Pesto w trzech wariantach
Jak często powtarzasz sobie, „nie chcę już stać przy tych garach”? Gotowanie może być fajne, o ile nie jest jedna z miliona czynności, którą musimy zrealizować na już. Dlatego dziś mamy dla ciebie pomysł na pesto w trzech wariantach.
Warto zrobić więcej, zamknąć w małych (wcześniej wyparzonych) szklanych słoiczkach i zamrozić. W wyjątkowo zabiegany dzień wystarczy ugotować makaron i połączyć go z pesto, które rzecz jasna odpowiednio wcześniej rozmrozimy. Całość można zwieńczyć gałązkami natki, pomidorkami koktajlowymi czy innymi ozdobnikami i pyszny obiad gotowy.
Pesto z brokułowo- słonecznikowe
Składniki:
- ¾ szklanki nasion słonecznika;
- cały dorodny brokuł lub dwa małe;
- 1-2 ząbki czosnku;
- łyżka soku z cytryny;
- oliwa;
- szczypta suszonego tymianku, odrobina soli i pieprzu.
Sposób przygotowania:
Słonecznik zalewamy kranówką i odstawiamy na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Brokuły myjemy, dzielimy na różyczki i gotujemy na parze, pilnując by pozostały lekko twarde. Po przestudzeniu blendujemy dodając rozdrobniony czosnek, oliwę, sok z cytryny i tymianek, a na koniec nasiona słonecznika (oczywiście po odlaniu wody z namaczania). Oliwę dodajemy na oko, pilnując odpowiedniej konsystencji pesto. Łączymy z jeszcze ciepłym makaronem. Dobrze smakuje serwowane z odrobina startego parmezanu i pomidorkami koktajlowymi.
Pesto z czosnku niedźwiedziego
Składniki:
- duży pęczek czosnku niedźwiedziego, około 200 gramów;
- 100 gramów orzechów włoskich;
- 50 gramów sezamu białego;
- pół szklanki tłoczonego na zimno oleju rzepakowego, lnianego lub oliwy;
- sok z połówki cytryny;
- sól do smaku.
Sposób przygotowania:
Dokładnie umyte i delikatnie osuszone liście kroimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do blendera. Orzechy rozdrabniamy w palcach, mieszamy z sezamem i również wsypujemy do blendera. Wlewamy olej i sok z cytryny. Solimy. Całość dokładnie blendujemy, by powstała jednolita, kremowa pasta. Serwujemy z ulubionym makaronem i pomidorkami.
Pesto z natki pietruszki
Składniki:
- duży pęczek natki pietruszki;
- garść posiekanych orzechów włoskich;
- łyżka białego sezamu;
- ząbek czosnku;
- łyżeczka oregano;
- 1/3 szklanki oliwy;
- 1/3 szklanki wody;
- sok z połówki cytryny.
Sposób przygotowania:
Umytą i posiekaną natkę wsypujemy do blendera. Dodajemy oliwę, wodę, sok z cytryny, orzechy, sezam, rozdrobniony czosnek i oregano. Powoli i dokładnie blendujemy, aż uzyskamy zadowalającą konsystencje. Pesto łączymy z ciepłym, świeżo ugotowanym makaronem al dente i obiad gotowy.
Każde z trzech może być również smacznym dodatkiem do kanapek, dań mięsnych i tych na bazie jaj.
Ewa Koza, mamsmak.com