do miski. Warzywa posolić, dobrze wymieszać oraz odstawić na kilka godzin, aby puściły soki.

RADA: Niektórzy polecają, aby do domowego keczupu z cukinii dodać skórkę z jednego jabłka dla smaku.

Cukinię oraz cebulę trzeba odsączyć z nadmiaru wody, a później zagotować na małym ogniu przez ok. pół godziny pod przykryciem, ale nie wolno zapominać o częstym mieszaniu, aby zawartość garnka się nie przypaliła. Po tym czasie można dodać przyprawy: pieprz, paprykę suszoną (ostrą, słodką lub wędzoną) oraz koncentrat pomidorowy i ocet. Całość nadal zagotować, ale bez przykrycia, ale do momentu aż cała woda odparuje. Na koniec nie pozostaje nic innego, jak całość zblendować na gładką masę. Domowy keczup z cukinii gotowy!

Co zrobić z domowym keczupem z cukinii?

Nie trzeba raczej nikomu podawać konkretnej instrukcji, do czego dodawać samodzielnie przygotowany keczup z cukinii, ale taka ilość jednak może się szybko zepsuć. Dlatego warto przełożyć keczup do wyparzonych słoiczków, zakręcić dokładnie i zapasteryzować. W ten sposób będziemy mieć zapasy na kilka dni.

Zobacz także:

Niezwykłe bursztyny. Jak rozpoznać prawdziwy?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas