Patisony i cukinie - świetne pod beszamelem
Brak pomysłu na obiad? Sięgnij po sezonowe warzywa. Cukinie i patisony będą świetne pod beszamelem. Jeśli nie wyobrażamy sobie obiadu bez mięsa, dodajmy do potrawy także pierś z kurczaka. Uzyskamy wysublimowane, lecz dobrze doprawione danie.
Patison to po prostu odmiana dyni, o fantazyjnym kształcie, przypominającym babkę wielkanocną. Warzywo to znalazło zastosowanie w kuchni dzięki swym walorom odżywczym i smakowym. Wielu zwolenników ma patison smażony, można go marynować, zwłaszcza gdy jest jeszcze dość mały. Z patisonów można tez robić kotlety albo placki.
Warzywo to zawiera wiele soli mineralnych, m.in. potas, wapń i magnez. Jest ono również skarbnicą witaminy C. Poza tym, w patisonie znajdziemy witaminy: B1, B2, PP oraz beta-karoten, czyli prowitaminę A. Warzywo to zawiera sporo błonnika, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, jest również bogate w kwas foliowy. Patison jest lekkostrawny, dlatego też może być bez obaw spożywany przez dzieci i osoby starsze.
Z kolei cukinia, im młodsza, tym smaczniejsza. Możemy ją spożywać na surowo, smażyć kwiaty cukinii w cieście, robić z niej warzywne spaghetti. Zawiera: witaminy A i C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy. Jest także bogatym źródłem wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu i cynku.
Składniki potrzebne do przygotowania naszych warzyw pod beszamelem to: dwie małe cukinie, średni patison, szklanka mleka, 100 g twardego sera typu ementaler, łyżka mąki pszennej; przyprawy: świeżo zmielony czarny pieprz, mielony imbir, mielona gałka muszkatołowa, sól; opcjonalnie - jedna pierś kurczaka.
Cukinię i patisona dokładnie myjemy i kroimy w dość grube kawałki. Obgotowujemy je dość krótko (3-5 minut) w osolonej wodzie, odcedzamy. Jeśli planujemy potrawę z kurczakiem, również go kroimy na mniejsze kawałki i obgotowujemy.
W żaroodpornym naczyniu układamy na przemian warzywa, ewentualnie dokładamy kawałki piersi kurczaka. Do rondelka wlewamy zimne mleko, dodajemy starty żółty ser, przyprawy i łyżkę mąki. Dopiero po wymieszaniu włączamy gaz i podgrzewamy sos, ciągle mieszając, aż się zagotuje. Przyprawy korzenne dodawajmy ostrożnie, żeby nie przełamać smaku. Jednak pamiętajmy, że sos nie może być zbyt mdły. Jego smak poprawi świeżo zmielony czarny pieprz.
Gotowym sosem zalewamy warzywa i kurczaka, na wierzch ścieramy odrobinę żółtego sera.
Zapiekamy potrawę w piekarniku ok. 20 minut w temperaturze 180 st. C. Wierzch powinien się lekko zezłocić.