Pięć produktów, których nie powinno się myć

Nauczeni zasad higieny intuicyjnie myjemy wszystkie pokarmy przed spożyciem w obawie przed bakteriami i zanieczyszczeniami. Okazuje się jednak, że nie wszystkie wymagają mycia. Poniżej znajdziecie krótki przewodnik, który pozwoli zrozumieć, dlaczego nie należy myć niektórych pokarmów.

article cover
©123RF/PICSEL

Surowy drób i mięso

©123RF/PICSEL

Wydaje się, że mycie pod bieżącą wodą surowego kurczaka przed gotowaniem pomoże w pozbyciu się bakterii i zapobiegnie chorobom układu pokarmowego. Woda, której używasz do płukania drobiu, nie jest wystarczająco gorąca, aby zabić bakterie, a tylko sprawi, że rozniosą się one po kuchni lub na skórę ciała.

Kiedy przygotowujesz potrawę na tej samej powierzchni, na której kroiłaś surowego kurczaka, może to sprawić, że bakterie będą migrować. Podobnie jak w przypadku surowego drobiu lepiej nie myć surowej wieprzowiny, wołowiny i jagnięciny. Zamiast tego dokładnie umyj i wyczyść powierzchnie kuchenne po przygotowaniu mięsa do posiłku.

Pakowane sałaty

©123RF/PICSEL

Wszelkie sałaty, mieszanki sałat, marchew i seler zostały wstępnie umyte, więc nie musisz ich myć po zakupie. Produkty te będą oznaczone jako gotowe do spożycia, jeśli faktycznie zostały wcześniej umyte. Ponieważ produkty pakowane są często "potrójnie" myte nie ma potrzeby powtarzać tego po raz kolejny.

Surowa ryba

Podobnie jak w przypadku drobiu i mięsa unikaj mycia surowych ryb w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzenienia się bakterii po całej kuchni. Po przyrządzeniu ryby umyj dobrze ręce w gorącej wodzie z mydłem. Wyczyść również zlew i deskę oraz wszystkie miejsca, które miały styczność z surową rybą. Te proste środki ostrożności są najlepszym rozwiązaniem w zapobieganiu chorobom przenoszonym przez żywność.

Jajka

©123RF/PICSEL

Jajka, które kupujesz w sklepie, są już wcześniej umyte i czyszczone. Na ich powierzchni nie ma już bakterii. Dodatkowo zabezpieczone są olejem mineralnym, który tworzy warstwę ochronną. W takim przypadku nie ma potrzeby ponownego mycia jaj.

Makaron

Nie należy myć makaronu przed gotowaniem. Naturalna skrobia zawarta w makaronie to dokładnie to, co chcesz zachować. Skrobia sprawia, że sos lepiej przykleja się do makaronu i nie spływa. Umycie makaronu przed gotowaniem sprawi, że skrobia zostanie wypłukana.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas