Owocowe deserki dla malucha
Chcesz zrobić małemu smakoszowi prawdziwą ucztę? Pełne witamin przysmaki zaspokoją nawet wybredne gusta.
Od siódmego miesiąca podawać możesz: gruszki, maliny, agrest, morele, a w ósmym: śliwki, brzoskwinie, kiwi, mango, banany i winogrona. Dziewięciomiesięcznemu szkrabowi spróbuj zaserwować: wiśnie, porzeczki, borówki amerykańskie, aronię i arbuza.
Po 10. miesiącu możesz zacząć ostrożnie wprowadzać truskawki i poziomki. Jeśli jednak dziecko ma skłonność do alergii, poczekaj do pierwszych urodzin.
Także około 12. miesiąca możesz powoli uzupełniać menu o cytrusy. Ze wszystkich możesz zrobić desery!
Krem jabłkowo-waniliowy
Jabłko dzięki dużej zawartości błonnika doskonale wpływa na trawienie. Jest lekkostrawne i bardzo odżywcze.
Składniki przepisu: pół jabłka, pół laski wanilii, pół szklanki wody, pół szklanki mleka modyfikowanego, 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, żółtko, łyżki glukozy.
Zagotuj wodę z wanilią . Wrzuć pokrojone jabłko i gotuj do miękkości. Zestaw z ognia. Zmiksuj, dodaj żółtko i glukozę. W zimnym mleku rozpuść mąkę. Masę jabłkową podgrzej i wlej mleko intensywnie mieszając. Gdy zgęstnieje, zdejmij z ognia.
Puree z truskawek i kiwi
Truskawki są bardzo dobrym źródłem witaminy C. Zawierają też minerały: żelazo, potas, mangan, wapń i trochę magnezu.
Składniki przepisu:Szklanka dojrzałych truskawek, 2 dojrzałe spore kiwi.
Truskawki wrzuć na durszlak i dobrze opłucz pod strumieniem chłodnej wody. Następnie odszypułkuj. Pokrój na ćwiartki i wrzuć do miseczki. Kiwi obierz ze skórki, a jeśli jest soczyste, możesz też przekroić je na pół i wydrążyć środki. Dołóż do truskawek i dokładnie zmiksuj blenderem. Jeśli puree jest zbyt gęste dodaj ciepłą wodę.
Brzoskwinia bogata jest w prowitaminę A i błonnik dobrze wpływa na trawienie. Zawsze podawaj obraną, skórka jest ciężkostrawna.
Składniki przepisu: 2 brzoskwinie, szklanka mleka modyfikowanego, opakowanie żelatyny (na litr), glukoza.
Brzoskwinie dokładnie umyj pod strumieniem bieżącej wody i obierz ze skórki. Przekrój na pół i wyjmij pestki. Owoce pokrój w kostkę i zmiksuj z mlekiem. Dodaj odrobinę glukozy. Przełóż mus do garnka i postaw na małym ogniu. Zagotuj, zdejmij z ognia. Następnie wsyp żelatynę. Masę przełóż do małych foremek (możesz użyć tych do mufinek).
Gdy już stężeje, możesz pokroić ptasie mleczko na mniejsze kawałki i polać musem. Dla starszych dzieci możesz też przygotować lekką polewę czekoladową, którą polejesz smakołyki.
Bananowe frytki
Banan jest lekkostrawny i bardzo bogaty w potas, magnez, witaminy B6 i C. Zawiera węglowodany złożone i jest dość sycący.
Składniki przepisu: średni, dojrzały banan, żółtko jajka, pół szklanki mleka modyfikowanego lub wody mineralnej, 3 czubate łyżki mąki pszennej.
Zmiksuj żółtko z mlekiem i mąką, tak, by powstało gęste ciasto naleśnikowe. Banana dokładnie umyj, obierz ze skórki, odetnij końce i pokrój w podłużne słupki. Wrzuć do ciasta naleśnikowego.
Obtoczone w cieście "frytki" kładź pojedynczo na mocno rozgrzaną patelnię (najlepiej taka do przyrządzaniu potraw bez tłuszczu) i smaż z obu stron aż się lekko zarumienią. Możesz je podawać polane konfiturą.
Wiktoria Molenda