Pierwiosnek - możesz wykorzystać go w kuchni
Pierwiosnek to niepozorny kwiat uznawany za jeden ze zwiastunów wiosny. Roślina ma także zastosowanie zdrowotne, a nawet kulinarne - młode delikatne listki można gotować jak szpinak, a z płatków kwiatowych przyrządzić winko pierwiosnkowe.
Nieżyjąca już Hanna Szymanderska przypominała na łamach portalu potrawyregionalne.pl, że pierwiosnek jest niezwykle pospolitą w Polsce byliną. Tworzy rozetę liści, ze środka których wyrasta długa łodyga zakończona małymi żółtymi kwiatkami. Surowcem leczniczym są kwiaty i kłącza. Napary i odwary z nich są polecane jako doskonały środek wykrztuśny.
Kulinarne zastosowanie mają liście i kwiatki. Młode delikatne listki można gotować jak szpinak, przygotowywać jak młodą kapustę oraz dodawać do zup lub podawać jako sałatę z sosami winegret. Doskonałe są też młode liście marynowane.
Hanna Szymanderska podawała przepis na winko pierwiosnkowe, które w zakorkowanych i zalakowanych butelkach może być przechowywane przez wiele lat. Potrzebny jest 1 litr usiekanych płatków kwiatowych, 1,20 kg cukru, 3 litry przegotowanej źródlanej wody, 1 dokładnie wyszorowana cytryna, opakowanie drożdży winnych (do win białych półsłodkich), 1,5 litra białego półsłodkiego wina.
Cytrynę należy sparzyć wrzątkiem, pokroić w cienkie pół plasterki, usunąć pestki. Usiekane płatki kwiatowe i pół plasterki cytryny włożyć do gąsiorka. Zagotować wodę z cukrem, przestudzić, wlać do gąsiorka, dodać drożdże winne, zakorkować korkiem z rurką i zostawić do fermentacji. Po skończeniu procesu fermentacji zlać wino, przecedzić, wymieszać z winem półsłodkim, wlać do słoja przykryć gazą i zostawić na 2-3 dni aż się płyn sklaruje.Delikatnie rozlać do butelek, zakorkować, zalakować i przechowywać w chłodnym miejscu.