Piegowate pierogi z kapustą i grzybami, albo żółte ze śliwką i grzybami

"W pierogach ważne jest ciasto, ale jeszcze ważniejszy jest farsz. Musi być wyrazisty, bardzo dobrze doprawiony" - przekonuje Katarzyna Bosacka. Samozwańcza mistrzyni lepienia pierogów proponuje piegowate pierogi z kapustą i grzybami albo żółte ze śliwką i grzybami.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Katarzyna Bosacka, autorka programu "Wiem, co jem" oraz książek na temat zdrowego odżywiania, w swojej najnowszej publikacji - "Bosacka po polsku. Nowoczesne przepisy kuchni polskiej" - podaje przepisy na rodzime potrawy w nowoczesnej odsłonie. Wśród jej propozycji nie mogło zabraknąć pierogów, obowiązkowego dania w świątecznym menu. I tak Bosacka proponuje: pierogi z kaczką i sosem żurawinowym, zielone pierogi ruskie, czerwone pierogi z kozim serem i kurczakiem, pierogi z białym serkiem, szczypiorkiem i półpłynnym żółtkiem, żółte pierogi ze śliwką i grzybami oraz piegowate pierogi z kapustą i grzybami - które świetnie sprawdzą się na wigilijnym stole - a nawet w wersji na słodko - czekoladowe pierogi z jabłkiem i serem. Nie powinno dziwić, więc, że Bosacka, po latach prób, uznaje się za mistrzynię lepienia pierogów.

"W pierogach ważne jest ciasto, które powinno być cienkie i delikatne, ale jeszcze ważniejszy jest farsz. Musi być wyrazisty, bardzo dobrze doprawiony. Jeśli nie nadamy mu charakteru, pierogi będą smakowały jak mąka wymoczona w wodzie" - przekonuje Bosacka. "Zatem mięsne potrzebują przypraw, ruskie - dużej ilości smażonej cebuli i sera, te z kapustą i grzybami - smacznych grzybów i cebuli" - wylicza.

Co ciekawe, Bosacka pierogi lepi ze swoimi pociechami. "Dzieci łatwiej zagonić do kuchni, jeśli coś się dzieje. Moje dzieci - nawet niespełna 4-letni Franek - z chęcią lepią pierogi. Mamy całe sesje pierogowe, podczas których robimy nawet 300 sztuk i potem je mrozimy. Ja gniotę ciasto i wykrawam krążki, a one bardzo ładnie je zlepiają - łącznie z Frankiem, który robi te swoje alternatywne kulfony, ale uczy się, próbuje i jest w tej kuchni obecny" - mówiła w wywiadzie dla PAP Life Bosacka.

Do przygotowania żółtych pierogów ze śliwką i grzybami według przepisu Bosackiej potrzebne będą następujące składniki:

Przygotowanie pierogów zaczynamy od obrania cebuli, pokrojenia jej w kostkę i podsmażenia na patelni na oleju, aż do zarumienienia, którą następnie studzimy. Grzyby zalewamy wrzątkiem i gotujemy do miękkości przez ok. 25 min. Pod koniec gotowania dodajemy suszone śliwki. Następnie studzimy je i odsączamy. Tak przygotowaną masę grzybowo-śliwkową przepuszczamy przez maszynkę, dorzucamy do niej podsmażoną cebulę i serek naturalny. Całość mieszamy. Natkę pietruszki drobno siekamy i wrzucamy ją na rozgrzane masło, podgrzewamy i solimy.

Teraz pora na ciasto. Najpierw przesiewamy mąkę przez sito, dodajemy kurkumę, robimy dołek w kopczyku i wlewamy do niego pół szklanki bardzo gorącej wody, mieszamy ją z mąką i dodajemy oliwę, stale zagniatając, tak, aby ciasto było elastyczne i miękkie. "Jeśli jest zbyt zbite, dolewamy jeszcze trochę wody. Jeśli ma bladożółty kolor, dodajemy więcej kurkumy" - instruuje Bosacka. Tak przygotowane ciasto rozwałkowujemy. Szklanką wykrawamy kółka, na każdym kładziemy pół łyżki farszu. Pierogi zaklejamy i gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie przez około minutę od chwili wypłynięcia. "Podajemy z lekko podgrzanym pietruszkowym pesto" - radzi Bosacka.

Piegowate pierogi pomysłu Bosackiej uzyskamy dzięki dodatkowi maku, który najpierw należy zalać wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować ok. 5 minut. Następnie odstawiamy go na kilka godzin, by napęczniał i zmiękł. Tak przygotowany mak dodajemy do przesianej mąki na ciasto.

Zmysłowe smaki: Pierogi z truskawkami INTERIA.PL
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas