Polacy przekonują się do nich coraz bardziej. Wzmacniają serce, obniżają ciśnienie

Owalne jagody wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród miłośników sezonowych owoców. Choć w Polsce nie są jeszcze tak popularne, jak np. borówka amerykańska, z pewnością warto znaleźć dla nich miejsce na talerzu. Dlaczego warto jeść jagodę kamczacką? W Japonii nazywana jest owocem długiego życia – sprzyja sercu, zwalcza cholesterol, dba o dobrą kondycję wzroku, a to tylko początek listy jej właściwości.

Owoce jagody kamczackiej
Owoce jagody kamczackiej123RF/PICSEL

Jagoda kamczacka — co to za owoc?

Jagody to owoce rośliny, którą możemy znaleźć pod nazwą wiciokrzew kamczacki. Naturalnym miejscem jego występowania jest północno-wschodnia Azja. Doceniane są nie tylko walory spożywcze — jagoda kamczacka cechuje się słodko-kwaśnym smakiem — z jej właściwości od dawna pełnymi garściami czerpie medycyna naturalna Chin, Japonii i Rosji.

Owoce o kolorze ciemnego granatu mają podłużny kształt, zwykle osiągają długość około trzech centymetrów. Mimo że w Polsce dopiero zyskują popularność, od czerwca bez większych problemów znajdziemy je na targach. Cena jagody kamczackiej zależy od rodzaju uprawy i waha się do 10 do 30 złotych za kilogram.

Jagoda kamczacka ma wiele właściwości zdrowotnych i pomaga na różne dolegliwości
Jagoda kamczacka ma wiele właściwości zdrowotnych i pomaga na różne dolegliwości 123RF/PICSEL

Uprawa jagody kamczackiej coraz popularniejsza

Osoby posiadające kawałek własnej zielonej przestrzeni przy domu czy na działce mogą pozwolić sobie na samodzielną uprawę jagody kamczackiej. W polskich warunkach jest w stanie obficie owocować, niestraszne jej ani susze, ani przymrozki. Sadzenie najlepiej zaplanować na wiosnę lub na jesień, zbiory jagód dostępne są w drugim roku od zaproszenia rośliny od ogrodu.

Choć nie ma dużych wymagań, owocujący wiciokrzew trzeba doglądać regularnie. Zaprzyjaźniona właścicielka gospodarstwa agroturystycznego z województwa lubelskiego podkreśla, że miękkie owoce bardzo łatwo spadają na ziemię — jeśli nie chcemy marnować cennych dla zdrowia i kubków smakowych darów natury i jednocześnie zależy nam na utrzymaniu porządku wokół krzewów, zbiorów trzeba dokonywać nawet codziennie.

Wiciokrzew kamczacki ma niewielkie wymagania, jest odporny na niskie temperatury i szkodniki
Wiciokrzew kamczacki ma niewielkie wymagania, jest odporny na niskie temperatury i szkodniki123RF/PICSEL

Jagodowa skarbnica witamin

Bliższe poznanie jagody kamczackiej może wyjść nam tylko na zdrowie. Na lecznicze właściwości owoców składają między innymi witaminy z grupy B, A oraz C. Na liście dobroczynnych składników nie brakuje magnezu, krzemu, żelaza, fosforu, manganu i miedzi. Do tego dochodzą liczne przeciwutleniacze i kwasy organiczne. Jak to przekłada się na wpływ jagody kamczackiej na zdrowie?

  • Spożywanie smacznych owoców normalizuje pracę jelit i usprawnia wypróżnianie.
  • Jagody kamczackie wspierają odporność, budując tarczę przeciwko infekcjom wirusowym i bakteryjnym.
  • Mają bardzo dobry wpływ na wzrok, więc powinny znaleźć się w menu osób, które dużo czasu spędzają w kiepskim oświetleniu i przed ekranami. Nie powinno brakować ich w jadłospisie seniorów.
  • Związki obecne w owocach zmniejszają szkodliwy wpływ wolnych rodników, dzięki czemu pomagają zapobiegać wielu chorobom przewlekłym, w tym nowotworom.
  • Jagody kamczackie poleca się dla wzmacniania serca i całego układu krążenia. Uwzględnienie ich w diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego.
  • Jedzenie owoców wiciokrzewu kamczackiego jest pomocne w zapobieganiu anemii.
  • Witaminy ukryte w owocach poprawiają kondycję skóry, która staje się bardziej elastyczna i promienna. Wzmocnione zostają także paznokcie i włosy.

Co zrobić z jagody kamczackiej?

Owoce jagody kamczackiej można spożywać prosto z krzaka. Można z nich także robić przetwory czy nalewki
Owoce jagody kamczackiej można spożywać prosto z krzaka. Można z nich także robić przetwory czy nalewki123RF/PICSEL

Podczas pierwszej degustacji najlepiej jest spróbować jagód kamczackich solo — bez żadnych dodatków. Taka przekąska ukaże pełnię owocowego smaku i stanie się pomysłem na deser bez zbędnych kalorii. Przepisy z jagodą kamczacką w roli głównej mogą być jednak dużo bardziej złożone.

Pysznie smakują z jogurtem naturalnym, łatwo przerobisz je także na owocowy mus lub koktajl. Domowe lody z jagody będą smakować wyśmienicie, tak samo zresztą jak kojarzone z menu śniadaniowym owsianki oraz jaglanki. Owoce bardzo dobrze pasują do sałatek — nawet wytrawnych. Przetwory z jagody kamczackiej też dają szerokie pole manewru. Z owoców przygotowuje się soki, dżemy, nalewki. Co ważne, świeże owoce nadają się także do mrożenia.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas