Płatki owsiane: zwykłe, górskie i błyskawiczne. Które wybrać?

Płatki owsiane zawierają wiele dobroczynnych składników odżywczych. Są również sycące. Nic dziwnego, że wiele osób regularnie przygotowuje je na śniadanie. W sklepach spożywczych możemy zaopatrzyć się w płatki owsiane zwykłe, górskie lub błyskawiczne. Czym te trzy rodzaje różnią się od siebie? Które są najzdrowsze, a które najmniej kaloryczne?

Płatki owsiane – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zwykłe, górskie czy błyskawiczne – są zdrowe i pożywne
Płatki owsiane – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zwykłe, górskie czy błyskawiczne – są zdrowe i pożywne123RF/PICSEL

Płatki owsiane: właściwości odżywcze

Płatki owsiane mają dużo wartości odżywczych. Dietetycy zachęcają, by sięgać po nie regularnie. Polacy najczęściej przygotowują je na śniadanie, ponieważ to sycący posiłek, który sprawia, że przez co najmniej kilka godzin nie czujemy ssania w żołądku. Płatki owsiane są źródłem błonnika, w związku z tym wspomagają pracę jelit. Zawierają także nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witaminę C i E.

Spożywając płatki owsiane, dostarczamy organizmowi pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania: żelazo, wapń, magnez, cynk, selen, potas, fosfor czy też miedź. Dzięki tak bogatej mieszance składników odżywczych płatki owsiane obniżą poziom "złego" cholesterolu LDL. W sklepach możemy spotkać się z płatkami owsianymi: zwykłymi, górskimi i błyskawicznymi. Które powinniśmy wybrać?

Owsianka to jedno z najbardziej sycących śniadań
Owsianka to jedno z najbardziej sycących śniadań123RF/PICSEL

Zwykłe, górskie i błyskawiczne: co różni płatki owsiane?

Płatki owsiane zwykłe, górskie i błyskawiczne różnią się sposobem, w jaki obrabiane jest ziarno podczas produkcji. Na początku proces przebiega podobnie. Ziarna są obłuszczane, czyli pozbawiane okrywy, popularnie nazywanej otrębami. Okrywę zdejmuje się, ponieważ wówczas ziarno łatwiej jest zgnieść. Otręby są, co prawda, produktem ubocznym, jednak również nadają się do spożycia. To źródło błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit. Zazwyczaj sprzedawane są więc osobno.

Aby otrzymać płatki owsiane zgniata się ziarna owsa. Bywa jednak, że ziarno jest dodatkowo rozdrabniane lub nawet poddawane hydratacji, która ma za zadanie zmiękczyć ziarna przed ich rozgnieceniem. To właśnie te różnice w produkcji sprawiają,  że wyróżnia się trzy rodzaje płatków owsianych: zwykłe, górskie i błyskawiczne.

Wiele mówi się o tym, że im ziarno jest mniej przetworzone, tym więcej dobroczynnych witamin i minerałów zawierają płatki owsiane. Czy rzeczywiście tak jest?

Płatki owsiane zwykłe

Płatki owsiane różnią się między sobą wielkością. Te "zwykłe" są większe niż górskie i błyskawiczne. Powstają przez zgniecenie całego obłuszczonego ziarna. Ze względu na niski proces przetworzenia, aby stały się miękkie, trzeba gotować je około 10-15 minut. Po przyrządzeniu płatki owsiane zwykłe są miękkie, ale zachowują swoją konsystencję i nie zamieniają się w papkę.

Płatki owsiane są znacznie zdrowsze od płatków śniadaniowych. Zawierają witaminy i minerały
Płatki owsiane są znacznie zdrowsze od płatków śniadaniowych. Zawierają witaminy i minerały123RF/PICSEL

Płatki owsiane górskie

Płatki owsiane górskie również produkowane są z ziarna owsa pozbawionego uprzednio otrębów. Jednak przed rozgnieceniem ziarno jest siekane na drobniejsze części. To sprawia, że płatki owsiane górskie są mniejsze niż płatki owsiane zwykłe i nie musimy gotować ich aż tak długo. Wystarczy jedynie 5 minut, by stały się odpowiednio miękkie.

Płatki owsiane błyskawiczne

Płatki owsiane błyskawiczne, jak wskazuje ich nazwa, możemy przygotować zdecydowanie najszybciej. Ziarno, z którego powstają przed pocięciem i rozgnieceniem jest dodatkowo poddawane działaniu pary wodnej. Proces hydratacji sprawia, że płatki stają się bardziej miękkie i prawie gotowe do spożycia. Aby przygotować owsiankę, wystarczy zalać je gorącym mlekiem lub wodą.

Owsianka wykonana z płatków błyskawicznych znacznie różni się konsystencją od tej, przygotowanej na bazie płatków zwykłych. Struktura płatków jest znacznie mniej wyczuwalna.

Płatki owsiane zwykłe, górskie, błyskawiczne: które są najzdrowsze?

Płatki owsiane - niezależnie od tego,  czy zdecydujemy się na zwykłe, górskie czy błyskawiczne - są zdrowe i pożywne. Dietetycy zachęcają, by spożywać je często i regularnie. Wszystkie trzy rodzaje płatków mają podobną wartość kaloryczną (100 g zawiera około 370 kcal). Zawartość białka i błonnika także nie zmienia się znacząco w trakcie przetworzenia.

Płatki owsiane mają dużo wartości odżywczych. Polacy najczęściej przygotowują je na śniadanie
Płatki owsiane mają dużo wartości odżywczych. Polacy najczęściej przygotowują je na śniadanie123RF/PICSEL

Zawartość witamin z grupy B, witaminy E, a zwłaszcza witaminy C może zmieniać się w zależności od stopnia przetworzenia ziaren. Podobnie jest w przypadku minerałów, takich jak żelazo,  potas czy magnez. Warto jednak pamiętać, że płatki owsiane błyskawiczne nie są całkowicie pozbawione witamin i pierwiastków.

Najważniejszą różnicą pomiędzy płatkami owsianymi zwykłymi i górskimi a błyskawicznymi jest indeks glikemiczny. Płatki górskie i zwykłe mają podobny indeks glikemiczny, który wynosi około 50-60.

Z kolei indeks glikemiczny płatków owsianych błyskawicznych zazwyczaj oscyluje o okolicy 80-90 po ugotowaniu. To szczególnie ważna informacja dla osób, które cierpią na cukrzycę lub borykają się z insulinoodpornością. Warto bowiem zaznaczyć, że im wyższy jest indeks glikemiczny konkretnego produktu  spożywczego, tym szybciej poziom cukru wzrasta we krwi.

Indeks glikemiczny jest niezwykle ważnym wskaźnikiem w diecie cukrzyków
Indeks glikemiczny jest niezwykle ważnym wskaźnikiem w diecie cukrzyków 123RF/PICSEL

Płatki owsiane zwykłe, górskie czy błyskawiczne: które wybrać?

To, na który rodzaj płatków owsianych się decydujemy, zależy również od tego,  jak dużo czasu możemy poświęcić na wykonanie owsianki. Osoby, które rano zazwyczaj się śpieszą, z wiadomych względów chętniej wybierają płatki owsiane błyskawiczne. Ten rodzaj zalecany jest również osobom, borykającym się z dolegliwościami przewodu pokarmowego.

Miłośnicy zwykłych płatków owsianych zauważają, że ich główną zaletą jest konsystencja. Struktura podczas gotowania zostaje zachowana, więc danie prezentuje się znacznie ładniej.

W sklepach możemy spotkać się z płatkami owsianymi: zwykłymi, górskimi i błyskawicznymi. Które powinniśmy wybrać?
W sklepach możemy spotkać się z płatkami owsianymi: zwykłymi, górskimi i błyskawicznymi. Które powinniśmy wybrać? 123RF/PICSEL
Szczupła sylwetka to "efekt uboczny" dobrze zbilansowanej diety, bogatej w rozmaite składniki odżywcze
Szczupła sylwetka to "efekt uboczny" dobrze zbilansowanej diety, bogatej w rozmaite składniki odżywcze123RF/PICSEL

Zobacz również: 

Kamil Stolecki przed wielkim finałemINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas