Oto powody, by jeść ich jak najwięcej. Sprawdź, jak je wykorzystać
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Pestki słonecznika na nikim już specjalnego wrażenia nie robią, bo w każdym sklepie są na wyciągnięcie ręki. Mimo ich powszechności to nadal stanowią raczej kulinarną ciekawostkę. Zebraliśmy kilka powodów, dla których pestki słonecznika powinny być zjadane na co dzień. Szczególnie powinni się nimi zainteresować panowie, ponieważ wspomagają potencję.
Dlaczego warto jeść pestki słonecznika?
Pestki słonecznika mają specyficzny smak, więc spożywamy je wyłącznie od czasu do czasu. Co prawda, zjadamy je wyłącznie na surowo, czyli w formie najbardziej pożądanej. Oczywiście, pestki słonecznika można zjadać na wiele sposobów, nawet w takiej formie, kiedy nie odgrywają głównej roli w przygotowywanych daniach. Zanim przekonamy się, dlaczego pestki słonecznika są ważne w diecie, to warto wiedzieć, że są one bardzo kaloryczne: w 100 g znajduje się prawie 600 kcal. Co prawda, jeśli nam zależy na utrzymaniu szczupłej sylwetki, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po nie sporadycznie, ale w racjonalnych dawkach.
Co można znaleźć w pestkach słonecznika?
Ziarna słonecznika wyglądają niepozornie, ale nie można im odmówić, że są bardzo zdrowe. Na samym początku trzeba wspomnieć, że są ogromnym źródłem fitosteroli, czyli substancji, które korzystnie działają na układ krążenia. Dzięki regularnemu zjadaniu pestek słonecznika łatwiej jest opanować poziom tzw. złego cholesterolu, który przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Co więcej, w małych ziarenkach obecna jest również witamina C, która nie tylko sprawia, że nasza odporność działa wzorowo, ale także substancja wspiera kondycję żył, co korzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze.
Pestki słonecznika? To moc witamin
Wiemy już, że pestki słonecznika to cenne źródło witaminy C, ale to nie koniec wszystkiego, co one oferują. Co prawda, ziarenka mają jeszcze dwie cenne witaminy, jednak ich obecność w diecie jest nieoceniona. Pierwszą substancją, jaką można znaleźć w pestkach słonecznika to witamina A: jest ona szczególnie pomocna, jeśli chcemy zachować włosy, skórę i paznokcie w dobrej kondycji, ponieważ wzmacnia ich strukturę oraz pomaga się im regenerować. Dodatkowo warto ją suplementować również wtedy, gdy chcemy cieszyć się sokolim wzrokiem.
Ziarna słonecznika to także rezerwuar witaminy E, która z kolei znana jest jako "witamina młodości". Ona, podobnie jak witamina A, pomaga skórze się regenerować, ale dodatkowo może również zapobiegać procesom starzenia się. Pestkami słonecznika powinni zainteresować się również panowie, ponieważ niedobór witaminy E może niekorzystnie wpływać na rozwój plemników, dlatego przez niektórych nazywana jest również "witaminą płodności".
Jak jeść pestki słonecznika?
Wiele osób dalej żyje w przekonaniu, że pestki słonecznika najlepiej jeść na surowo ze względu na ich lekko orzechowy posmak. Zanim jednak zaczniemy kulinarną przygodę ze słonecznikiem, to warto wiedzieć, jaką formę wybrać w sklepie. Najkorzystniejszy jest słonecznik w łupinie bez dodatku soli. Łupina z kolei pozwala zachować wszystkie wartości odżywcze, które skryte są w ziarnach.
Jak wykorzystać słonecznik w kuchni? Można go dodawać np. jogurtu naturalnego albo owsianki, które często zjadane są na śniadanie. Ale lekko orzechowa nuta słonecznika sprawdzi się również jako dodatek do sałatek, które latem chętnie serwujemy do dań obiadowych. Mało kto wie, że z pestek słonecznika można - między innymi - przygotować domowe pesto: wystarczy zmiksować niewielką ilość z ziołami i odrobiną sera, by w kilka chwil wyczarować sos do makaronu. Natomiast zmiksowane solo z dodatkiem przypraw to pomysł na domową pastę kanapkową.
Pestki słonecznika mogą być również składnikiem domowych wypieków, a w szczególności chleba, który coraz częściej gości na naszych stołach. Jeśli chcemy wprowadzić do naszego domu kulinarne novum, to zmielone pestki słonecznika mogą być alternatywą dla panierki wykonanej z bułki tartej.
Polecamy także: