Kot ma duży, zwisający brzuch. Czy to oznaka do niepokoju?
Wisząca fałda na brzuchu kota może wzbudzać u ich właścicieli obawy związane ze zdrowiem ich pupili. Niektórzy wskazują, że przyczyną są nadmiarowe kilogramy czworonoga lub przeprowadzony zabieg sterylizacji. Ta obwisła część ciała spełnia u kotów bardzo istotne funkcje.

Dlaczego kot ma obwisły brzuch?
Wiszący brzuch u kota to tzw. primordial pouch, którą potocznie można nazwać kieszonką lub torbą. Ten nadmiar wiszącej skóry występuje u wszystkich kotów, ale może się różnić wielkością. Primordial pouch nie powstaje na skutek zabiegu sterylizacji kota, nie musi również świadczyć o nadwadze lub otyłości czworonoga.
Kocia kieszonka spełnia bardzo ważną funkcję u tych zwierząt, bowiem taki fałd skórny pozwala się kotu rozciągać i zapewnia mu elastyczność podczas biegania, skakania czy przeciągania się. Dzięki posiadaniu primordial pouch kot może stawiać dłuższe kroki, co ma spore znaczenie, gdy kot biegnie za swoją ofiarą lub ucieka przed napastnikiem - tłumaczy na swoim kanale na YouTube dietetyk zwierzęcy Marek Busza.
Fałd skórny pozwala również na odpowiednie rozciąganie się żołądka u kota, zwłaszcza gdy ten spożyje duży posiłek. W kociej kieszonce może się gromadzić tłuszcz, z którego zwierzę będzie czerpać energię w momencie, gdy z jakichś powodów nie otrzyma pożywienia.
Wiszący brzuch pełni u kota także funkcję ochronną. "Nadmiar skóry stanowi barierę przed uszkodzeniami narządów, co jest istotne zwłaszcza dla kotów żyjących w naturze i toczących walki z innymi zwierzętami. Jest to skuteczna ochrona przed walką z innymi kotami, które w momencie starcia, stosują tzw. królicze kopnięcia" - wyjaśnia Marek Busza.
Kiedy zwisający fałd skóry u kota powinien wzbudzić niepokój?
Choć zwisający fałd skóry u kota to jego naturalna część budowy ciała, w niektórych przypadkach może jednak świadczyć o nadwadze lub otyłości kota. Jak zatem rozpoznać, że w kociej kieszonce odłożyło się zbyt dużo tkanki tłuszczowej?
Prawidłowy primordial pouch jest w swojej pierwotnej formie stosunkowo luźny i miękki, dlatego jeśli dotkniemy fałd brzuszny kota, a on okaże się twardy, niewykluczone, że nasz pupil posiada nadmiarowe kilogramy.
Ponadto jeśli podczas przechadzki kota, jego fałda brzuszna nie kołysze się na boki, lecz jest sztywna, może to świadczyć o otyłości lub nadwadze u kota.
Warto wiedzieć: Wypuszczasz kota z mieszkania? Możesz za to słono zapłacić