Piwo: Właściwości i zaskakujące zastosowania

Złoty trunek – jak mawia się o piwie – zyskał uznanie na całym świecie. Jego orzeźwiające właściwości były znane starożytnym i chętnie się po nie sięga do dziś. Wyprodukowane z wody, słodu jęczmiennego, chmielu i drożdży piwo jest bogate witaminy z grupy B oraz niacynę. Ponadto zawiera wapń, fosfor, magnez, potas, krzem oraz składniki takie jak lupolina, która wpływa na organizm uspokajająco i nasennie. Poza piciem piwo można wykorzystać na inne, często bardzo zaskakujące sposoby. Jakie? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Piwo
Piwo ©123RF/PICSEL
Ciasto czekoladowe na piwie - szybki przepisInteria Kulinaria

W kuchni

Picie piwa
©123RF/PICSEL

Piwo świetnie sprawdzi się jako marynata zmiękczająca mięso. Wystarczy w naczyniu zalać mięso piwem i odstawić na min. 2 godziny do lodówki. Mięso po takiej kąpieli jest soczyste i zyskuje nutkę chmielowego trunku. Popularną, aczkolwiek nie wszystkim odpowiadającą wątróbkę, można z kolei dusić w piwie z jabłkami, dzięki czemu uzyska oryginalny smak. Tuszkę przyprawionego ziołami kurczaka można nadziać na puszkę otwartego piwa i włożyć na godzinę do pieca – otrzyma się w ten sposób wykwintne danie obiadowe.

W ogrodzie

Jeśli w przydomowym ogródku zadomowiły się ślimaki, dzięki użyciu piwa można się ich pozbyć w sposób radykalny. Wystarczy odgazowany trunek rozlać do wysokiego naczynia i wkopać je do ziemi. Zwabione piwnym aromatem szkodniki, topią się w piwnej kąpieli. Dzięki zawartym w piwie składnikom odżywczym, złoty trunek można również wykorzystać jako naturalny nawóz do kwitnących roślin. Wystarczy podlać rośliny wodą z piwem. Jeśli trawnik ma brązowe przebarwienia, warto podlać go raz na jakiś czas odgazowanym trunkiem, wtedy zniknie nieestetyczny kolor, a w jego miejscu pojawi się zielona trawa.

W domu

Czyszczenie mebli
©123RF/PICSEL

Piwo dzięki kwasowi węglowemu może stanowić naturalny środek do czyszczenia złotej biżuterii. Nasączoną piwem szmatką należy wypolerować pierścionki i łańcuszki. Jeśli drewniane meble straciły swój dawny blask, wystarczy przetrzeć powierzchnię blatów szmatką nasączoną piwem, a następnie wypolerować je do sucha.

Metalowe garnki z trudnym do pozbycia się osadem wystarczy polać piwem i za pomocą gąbki szorować - aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. Gdy na ubraniu albo dywanie powstała plama z kawy albo herbaty, gąbką nawilżoną piwem można szybko się jej pozbyć.

Dzięki intensywnemu aromatowi piwa, można w prosty sposób zrobić z niego ekologiczną pułapkę na owady – wystarczy na szklankę z piwem naciągnąć przeźroczystą folię spożywczą i wykałaczką zrobić w niej kilka otworów. Zwabione trunkiem wlatują do środka łapki, ale tak łatwo się z niej już nie wydostają.

W kosmetyce

Kąpiel w piwie
©123RF/PICSEL

Piwo skutecznie wpływa na porost włosów oraz sprawia, że są mocne i puszyste. Umyte wcześniej włosy trzeba polać odgazowanym piwem lub zrobić płukankę, rozcieńczając uprzednio piwo z wodą w stosunku 1:1. Po takim zabiegu można dodatkowo wetrzeć we włosy odżywkę, aby zneutralizować zapach. Po ciężkim dniu warto sobie zafundować odżywczą, piwną kąpiel – wystarczy wlać do wanny kilka puszek piwa i dopełnić ją jak zwykle wodą: efekt gładkiej i odżywionej skóry murowany.

Zdrowotne zastosowania piwa

Jeśli po obfitym posiłku odczuwa się żołądkowe dolegliwości, zaleca się spożycie małej szklanki piwa. Dzięki zawartym w piwie wartościom odżywczym tkanki i komórki szybciej się regenerują, a obecny w trunku wapń jest budulcem kości. Poza tym przeprowadzane są badania nad wpływem piwa na odporność organizmu – udowodniono, że spożywanie piwa w racjonalnych dawkach zmniejsza ryzyko infekcji i dodatkowo poprawia wydajność serca.

Warsztat

©123RF/PICSEL

Jeśli żadnym sposobem nie udaje się odkręcić zardzewiałej śruby, można wcześniej polać ją piwem i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie śruba nie będzie stawiała oporów.

Piwo do prania

Jeśli ubrania straciły swój intensywny kolor, można przed praniem namoczyć je na kilka godzin w piwie, a następnie wyprać w pralce jak zwykle. Piwo może znacząco pomóc w walce o zdrowy sen. Bynajmniej nie chodzi o spożywanie go przed spaniem, tylko namoczenie poszewki poduszki w piwie oraz jej wysuszenie. Zawarta w piwie lupolina wspomaga spokojny odpoczynek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas