Pomelo - cytrus, który czyni cuda
Jest największym z cytrusów, ma też najwięcej witaminy C. Pomelo, bo o nim mowa, zbawienny wpływ na zdrowie. A teraz trwa właśnie sezon na te owoce.
Pomelo to bogate źródło witaminy C - ma jej więcej niż cytryna, pomarańcza czy grejpfrut. A co za tym idzie, jedzenie tego owocu korzystnie wpływa na zwiększenie odporności organizmu, pomaga w zwalczaniu infekcji, chroni też przed działaniem szkodliwych, wolnych rodników.
Jako że pomelo zawiera duże ilości błonnika, ułatwia trawienie. Włączenie tego owocu do diety, pomaga również regulować ciśnienie krwi, dobroczynnie wpływa na pracę mięśni, a dzięki temu, że zawiera duże ilości potasu, wzmacnia też kości. Po pomelo mogą śmiało sięgać osoby dbające o linię, bo jest niskokaloryczne - 100 g tego owocu zawiera tylko 38 kalorii.
To nie koniec zdrowotnych zalet pomelo. W Azji Południowo-Wschodniej wywar z liści i kwiatów wykorzystuje się jako środek uspokajający przy epilepsji i silnych atakach kaszlu, a wywar z samych liści służy jako remedium na opuchlizny i zranienia. Z kolei sok przydaje się jako środek przeciwgorączkowy.
Pomelo warto jeść nie tylko ze względu na walory zdrowotne, ale też smakowe. To doskonały składnik sałatek owocowych i warzywnych, można też z tych owoców robić soki i marmoladę, jada się je też w wersji kandyzowanej.
Kupując pomelo, trzeba pamiętać, że zazwyczaj cięższe owoce są świeższe, a w domu zostawić je na kilka dni w temperaturze pokojowej, dzięki czemu nabierze aromatu i słodyczy. Pomelo można przekroić na pół i wyjadać miąższ łyżeczką. Możemy też po obraniu owocu pokroić go na cząstki, jak w przypadku pomarańczy.
Pomelo pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Najwięcej upraw tego owocu znajduje się w Indiach, Chinach, Tajlandii, na Malajach i w Izraelu. Drzewo dorasta do 12 m wysokości. Ma imponujące owoce, których masa dochodzi nawet do 2 kg, a średnica do 20 cm. Mogą być zielone, żółte lub różowe. W środku mają żółty lub różowy miąższ. W smaku przypominają grejpfruty, ale są od nich słodsze i mniej kwaśne.